út., 7. červen 2022 10:38

Fotoreportáž: Podívejte se na dominanty Českého Krumlova za soumraku

Tradiční pohled na možná nejfotogeničtější město v ČR Tradiční pohled na možná nejfotogeničtější město v ČR Zdroj: Klára Škařupová
V Českých Budějovicích by chtěl žít každý, to víme. A také by si snad každý chtěl sjet řeku Vltavu. Český Krumlov je pak tradiční destinací zejména amatérských vodáků a centrem české vodácké kultury. V letních měsících se toto středověké město se zámkem zapsaným na seznamu památek UNESCO přeplní turisty. Podívejte se, jak tato mekka vodáckého turismu vypadá v čase brzkého jara, kdy ve vodách řeky Vltavy najdete maximálně ryby nebo vodníka.

1

Tak tady to začíná - Budějovická brána. Tímto průchodem jsem se dostala do historického jádra města. Původně takových bran mělo být devět. Postupem času však ztrácely význam a bránily další výstavbě, a tak se dochovala pouze tato. Jako bonus pro turisty vnímám, že stojí blízko neplaceného parkoviště.

 

2

Pod zámeckou věží prvního nádvoří se nachází výběhy s medvědy. Ti ale byli zalezlí stejně jako všichni turisté. Medvědí příkop bez medvědů jsem tedy nefotila. Zajímavé ale je, že se šelmy na zámku chovají už od začátku 16. století, protože zde přebýval rod Rožmberků a ti měli právě medvědy ve svém erbu. Pokud jdete na prohlídku zámeckých komnat, můžete některé z těchto erbů vidět na zemi nebo na stěnách.

 

3

Pokud přejdeme zámecká nádvoří a seběhneme z kopce dolů, můžeme se podívat na známý krumlovský Plášťový most v celé jeho kráse. Most sloužil v minulosti především šlechtě, aby se suchou nohou dostala ze zámku do barokního divadla. Dodnes má čtyři úrovně. První, nejnižší, pro koňské povozy, druhou, která vede ze zámku do divadla, třetí úroveň bez oken pro služebnictvo a čtvrtou úrovní je spojení zámku se zámeckou zahradou, kudy mohla šlechta procházet do zahrad, aniž by se setkala s poddanými.

 

4

Jestliže projdeme pod výše zmiňovaným „Pláštákem“, ocitneme se u vltavského jezu. Kdyby byla tato fotka vyfocena o tři čtyři měsíce později, někdy o prázdninách, bylo by na vodě rušno. Český Krumlov je vodáckou komunitou velice oblíbený. Podél řeky se nachází spousta hospůdek, kde si mohou vodáci skočit na jedno, dvě nebo tři a klobásku či steak. Na vlastní oči jsem však několikrát byla svědkem toho, že pak někteří nejedou v kánoi, ale plavou vedle, nedejbože pod ní. Velké nafukovací rafty jsou tak pro tyto příležitost i vhodnější.

 

5

Litinová socha sv. Kříže při pohledu na zámecký areál. Konkrétně tuhle sochu jsem vyfotila také proto, že je jednou z nejfotogeničtějších a tím pádem také nejfotografovanějších soch na Lazebnickém mostu. Socha Ježíše stojí na mostě a naproti ní se tyčí druhá, podobná. Kříž by měl pocházet z roku 1835. Lazebnický most se sochou i křížem jsou od roku 1958 památkově chráněny.

 

6

Vedle známého zámku se v Českém Krumlově nachází například také klášter, který už má taky leccos za sebou. Navazuje na pivovar Eggenberg. Pokud by bylo tepleji a před pandemickými opatřeními, byla by i na této fotce spousta turistů, cizinců i Čechů. Zajímavé však bylo, že v době, kdy jsem tyto fotky pořizovala, byly sice ulice liduprázdné, ale v hospůdkách na hlavních ulicích byste si jen těžko sedli.

7

Pozdně gotický kostel sv. Víta pocházející z 14. století, je vedle zámku druhou dominantou města. Tato fotka je pořízena přímo ze zámeckého nádvoří. Kousek pod kostelem se nachází největší krumlovské náměstí Svornosti. V zimě byste sem měli zamířit na vánoční trhy, které mají naprosto jedinečnou atmosféru.

 

8

Pohled na zámek s dominantní zámeckou věží. Za pár minut by se celý rozsvítil, což jsem taky chtěla mít zdokumentované, bohužel ale začínalo pršet a já u sebe neměla deštník ani nic, čím bych si mohla před deštěm chránit techniku. Tak třeba příště, ať už na prohlídce zámku, historického centra nebo na vodě. Ahóóój!

Zobrazeno 774 krát
Naposledy upraveno: po., 30. listopad -0001 00:09

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste