čt., 8. duben 2021 21:00

Autogenní trénink, pomoc se zvládnutím stresu a produktivitou

Způsoby relaxace - AT Způsoby relaxace - AT Zdroj: https://blog.homecredit.cz/o-nas/tajemstvi-relaxace-odhaleno-triky-ktere-vas-100-uvolni/
Autogenní trénink je metoda cvičení, která se rodí v člověku samém. Je to nejrozšířenější evropská relaxační metoda, která původem vychází z hypnózy. Jejím zakladatelem je psycholog J.H. Schultz a má velice jasné cíle, a to jak psychické, tak i fyzické – sebekontrola, snížení vnímání bolesti, zlepšení výkonnosti, autoregulace, sebeuklidnění nebo zvýšení produktivity. Používá se také na zmírnění astmatu. Jak metoda funguje, a za jakých podmínek se může provádět?

 Samotné cvičení se dělí přesně do šesti fází relaxace a to svalů, krevních cév, dýchání, břišních orgánů, hlavy a srdce. Je důležité dodržovat pokyny v cvičebnicích při samostatném cvičení anebo dbát na rady profesionálů v tomto oboru. Dnes už se to nestává tolik, ale můžou se objevit i početné újmy při praktikování AT nelékaři. Mezi nejčastější se řadí bolesti hlavy, stavy omámenosti, problémy s křečovými žilami nebo závraťové stavy.

První fázi cvičení je potom tíže neboli svalové uvolnění. Projeví se velmi rychle a výrazně. Lidé, kteří nezkoušeli autogenní trénink si tuto fázi mohou představit jako pocit tíže v končetinách, která se objevuje večer před usnutím. Tato fáze by měla trvat asi tři minuty, obzvlášť pro člověka, co s autonomním tréninkem teprve začíná. Po třech až čtyřech dnech cvičení bude pocit tíže v paži výraznější a dostaví se rychleji. 

Druhé cvičení je prožitek tepla neboli uvolňování cév. Je to jako představit si, že ležíte ve vaně plné teplé vody. Tento krok bývá velice příjemný. V této části by měl cvičící zažít pocit proudění tepla většinou kolem oblasti loktů. Při pravidelném cvičení můžeme poté zpozorovat, že zhruba po dvou týdnech se pocit stává více výraznějším a zasahuje do všech končetin.

Třetí cvičení se zaměřuje na regulaci dýchání. Při autogenním tréninku se potom určitě vnitřní relaxace v podobě uvolnění svalů, krevních cév a klidové srdeční, vpraví do dýchání. V tomto kroku by se dýchání mělo změnit v naprosto klidné, a to samo od sebe, na základě klidného rozpoložení.

Čtvrté cvičení se zabývá regulací břišních orgánů. Ty bychom u AT měli uvolnit stejně jako hrudník a končetiny. Účinek této fáze je posuzován velmi rozdílně. Podle některých je nevýznamná, a dokonce tuto fázi přeskakují, zatímco jiní ji považuji za nejdůležitější.

Dalším cvičením je příprava oblasti hlavy (zklidnění a jasná hlava). Tato část může být pro některé obtížná. Jak často se nám stává, že na nic nemyslíme a s klidnou hlavou relaxujeme? Představa, jako když jdete po pláži a čelo vám ovane příjemný vánek.

Šesté cvičení se soustředí na regulaci srdce. Každý čtvrtý člověk srdce ,,nevnímá”, a tak ho musí určitým způsobem objevit. Můžeme si nahmatat pulz v libovolném místě na těle a tím začneme srdce vnímat.

Závěrem samotného cvičení je stav, kdy jsou všechny tělesné procesy v rovnováze. K docílení dojdeme pravidelným opakovaným cvičením. Za sebe mohu říct, že po dvou týdnech cvičení, jednou denně, u mě tato forma cvičení zlepšila například problémy s usínáním, které trápí i nemálo Čechů.  Důležité je nevzdávat se, trpělivost je klíčem. 

Zobrazeno 1123 krát
Naposledy upraveno: pá., 9. duben 2021 13:53
Pro psaní komentářů se přihlaste