Koncem února letošního roku bylo zablokováno 8 tzv. dezinformačních webů. Vše mělo spojitost s dosud trvající Ruskou agresí na Ukrajině. ,,Agresi dlouhodobě doprovází dezinformační kampaň v řadě internetových médií, která využívají českou národní doménu,” vyjádřil se k razantnímu zásahu šéf sdružení CZ.NIC Ondřej Filip. O týden později doplnil, že to byla reakce poslední záchrany, která není správná a nebude to konečné řešení situace. Po měsíci blokace situaci nazval jako ,,mimořádné rozhodnutí v mimořádné době”. Po třech měsících se podle vyjádření společnosti nic nezměnilo a z toho důvodu blokace pokračuje.
NIC.CZ spolu s poskytovateli internetu blokují weby podle seznamu konzultovaného s Národním centrem kybernetických operací (NCKO), to ovšem nezveřejnilo kritéria pro blokaci a blokace není podpořena zákonem.
Jestli se připravuje nový zákon či jen úprava stávající legislativy o poplašných zprávách není jasné. ,,Ministerstvo vnitra vypracovalo dokument se sadou preventivních a nerepresivních kroků,” sdělil ministr vnitra Vít Rakušan pro Českou Televizi. ,,Represivní kroky v podobě přípravy nové legislativy jsou až nejkrajnějším řešením, o kterém se zatím vede pouze teoretická diskuze,” doplnit Rakušan.
Podle Michala Klímy, vládního zmocněnce pro oblast médií a dezinformací, se na legislativě pracuje. ,,Do druhého kvartálu letošního roku by se mělo stihnout zpracovat a předložit vládě návrhy změn právní úpravy pro posílení možností ČR čelit dezinformacím.” objasnil Klíma.
,,Primárním zájmem je hledat preventivní a nerepresivní právní kroky při čelení dezinformacím. Případné represivní kroky jsou pouze doplňkem,” sdělil Jiří Korbel z tiskového výboru ministerstva vnitra serveru iRozhlas.cz