Historie tohoto dne sahá až do roku 1969, kdy američan John McConnell požádal na UNESCO konferenci v San Franciscu, aby existoval den, který bude zasvěcený jen Zemi. Navazoval na předcházející demonstrace mladých lidí, aby se využívaly obnovitelné zdroje a více se recykloval odpad. Později také vytvořil vlajku Dne Země. Původní datum mělo být 21. března na jarní rovnodennost, později americký senátor navrhl den o měsíc později, který byl přijat. První oficiální takzvaný Den Země proběhl v roce 1970. Probíhal pouze jen v USA, o rok později už byl organizovaný OSN, a od 90. let probíhá skoro po celém světě.
Ekologická oslava
Nejlepším způsobem, jak si Den Země připomenout, je uvědomit si, co kažný z nás může udělat proto, aby pomohl nynější ekologické situaci. Stačí maličkosti, které nikoho nijak neomezí. Když jdeme do obchodu, je dobré vzít si vlastní tašku, látkové pytlíky na ovoce a zeleninu. Kupovat si jen tolik jídla, kolik opravdu sníme. Jenom v Evropě podle Organizace pro výživu a zemědělství připadá na jednoho člověka 96 až 115 kg vyhozeného jídla za rok. Více než polovinu vyhodí domácnosti, 30 % se vyhodí při výrobě a zpracování, 12 % ve stravování a 5 % vyplýtvají velkoobchody a maloobchody.
Snažme se být ohleduplní, doma nepoužívejme chemické čistící prostředky, které nám nazpět znečišťují vodu, používejme úsporné žárovky, nebo odpojujme elektrická zařízení ze zásuvek. Jsou to věci, nad kterými se málokdo pozastaví, ale ve velkém měřítku udělají i takové maličkosti změnu.