Hvězdnatka kelabitská je vysoká přibližně 18 centimetrů, průměr jejího květu dosahuje sotva dvou centimetrů. Vzhledově připomíná tančící baletku v zářivě žlutých šatech. „Thismia kelabitiana je v mnoha směrech výjimečná. Její květy jsou o poznání větší než u ostatních druhů, které z Bornea známe,“ uvedl Michal Hroneš z katedry botaniky na UPOL.
Rostlina dostala své jméno po jedné z nejmenších etnických skupin malajského státu Sarawak. „Tato oblast jako jedna z mála v malajské části Bornea byla dosud ušetřena kácení lesů, a proto patří mezi biologicky nejhodnotnější oblasti celého ostrova,“ řekl Martin Dančák, Hronešův kolega.
Objev hvězdnatky kelabitské by mohl přispět k ochraně tropických děštných lesů, a to nejen na Borneu. „Každý objev by mohl přesvědčit malajskou vládu k tomu, aby zastavila dřevařské koncese, přesvědčit je, že ekoturismus je taky cesta, kterou se mohou na Borneu vydat, a že je to dlouhodoběji udržitelnější," dodal Hroneš.
Výzkum na Borneu provádějí olomoučtí biologové spolu z kolegy z dalších ústavů již několik let. Zajímají se především o rozmanitost bezobratlých živočichů a rostlin v různých nadmořských výškách.