pá., 29. duben 2016 19:57

Co budete dělat s tisícovkou teroristů?

Do místnosti vchází postarší muž a s širokým úsměvem přijímá gratulace od kolegů, když zaujímá své místo. Ten muž je Lars Adaktusson, švédský europoslanec, který má velkou zásluhu na tom, že parlamentem prošla rezoluce, která odsuzuje válečné zločiny tzv. Islámského státu (ISIS) jako genocidu. Právě začíná Adaktussonem pořádaná debata o tom, jaké by měly být další kroky Evropské unie proti této teroristické organizaci, jež stojí za desítkami útoků, včetně těch pařížských. Z Belgie do řad ISIS odjelo bojovat podle některých odhadů až pět stovek lidí.

„Jestli nechcete ISIS až v Evropě, musíte s ním začít bojovat na Blízkém východě, dodávat zbraně a poslat tam vojska,“ myslí si Simon Najm, libanonský lékař, který organizuje a podporuje lékaře v Sýrii. Podobný pohled zastává i další diskutující, irácký kněz Douglas Jusif Al-Bazi, který dříve působil v Bagdádu, než jeho farnost a kostel vypálili a zničili radikálové z tzv. Islámského státu. Al-Baziho postřelili, zajali, mučili, ale nezabili. „Mám štěstí, že jsem naživu. Viděl jsem, jak zmasakrovali mou farnost, mně vytrhali všechny zuby. Říkám vám, že být křesťanem v Iráku je sebevražda,“ emotivně popisuje kněz.

Právě křesťané jsou podle něj poslední intelektuální skupinou v Iráku, tichou silou, jež dokáže mírnit spory mezi sunnitskými a šíitskými muslimy. V tom s ním souhlasí Antointe Chbeir, syrský biskup, jenž chce zastavit ISIS nikoliv bojem, ale transformací. Je podle něj klíčové, aby radikální výklad islámu nebyl přitažlivý pro mladou generaci. I vzhledem k vyhlídkám Evropy. „Co bude za pár let Evropa dělat se všemi uprchlíky, které teď přijme? Teroristé mohou být jedním procentem celé vlny. Co budete dělat s tisícovkou teroristů?“ pokládá řečnickou otázku.

Akademik a diplomat Gregory Stanton na Najmovu výzvu k vyslání vojsk reaguje váhavě. „Je pravda, že ISIS se nezastaví, dokud nebude zastaven. Oficiální prohlášení zločinů islamistů za genocidu je klíčové. OSN totiž většinou nechce situaci řešit dříve, než uzná genocidu. Viděli jsme to v minulosti ve Rwandě i v Bosně. Ovšem poslat pěší vojska je nebezpečné. Spojené státy by se měli poučit z chyb v Iráku,“ vysvětluje. Správnou strategií je podle něj podpora Západu místním skupinám a armádám, jejich výcvik a vyzbrojení.

Pragmaticky se k ISIS a občanské válce v Sýrii staví Michael Benhamou, autor knihy Innocence and War (Nevinnost a válka), v níž hledá evropskou strategii v boji proti ISIS. Analytik pracující pro Severoatlantickou alianci zdůrazňuje, že Evropská unie i Spojené státy už udělaly příliš mnoho chyb v současném blízkovýchodním konfliktu. Je podle něj čas připustit, že Bašár Asad zůstane u moci. „Evropa momentálně nesmí chtít porazit Islámský stát, protože to pro ni představuje obrovské riziko. Nejdříve nutně potřebuje zabezpečit vlastní hranice,“ tvrdí Benhamou.

Řešení válek v Iráku a Sýrii podle něj nakonec vůbec neleží na Západu, ale na Saúdské Arábii, Kataru a Íránu. Dokud proti konfliktům nezasáhnou tyto země, Evropa ani USA podle Benhamoua nic nezmůžou.

Zobrazeno 2053 krát
Naposledy upraveno: pá., 29. duben 2016 20:10
Pro psaní komentářů se přihlaste