„Díky výraznému pohlavnímu dimorfismu již od prvního dne víme, že se narodili sameček a samička. První dny se matka s mláďaty, které nosí ve slabinách, zdržovala v boudičce v horní části výběhu a ani otec nesměl být příliš blízko. Zhruba po 10 dnech se ale osmělila a mláďata předvádí návštěvníkům i přímo u skla,“ uvedla zooložka Jitka Vokurková.
Lemuři hnědí jsou vzácné poloopice, které se přirozeně nachází jen na ostrově Madagaskar, kde tento druh obývá pralesy na severozápadě ostrova. Kvůli kácení deštných pralesů a úbytku životního prostoru se madagaskarské poloopice stávají nejohroženější skupinou primátů na světě a jsou na prahu vyhynutí.
U lemurů tmavých se vyskytují značné rozdíly mezi pohlavími. Samci jsou sytě černě zbarvení a samice jsou hnědé s bílým břichem a hlavou. Samice jsou vůči samcům velmi dominantní. Lemuři tmaví se vyznačují soumračnou aktivitou, což znamená, že jsou nejvíce aktivní časně ráno a pak v podvečer. Během poledne spí ve stínu u stromů a v zoo v boudičce. Živí se zejména lesními plody, ovocem, semeny a výhonky stromů, listím, či hmyzem. Všichni lemuři hrají významnou roli jako přenašeči semen skrze výkaly, což je nezbytné pro obnovu pralesa.
U tohoto druhu bylo opakovaně pozorováno, že využívají toxický sekret mnohonožek k vtírání do srsti. Předpokládá se, že toxiny lemury chrání proti hmyzu. Ve skupině spolu lemuři komunikují pachovými značkami, vokalizací a také řečí těla.
Název lemur znamená Latinsky duch. První Francouzi, kteří na Madagaskaru přistáli, uslyšeli naříkavé plačtivé hlasy, připomínající lidský nářek a dali jejich původcům jméno lemuros, tedy duchové.