Andrea Lhotská

Andrea Lhotská

Nová studie vedená výzkumníky z UNSW Sydney objevila, že vizuální představivost - nebo spíše její nedostatek, kterému se říká afantazie - jde ověřit pomocí sledování zornice. Jejich výzkum dokazuje, že lidem s afantazií zornice nijak nereagují, když je požádáme, aby si představili tmavé a světlé předměty, kdežto ostatním lidem ano.
Bakterie rodu Legionella způsobující onemocnění zvané legionelóza se vám můžou skrývat v klimatizaci, sauně či bazénu. Legionelóza může mít různou závažnost od mírného horečnatého onemocnění po vážnou a někdy až smrtelnou formu zápalu plic. Méně závažnému onemocnění se říká Pontiacova choroba, kdežto potenciálně smrtelné plicní onemocnění nazýváme legionářská nemoc.
Olomoucký autor Jaroslav Irovský vydává novou knihu o životě psů i lidí. Podpořit její vydání můžete i vy a za příspěvěk vás čekají nejrůznější odměny. Mimo jiné můžete třeba vyrazit na hory se samotným autorem, nebo jeho dílo pokřtít na pódiu zoopunkové kapely Peshata.
Většina tabáků a cigaret dnes obsahuje na obalu varovné zprávy, které popisují, co vše můžou tabákové výrobky způsobit. Tou hlavní z nich je oznámení, že tabák obsahuje více než 70 různých látek prokazatelně způsobujících rakovinu. Jak je tedy možné, že se toto onemocnění rozvine pouze u 10-20 % kuřáků? Odpověď na tuto otázku sice ještě vědci úplně neznají, ale už jsou jí v patách.
Do Olomouce minulý víkend po dvouleté covidové pauze zavítal tvarůžkový festival. Návštěvníci zde mohli ochutnat tvarůžky v nejrůznějších podobách, ať už šlo o tvarůžkové burgery a polévky, či dokonce o tvarůžky na sladko. Pro opravdové nadšence letos nechyběly dokonce ani suvenýry s tvarůžkovou tematikou. Olomoucké tvarůžky jsou jediným původním českým sýrem a na Hané se vyrábí už 500 let. Je ale tento aromatický národní poklad opravdu tak oblíbenou pochoutkou napříč republikou?
Lámání rekordů zní jako nedostižný sen, přesto se to ale podařilo malému školákovi. Marian Blaha, kterému je teprve 12 let, si v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit na obličej připnul 82 kolíčků na prádlo, čímž vytvořil nový český rekord. Inspiroval ho Portoričan z Ripleyho věřte nevěřte, který je v kolíčkování světovým mistrem.
Spolupráce dvou módních projektů z Brna a Prahy, módní přehlídka, workshopy šití, výstava Radomíra Surmy a koncert Kvítka - to vše nabídla akce Rozmanitost X Trochu hodně, která vloni na podzim proběhla v prostorách Konviktu. O její organizaci a svých postojích vůči módě a upcyclingu - dávání nové duše starému oblečení - se rozpovídala Eliška Čermáková, kreativní ředitelka Rozmanitosti.
Ve Stavovském divadle odehráli derniéru nové inscenace Fausta, která propojila oba díly knižní předlohy. Zdlouhavý a poněkud chaotický děj, chybějící postavy, ale také dechberoucí scénografie s extravagantními kostýmy a skvělý překlad od básníka Radka Malého - to vše nabízí nový Faust režiséra Jana Friče. Z představení byl pořízen záznam, na který se již brzy můžete podívat na stránkách Národního divadla, kde najdete také třeba podcast o inscenaci nebo audioknihu Fausta.
pá., 3. prosinec 2021 19:20

Jubilejní Česká hlava klepe na dveře

Právě probíhá 20. ročník soutěže Česká hlava, nejprestižnější soutěže v oblasti vědy a techniky. Hlavní cenu za celoživotní přínos si v minulosti odnesli třeba Jiří Forejt, Martin Hilský či známý olomoucký genetik Jaroslav Doležel. Jména vítězů letošního ročníku se dozvíme už tuto neděli na slavnostním vyhlášení, které bude vysílat Česká televize.