Ve středu večer zemřel jeden z nejstarších žijících lvů v Africe. Jednalo se o lvího samce Loonkiita, který byl ubodán pastevci, když se uchýlil k lovu ve vesnici Oleklunyiet. Lvímu samci mělo údajně být devatenáct let, což je na průměrného lva, který se běžně ve volné přírodě dožívá kolem třinácti, velice úctyhodný věk. Podle členů ochranářské organizace Lion Guardians byl jedním z nejstarších lvů v parku ne-li v celé Africe.
„Ten lev byl pravděpodobně starý a bezbranný, a proto hledal potravu v blízkosti vesnice,“ vyjádřil se k situaci mluvčí Kenya Wildlife Sevise Paul Jinaro v rozhovoru pro BBC. Jestli byl Loonkiito nejstarší lev v Africe, ale nepotvrdil.
Kromě svého věku tento pověstný samec s jizvou na obličeji fascinoval experty i svou dominancí. Vůdcem smečky byl deset let, což není příliš obvyklé. Většina lvů se udrží na postu dva nebo tři roky, poté jsou většinou zabiti jiným samcem nebo podlehnou zraněním z bojů o vedení smečky,
Smrt Loonkiita ochranáři považují za důsledek konfliktu mezi člověkem a přírodou, kdy rozšiřující se lidská obydlí zasahují živočichům do jejich přirozeného prostředí. Na vině je i nadále trvající sucho, které Keňu trápí už pár let. Vesnice, kde se incident odehrál, se totiž nachází v těsné blízkosti s Národním parkem Amboseli, který je nejen jedním z nejpopulárnějších v Keni, ale je i domovem pro více než sto lvů.