so., 22. duben 2023 21:40

Insomnie porucha spánku

Insomnie Insomnie Zdroj: https://www.yann-botrel.fr/blog/insomnies-troubles-du-sommeil.html
Spánek je nezbytnou podmínkou kvalitního života, protože ovlivňuje především činnost mozku, se kterou jsou provázány všechny tělesné procesy. Nespavost, neboli insomnie, postihuje v posledních letech stále víc lidí, proto je to oblast, kterou se zabývají lékaři a psychologové...

Člověk, i přesto, že má objektivně dobré důvody ke spánku, není subjektivně spokojený s jeho průběhem. Poruchy spánku se nejčastěji projevují při obtížném usínání. Spánek se nedá přivolat vůlí ani přáním. Přílišné soustředění na potřebu usnout navodí opak. Dalšími problémy, které narušují spánek, je časté probouzení během noci nebo se člověk budí brzo ráno, aniž by to potřeboval a už neusne. Pokud spánkové problémy trvají delší dobu, dochází k chronické nespavosti. Příčiny jsou různé. Odborníci uvádí, že se nejčastěji začnou projevovat v mladém věku v náročných situacích. U studujících je to důsledek stresu ve zkouškovém období, u začínajících zaměstnanců insomnie nastupuje s novými požadavky na pracovišti, u rodičů narození dítěte a změna životního rytmu, v náročné psychické či emoční zátěži při rozvodu, vážné nemoci nebo úmrtí blízkého člověka. Porucha se však někdy objeví i bez jasných příčin.

„Insomnii trpím od sedmnácti let a způsobuje nepříjemnou únavu, problém se soustředěním a špatné ovládání stresu. Obvykle chodím spát před půlnocí a po lehnutí do postele usínám zhruba do dvou hodin, za noc se vzbudím dvakrát a předčasně se probouzím třikrát do týdne. Každou noc spím přibližně čtyři a půl hodiny, a to pro někoho kdo studuje a má daný fyzický trénink není ideální. Problém s usínáním mám každou noc,“ uvádí respondent Daniel.

Nedostatek spánku se projevuje denní únavou, bolestí hlavy, nechutí do intelektuální práce, skleslostí až depresí. A proto zejména chronická nespavost vyžaduje terapeutický přístup. „Zkusil jsem nějaký doporučený prášek, ale nepocítil jsem žádnou změnu. O poradě s odborníkem jsem uvažoval, ale prvně se pokusím na to víc zaměřit sám, věnovat se tomuto problému víc naplno, protože zásadně ovlivňuje můj život. Pokud neuvidím ani tak žádnou změnu, vyhledám odbornou pomoc,“ říká Daniel.

Vedle léků, navozujících spánek, lze k léčbě přistoupit úpravou životních podmínek pod vedením odborníků. Pokud člověk chce situaci zvládnout sám, musí upravit plánovaně životní styl. Především označit to, co ho trápí, na co myslí a co ho rozrušuje. Jakmile to pojmenuje, musí k problému přistoupit racionálně a ptát se sám sebe, co je v jeho silách změnit a co ne. Pokud hodlá něco měnit, musí to naplánovat a postupovat k cíli. Jedná se například u studentů o systém učení se. U mladých rodičů o střídání péče o dítě tak, aby si vždy jeden odpočinul. Doporučuje se upravit stravovací režim, večer jíst lehká jídla, nepít kávu a alkohol. Před večerem je také vhodné nastolit klidový režim, což může být procházka nebo poslech tiché hudby, četba. Je vhodné zavést si před spaním své osobní rituály, stanovit čas uléhání, zjistit, jaké vnější prostředí je potřeba upravit – například zatemnit místnost. Uvedené podmínky splňují, jak odborníci uvádí, spánkovou hygienu, která prospívá zdravému spánku a tím také kvalitě života.

Zobrazeno 285 krát
Naposledy upraveno: po., 24. duben 2023 16:24
Pro psaní komentářů se přihlaste