Kapela je aktivní od roku 2016 a do povědomí posluchačů se zapsala díky úspěšnému singlu Plody moří nebo velmi autorskému EP Supr. Po třech letech práce na desce je konečně možné zažít transcendentní zážitek, který si pro nás Bertova parta připravila. Albert i celá kapela vystudovali hudební konzervatoř v Praze a společně vystupují i v činoherním představení v rámci Stavovského divadla. Díky své extravaganci a přístupu patří mezi nejzajímavější hudebníky české scény, není tedy divu, že bojovali o titul Objev roku v několika prestižních soutěžích.
Deska České moře obsahuje 8 písní, což pro Alberta bylo skutečně náročné, protože se netají tím, že tvorba písní je pro něj velmi časově a psychicky vyčerpávající. Kromě materiálu kapely Bert and Friends totiž Albert skládá operní písně pro filmovou tvorbu. První singl Night Rider si posluchači mohli pustit už rok před vydáním celého alba. Jeho elektrizující instrumentace naznačila, jakým směrem se album ponese. Typicky elektronický zvuk a psychedelické texty zde nechybí.
Kdo jiný by dokázal zpívat o Supermanovi, Einsteinovi a Ježíšovi v jedné písni? To pro Berta a jeho přátele rozhodně není problém. Tyto postavy potkáme ve skladbě Superhad, která svou instrumentálností připomíná kapelu Daft Punk. V titulní písni se dozvíme, co je podle Berta ideál, a že nemusíme cestovat na druhý konec světa – stačí nám to české moře, ať už na Slapech nebo na Mácháči. Nově zde slyšíme akustickou kytaru, která v elektronickém prostředí příjemně dotváří obrázek letních radovánek.
Roztomilost nechybí ani druhé písni desky Svatý retriever, kterou kapela už nějaký čas hraje na koncertech. Je zajímavé slyšet její studiovou verzi. Deska má však i své slabší chvilky, které pro mě představují písně Operátor nebo Ave Maria. První zmíněná svým banálním textem o spojení operátora s volajícím připomíná jinou českou kapelu, Mig 21. Vzpomněl jsem si na písně jako Periferním pohledem nebo Skejt. Co funguje u Macháčka, nemusí vždy fungovat u Romanuttiho. Bert má svůj specifický abstraktní jazyk, který provází celé album, ale Operátor není dost vtipný, chytrý ani zajímavý.
To ale nemění nic na tom, že České moře je extrémně rozmanitá deska, která své slabší momenty kompenzuje závěrečnou písní Funky planeta (A už jedu dál). Text je opět zábavný a krásně uzavírá celý zážitek z naší zastávky na pláži, kde se podává zásadně kokosový čaj.
Kapela chce desku pokřtít 23. 11. 2024 ve Foru Karlín, kam láká diváky na opulentní show. Pokud jste si nevšimli, Bert a jeho přátelé mají ve svém vystupování smysl pro divadelnost. Předskokanem bude umělec František Skála a jeho dechová kapela. Bert si tento koncert vlastními slovy představuje jako bál, kde se sejdou všichni, kteří nemohou nyní odcestovat do teplých krajů, ale rádi by si na nějaké té pláži s dobrým pitím odpočinuli. Uvidíme, zda Forum Karlín nebude pro kapelu příliš velké sousto. Není náhoda, že kapely a zpěváci z celého světa, mimo O2 Arenu, často volí právě Karlín. Ať to dopadne jakkoliv, čeká diváky jedinečný zážitek plný bizarností, příjemné hudby a skvělé atmosféry. Já se moc těším.