Jeden ze zápasů byl ale přeci jenom něčím neobvyklý. Na začátku utkání Nizozemska s Francií se držela minuta ticha za oběti teroristického útoku v Bruselu. To je samozřejmě chvályhodné, ale upřímně jsem zvědavý, jestli se v následujících přátelských zápasech bude držet minuta ticha i za oběti teroristického útoku v Pákistánu. Každopádně zápas začal a probíhal podle všech regulí. Až do čtrnácté minuty, kdy rozhodčí utkání přerušil. Co se stalo?
Právě čtrnáctá minuta je důležitá. Číslo čtrnáct nosil na dresu Johan Cruyff. Ten podlehl ve čtvrtek 24. března rakovině plic. Odchovanec Ajaxu Amsterdam dovedl svůj mateřský klub ke třem triumfům v předchůdci dnešní Ligy mistrů. Na reprezentační úrovni úspěchu nikdy nedosáhl i kvůli famózní jízdě československé reprezentace na mistrovství Evropy 1976, které právě tým okolo Antonína Panenky vyhrál.
Po skončení hráčské kariéry využil Cruyff nabídku trénovat španělskou Barcelonu, kde jako hráč strávil pět sezon. Zde započal dodnes trvající éru a trend takzvaného totálního fotbalu. Tento styl spočívá v tom, že se jednotlivé řady a posty hráčů prolínají a navzájem mažou. V Barceloně také založil celosvětově známou fotbalovou akademii La Masia, ze které mimo jiné vzešla zlatá generace španělského fotbalu, která vybojovala titul mistrů Evropy a Světa.
Zemřela fotbalová osobnost, která je důležitá pro minulost, přítomnost i budoucnost tohoto sportu. Je dobře, když se na takovou personu, jakou ve světě kopané Cruyff bezpochyby byl, vzpomíná a ještě dlouho vzpomínat bude. Vždyť po kolika hráčích je pojmenovaný největší fotbalový stadion v zemi? Po Johanu Cruyffovi jeho mateřský klub Ajax pojmenuje svoji dnes ještě Amsterdam arénu. A to je správné.