st., 22. duben 2020 17:47

Soucit je motor populace. Snaha zmírnit utrpení prostupuje světem už tisíce let

Člověk a jeho život tak, jak ho zná, dostává v poslední době zabrat. Ohlédneme-li se k událostem posledních pár let, najdeme mnoho zpráv o hrozícím nebezpečí jako je globální oteplování, hynutí a kácení lesů, nedostatek vody, války, hynutí korálových útesů, pandemie a spoustu dalšího. Během té doby každým dnem nacházely tyto informace svou cestu skrze média a okolí ke každému, kdo je dosažitelný signálem, nebo je osobně v kontaktu s někým informovaným a sdílným. V tu samou dobu ale zároveň přicházely i pozitivní zprávy o dobrých skutcích a nových vynálezech, které se danou situaci snaží řešit. Kde se bere lidská snaha o zlepšení?

Planeta Země není jen obyčejná koule ve vesmíru. Dějí se na ní podivuhodné a velké věci. Pro vnitřní pozorovatele dění - nás, je jednou z nejpodivuhodnějších, největších a zároveň nejdůležitějších věcí soucit. Přestože ho nejspíše máme všichni zakódovaný v genech a je pro nás evolučně výhodné, protože díky němu můžeme lépe zachovávat a reprodukovat své DNA, není jen pouhou sobeckostí, jak výplývá z biologického pohledu. Je ve své podstatě také odvahou a esencí radosti ze života. Je odvážné neutíkat od utrpení druhých, snad odvážnější je neutíkat ani před tím svým. Přináší radost všem zúčastněným, když dokážeme zlepšit nebo udělat snesitelnější situaci, ať už svou, blízkého nebo cizího člověka. Bez soucitu, který nám umožňuje sdílet život člověka s ostatními nejen na poli neurologickém pomocí zrcadlových neuronů, ale taky v prostředí nám mnohem bližším, v reálném příběhu života, kde nepřemýšlíme nad tím, jak nám právě žhnou synapse, je život těžkopádným depresivním bojem o holé přežití. 

Soucit se nevztahuje pouze na druhé lidi, můžeme soucítit téměř se vším. Je pozoruhodná snaha běžných obyvatel o zlepšení nejen životního prostředí, o menším podílu lhostejnosti ve společnosti a uvědomovat si, jak úporný boj svádí lidstvo samo se sebou, kyž se snaží nastolit rovnováhu mezi vlastním pohodlím a životem jako takovým. Tápání a nekonečná diskuze, která celé věky nebere konců, je naší minulostí, přítomností a nejspíš i budoucností. Pátrání po správném způsobu naší existence ve vesmíru se může zdát směšná z pohledu ortodoxních astronomů pohroužených do hlubin vesmíru, nikoliv však z pohledů filosofů zabývajících se etikou, morálkou a dalšími odvětvími humanitních věd

Každá doba přináší svá úskalí a každodenní dávka (možná zdánlivé) nedokonalosti světa je jediná dokonalost, kterou nám žití přináší, protože nás posouvá v před. 

Zobrazeno 876 krát
Naposledy upraveno: čt., 23. duben 2020 08:39
Pro psaní komentářů se přihlaste