Co je to vůbec sen? Snění můžeme definovat jako reakci na událost z běžného života, nebo přání, které si toužíme už dlouho splnit. Existují ale i jiné teorie. Například podle Sigmunda Freuda jsou sny „královskou cestou do nevědomí“ a „umožňují realizovat to, co ve skutečnosti nemůžeme udělat, i když bychom chtěli“.
O tom, proč se nám zdají sny, se stále ještě diskutuje. Většina psychologů se shoduje, že pomocí snů zpracováváme informace, které jsme prožili v daný den, měsíc, nebo dokonce v průběhu let. I když máme pocit, že nás v životě nic netrápí a vše je tak, jak má být, ve snech může vyplavat na povrch i nějaká traumatická událost z dětství, která nás podvědomně pořád trápí a zůstává nevyřešená.
Za zmínku také stojí pojem déjà vu, neboli tušení - „tohle jsem už někdy zažil“. Určitě se vám někdy zdál sen, a po nějaké době se část z něj stala skutečností. Jak je to možné? Teorií je mnoho, ale mezi jednu z odbornějších patří ta, která popisuje déjà vu jako „zkraty“, kdy se nám situace může zdát zažitá, ale je vytvořena falešnou vzpomínkou, která se nikdy nestala. Další zajímavou teorií je teorie existence mnoha světů, která popisuje jev jako cestování mezi 2 či více dimenzemi na krátký časový okamžik.
A závěrem? Příště, až se ráno probudíte, by bylo dobré věnovat vašemu snu větší pozornost a zamyslet se nad tím, jaká je jeho podstata a co to pro vás znamená.