po., 21. prosinec 2020 00:13

Afghánistán má světlý výhled do budoucna

Jednání mezi Tálibánem a afghánskou vládou v Dauhá Jednání mezi Tálibánem a afghánskou vládou v Dauhá Zdroj: The Indian Express
V září 2020 započalo první kolo jednání vůdců Tálibánu, afghánské tradicionalistické teroristické skupiny, a afghánských vládních představitelů v katarském Dauhá. Lze to považovat za významný posun vpřed od dob, kdy Tálibán nehodlal vyjednávat s afghánskými představiteli, protože je považoval za loutky Američanů. Už jen to, že vůdci Tálibánu usedli za vyjednávací stoly, je diplomatický úspěch nemalých rozměrů. Nyní však nadchází náročnější část, kdy se obě strany mají dohodnout na konkrétních tématech. A ani jedna strana nechce (zatím) ustoupit.

 Afghánistán je od roku 1979 bojištěm, kde se znesvářené strany nemohly a ani nechtěly dohodnout. Po invazi koalice USA, Velké Británie, Německa a Austrálie v roce 2001 se však situace začala prudce zlepšovat. Afghánská armáda získala novou výzbroj a techniku, a především výcvik. Díky masivní podpoře vojsk a financí Mezinárodní koalice byl Afghánistán schopen alespoň částečně obnovit pořádek na svém území. Avšak ani nyní není pro afghánské armádní a policejní síly možné získat kontrolu nad celým územím. Tálibán totiž i přes četné porážky stále odolává, částečně také díky tajné podpoře od pákistánských tajných služeb. Talibánci ovládají něco přes 50 % afghánského území, především venkovské a hornaté oblasti, kde může snadno uplatnit výhody guerillového boje. Naopak afghánská vláda má pod kontrolou hlavně města a hustěji obydlené oblasti.

I přes dohodu o příměří stále probíhají těžké boje, a situaci přitěžuje také fakt, že se objevil Islámský stát, který v Afghánistánu od roku 2018 velmi zesílil. Protože Tálibán se nechce dělit o ovládané území s Islámským státem, je svolnější k dohodě s vládou. Již nyní se několikrát střetly jednotky IS s bojovníky Tálibánu. V rámci bitvy o jeskynní komplex Tora Bora dokonce stáli vojáci Afghánské národní armády na stejné straně jako Talibánci.

Tyto a další události jsou prvními vlaštovkami možné dohody o národní jednotě a dělení moci mezi Tálibánem a afghánskou vládou. Takto rozdělený Afghánistán by sice nebyl zdaleka stabilní a bezpečnou zemí, ale mohl by se postavit na vlastní nohy a začít efektivně řešit problémy, jimiž země jen překypuje. Od produkce heroinu až po výskyt dětské obrny. 

Zobrazeno 1363 krát
Naposledy upraveno: út., 22. prosinec 2020 15:11
Pro psaní komentářů se přihlaste