pá., 16. duben 2021 14:42

Fake art. Netflix natočil dokument o největším podvodu s uměním ve Spojených státech

Made You Look: Příběh padělaných uměleckých děl Made You Look: Příběh padělaných uměleckých děl Zdroj: Netflix
Made You Look: Příběh padělaných umělecký děl je dokument režiséra Barryho Avrcihe, který uvádí platforma Netflix. Jde o největší podvod s uměním v historii USA. Pojednává o lidské chamtivosti a tvrdohlavosti. Celý podvod započíná ve chvíli, kdy do newyorské galerie přichází žena s dosud neznámými uměleckými díly velikánů.

Snímek však nepojednává pouze o zločinu, ale i o lidské tvrdohlavosti, která se nese po celém ději. Převážně se vše točí kolem šéfky a kurátorky Anny Freedmanové, která se obhajuje tím, že o podvodu neměla nejmenší ponětí.

Dokument je založen na případu newyorský galerie Knodler, která měla 165letou historii. Nejstarší komerční galerie běžně prodávala díla do světoznámých galerií, mezi které patří i pařížský Louvre či Metropolitní muzeum v New Yorku. Předmětem zájmu se stává tajuplný sběratel umělecké sbírky, jehož oficiální zástupkyně byla Glafira Rosalesová. Nikdo o ní dříve neslyšel. Přijela před galerii autem s tím, že v kufru má umělecká díla od světoznámých umělců v hodnotě několika milionů dolarů. Sbírka údajně měla obsahovat nejrůznější malby od světoznámých expresionistů, mezi kterými byli jména jako Jackson Pollock, Mark Rothko či Richard Diebenkorn. Kvůli galerii díla kolovala po světě několik let – za 15 let jich galerie prodala více než šedesát v hodnotě 80,7 milionů.
Avšak skutečným autorem byl čínský malíř a velmi nadaný plagiátor, jenž se označoval jako tajemný sběratel. Převážně proto, že nechtěl být dopaden. Díky jeho zástupkyni, přijímala díla velkou chválu nejen ze strany expertů ale i známých sběratelů. Nikdo na podvod nepřišel. Dokonce se svými získanými kousky chlubili a nechali je vystavovat na odiv světu.

Pohled kurátorky galerie
„Myslela jsem, že je to absolutní nádhera. Pokud se dá zamilovat do něčeho hmotného, pak já miluji umění,“ řekla Anna Freedman. Při předávání obrazu padly základní otázky ohledně autora, stylu a doby. Rosalesová vše zodpověděla perfektně, kromě jména svého dodavatele, kterého kvůli mlčenlivosti sdělit nemohla. V té chvíli jí nepřišlo, že by bylo něco špatně. Až postupem času se ukázalo, kolik věcí bylo jinak.

Kde byla chyba?
Problém nastal hned v několika směrech. Nejen, že byla zarážející velmi nízká cena kousků, také chyběly dokumenty k dílům pro ověření jejich platnosti. Zejména se jednalo o nová díla Marka Rothka chybějící v jeho katalogu raisonné, mapujícím umělcovu tvorbu. Proto byl podvod tak dlouho utajován.

Režisér Barry Avriche se snažil zachytit všechny okolnosti týkající se této kauzy. Nejen, že nás uvede přímo do děje vzniku podvodu, ale také se nám snaží ukázat pohled účastníků.

Zobrazeno 1074 krát
Naposledy upraveno: pá., 16. duben 2021 22:46
Pro psaní komentářů se přihlaste