Dopravní podnik města Brna zavedl nový tarif, který zvýhodňuje majitele dlouhodobých časových jízdenek. „Chceme odměnit stálé klienty za věrnost a nalákat nové pravidelné předplatitele,“ vysvětlil generální ředitel dopravního podniku Bedřich Prokeš.
Nejvýhodnější je roční kupón, který dokonce zlevnil o sto korun a pořídíte ho za 3 700 Kč. Investovat do ročního předplatného se vyplatí také studentům. Ti mohou na roční jízdenky nově uplatnit studentskou slevu. „Pro studenty zavádíme celoroční jízdenku platnou i o prázdninách, jejíž cena 1850 korun se rovná osmi měsíčním jízdenkám," upřesnil ředitel Prokeš.
Stejná zůstává cena čtvrtletního kuponu. Všechny ostatní jízdenky podražily. Cena měsíčního kuponu se zvýšila o čtyřicet korun, v případě studentské slevy o patnáct korun. Základní desetiminutová jízdenka stojí nyní deset korun místo osmi. Čtyřicetiminutové jízdenky za třináct korun nahradí hodinové za patnáct korun. "Jednorázové jízdenky na dvě zóny jsou v Brně nejpoužívanější a prodloužení jejich časové platnosti si přáli sami cestující," podotkla mluvčí dopravního podniku Hana Pohanová.
V Olomouci přistoupili k méně radikálním změnám tarifu. Všechny jízdenky zde podražili bez ohledu na časovou platnost. Za jednorázovou jízdenku zaplatíte deset korun místo původních osmi, cena zlevněné jízdenky vzrostla ze čtyř korun na pět. U časových jízdenek došlo k navýšení v řádu desetikorun. Měsíční permanentka podražila o dvacet korun a nyní vás vyjde na 240 Kč. Za pololetní časovou jízdenku zaplatíte nově 600 Kč.
„Městská hromadná doprava v Olomouci patří mezi nejlevnější v republice. Jízdné zdražujeme jako jedni z posledních,“ uvedl radní Jiří Martinák.
Zdražení městské hromadné dopravy se nevyhnulo ani ostatním moravským městům. Zhruba o korunu podražili jízdenky například v Prostějově nebo ve Vyškově.