čt., 28. duben 2022 13:13

Chorobná touha po veselé náladě? Seznamte se s mánii

Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Zdroj: ISIFA
Nápadně veselý člověk, který neodbytně oslovuje cizí lidi na ulici, daruje různé věci, včetně peněz, vypráví nevhodné vtipy a tok jeho řeči nelze lehce zastavit. To jste potkali maniaka.

Každý člověk má v životě důvody k veselé, radostné náladě a záleží na síle podnětu, jak dlouho a jak silně ji prožívá. U některých lidí je však jejich veselost nápadná tím, že je přehnaná, neodpovídá podnětu a situaci, dlouho trvá a jejich chování je doprovázeno zvýšenou aktivitou. Odborně jsou tyto projevy označeny jako mánie a patří do skupiny poruch nálady (afektivní poruchy). Jde o psychickou poruchu, která sebou nese důsledky, a to jak pro nemocného jedince, tak pro jeho rodinu. Mezi laiky se občas najde přenesené označení „to je ale maniak“ u člověka, který je posedlý či nadšený nějakou činností, ale nejedná se u něj o poruchu.

Jak rozeznat psychickou poruchu od dobré nálady? A jaké jsou její další příznaky?

Nepřiměřeně veselá nálada je většinou pozitivní, někdy je považována za „nakažlivou“, ale tím, že je doprovázena i dalšími projevy, stane se pro okolí brzo obtížnou. K veselé náladě se přidává nadměrná činorodost, která je však často bez efektu. Zvýšené psychomotorické tempo se projevuje nejen v činnosti, ale i v pohybu, mimice a řeči. Jedinci mají potřebu sociálních kontaktů, často se projevují jako dárci, rozdávají cizím lidem věci, někdy i peníze. Někdy se stanou šiřiteli nějaké víry nebo názorů. Svou naléhavostí se stávají dotěrnými a nápadnými. Rovněž verbální projev je hlasitý, nekriticky vypráví vtipy i tam, kde to není vhodné nebo si vymýšlí příběhy, tok jeho řeči lze jen těžko zastavit. Jejich pozornost je roztěkaná, neudrží myšlenku, jsou ovlivněni a vyrušeni i drobnými vnějšími podněty.

Mánie je doprovázena nadměrnou sebejistotou a sebevědomím. Takový člověk má tendenci mluvit o věcech, kterým nerozumí, o kterých nic neví, je nekritický, chce radit ostatním. Střídají témata v hovoru, jejich řeč je obrazem myšlenkového trysku. Často se chlubí, že se znají s nějakou významnou nebo známou osobností, což se nezakládá na pravdě. V návalech vlastního velikášství upadají i do bludů, což může vyústit až ve ztrátu společenských zábran.

Můžeme se setkat s ženami, které jsou nápadné přehnaným zájmem o svůj zevnějšek, oblékají či malují se velmi výrazně a nevhodně pro situaci, ve které se nachází, čímž se zesměšňují. Jiné zase preferují obchody a nakupování, kupují věci, které nepotřebují nebo mají zájem o určitý sortiment, který berou bez skutečné potřeby, což hraničí se shromažďováním, ale opět bez zájmu či specializace. Utrácí peníze i tak, že si je půjčují a tím způsobují sobě i rodině problémy.

Maniaci nepotřebují mnoho spánku, dokonce někteří mají období, kdy nespí vůbec. Protože jsou aktivní i v noci, telefonují známým a nevhodnost svého chování nerozpoznají. Rovněž jejich vztah k jídlu je proměnlivý, někdy ho nepotřebují, jindy se vyznačují nadměrným požíváním. Rovněž pozitivní vztah k alkoholu je jedním z ukazatelů.

Pokud uvedené projevy u jedince trvají delší dobu a ovlivňují rodinný, společenský či pracovní život, je potřeba stanovit přesnou diagnózu a pacienta léčit. V mánii odborníci rozlišují 3 stupně závažnosti: pyromanii, mánii bez psychotických příznaků a mánii s psychotickými příznaky. U třetí formy může přehnaná aktivita vyústit v agresi, čímž se jedinec stává nebezpečným.

Zobrazeno 658 krát
Naposledy upraveno: čt., 28. duben 2022 20:39
Pro psaní komentářů se přihlaste