po., 19. říjen 2020 11:01

Hraní videoher jako oddech od neúnosné reality

HRA! HRA! Zdroj: Tereza S.
Věci na obrazovce se už staly součástí našeho každodenního života. Spousta lidí si den bez počítače ani neumí představit. Je to prostředek k práci, ale i k zábavě – a tím se může stát právě hraní videoher. Na ponoření se do virtuálního světa je pozitivním aspektem to, že můžete na zlomek času přestat věnovat pozornost negativním věcem, které přicházejí z vnějšího okolí a třeba se stát někým jiným. Tereza (19) byla odjakživa vášnivou hráčkou videoher. Její zapálení pro věc u ní vypuklo už na základní škole, kdy poprvé okusila zakázané ovoce nereálného světa.

Jak to celé začalo

Virtuální svět ji oslnil už jako malou holku. Úplně první hra, která Terezu oslovila, byl Aladin od Disneyho. Ten je teď předělán i na Playstation 4. Její srdcovou záležitostí je však série her The Sims od EA Games. Nejvíce The Sims 2, které se dočkalo i několika pokračování a všemožných rozšíření. Tato série videoher představuje simulaci života, v níž lze hrát za jednu či více postav. Tu si sami vytvoříte a následně s ní hrajete ve světě, jenž si vyberete. Fantazie se meze nekladou a vy se můžete stát prakticky čímkoliv.

„Mou největší zálibou je vytváření domů pro simíky nebo tvoření jejich životních příběhů, které jsou většinou pořádně zamotané a chaotické,“ prozradila Tereza.

Pro hraní her je v první řadě potřebné vlastnit nějakou herní konzoli. Každý si vybere, na světě je bezpočet možností – stolní počítače, PlayStation – což je videoherní značka, z níž nejnovější je PlayStation 5 – dále například Xbox či Nintendo Switch, na němž je v poslední době velmi populární hra Animal Crossing.

„Když jsem byla mladší, preferovala jsem hrát hry spíš přes stolní počítač či Xbox 360, na kterém jsem hrála pomoci Kinectu. Například X360 Kinect Sports nebo X360 Dance central 3.“

Kinect pomocí kamery snímá vaše pohyby, a proto lze hrát pohybové hry, jako je například tanec, volejbal, fotbal a další.

Hraní počítačových her způsobuje úbytek šedé kůry mozkové

Nyní přichází kámen úrazu, který je většinou hlavně viditelný pro rodiče a odborníky. A tím je – kolik času by (ne)měl člověk strávit hraním her? Tereza hraje každý den různě dlouhou dobu. Ve všední den hraje méně, protože chodí do školy, ale o víkendu může zabít hraním třeba i 4–5 hodin denně. Hraje spíše až k večeru nebo v noci, protože má více klidu. Mnozí odborníci tvrdí, že na lidi má hraní videoher negativní účinky – jako jsou například projevy agresivity. Vědci z Montrealské Univerzity publikovali v prestižním vědeckém magazínu Molecular Psychiatry studii, podle níž hraní počítačových her způsobuje úbytek šedé kůry mozkové[1].

Například Tereza žádné negativní účinky určitě nepociťuje. Hraní her je jejím koníčkem a hlavně zábavou, odreagováním. Je to něco, na co se vždy těší. Videohry jsou útěkem z těžké reality do lepšího světa.

„On-line hry mi dokonce umožňují trávit čas s přáteli, což je v této době koronaviru pozitivní aspekt. Na hraní her se mi líbí to, že můžu s určitou postavou prožít její příběh a vžít se na chvíli do někoho jiného.“

Co si zahrát

Když už tedy člověk vlastní nějakou herní konzoli, co by si měl zahrát? Ve virtuálním světě existuje bezpočet možností. Záleží na tom, co vás opravdu baví – ať už jsou to střílečky, historické hry, virtuální život, hororové hry či něco úplně jiného.

Za zmínku určitě stojí Zaklínač 3: Divoký hon, jenž je posledním dílem v trilogii her o Zaklínači. Hru vyvinula a vydala společnost CD Projekt RED. Je to RPG, což znamená, že hráči zaujímají role fiktivních postav (tzv. roleplaying). Svět ve hře je otevřený, a tak si hráč může prakticky dělat, co se mu zlíbí. Zaklínač v roce 2015 vyhrál ocenění Hra roku a také získal prvenství v kategoriích Nejlepší RPG.

Děj se točí okolo Geralta z Rivie, který v tomto díle čelí nejen monstrům, ale také Divokému honu, jenž se snaží dopadnout jeho svěřenkyni Cirillu. V roce 2019 vyšel seriál Zaklínač, který hru po letech vrátil zpátky do sedla.

Další velmi oblíbenou hrou se stalo Borderlands 3, jež vyšlo minulý rok a sklidilo pozitivní ovace. Borderlands je RPG střílečka, která je velmi atraktivní svou chaotičností, jež hráče nutí reagovat v kritických situacích. Následující hra, která určitě stojí za to si zahrát je The Last Of Us. To se před pár měsíci dočkalo i pokračování, které pro Terezu bylo lehkým zklamáním. Jedná se o postapokalyptický horor zasazený do blízké budoucnosti, kdy se ve světě rozmůže pandemická nákaza a lidé se mění na zombie.

Oživování či zremasterovaní starých her – cesta, jak znovu zažít své dětství

Většina výše zmíněných videoher patří mezi ty nejnovější a nejpropracovanější. To ale neznamená, že ty starší si nezaslouží svou zmínku. Spousta old-schoolových her je stále jedinečných a nezopakovatelných. Například starší díly Falloutu nebo Half–Life, který má tři díly a v tomto roce se dočká i svého zremasterování. Děj se odehrává v pouštích Nového Mexika ve výzkumném komplexu Black Mesa, který se v mnoha ohledech velmi podobá skutečnému výzkumnému centru Los Alamos a oblasti 51 (UFO). Hlavní postavou hry je Gordon Freeman, teoretický fyzik, který je povolán k pokusu, který ale skončí fiaskem.

Neopomenutelnou klasikou je také Crash Bandicoot, série videoher Super Mario či MediEvil, v němž se dovídáme o hrdinství Sira Daniela Fortesque. MediEvil se v roce 2019 i spolu s Crashem Bandicootem také dočkali svého zremasterovaní.

Remastering je proces, který slouží k obnovení audio a video záznamu. Nejčastěji se remastering provádí na starších písních. U her se obnovuje grafická stránka.

Nejočekávanější herní pecka na trhu

Nejočekávanější hrou tohoto roku je Cyberpunk 2077 od tvůrců Zaklínače 3. Ten by měl vyjít už 19. listopadu a lidé si jej mohou již teď předplatit na herní platformě Steam. Je to pecka, na kterou mnoho lidí netrpělivě vyčkává a opravdu bude stát za to.

Děj se odehrává v dystopickém městě Night City, v otevřeném světě. Hráči přebírají roli žoldáka jménem V. Hráč volí osud hlavního hrdiny pomocí svých rozhodnutí ve hře – proto existuje několik možných konců.

Tereza se ale za nedočkavce nepovažuje.

„Bohužel mě hra nepřitahuje tím faktem, že je z pohledu první osoby. Nevyhovuje mi to, protože se mi z toho točí hlava a je mi z toho po chvíli špatně. Stále ale zvažuji, že to překousnu, protože Cyberpunk 2077 mě láká a různé krátké gameplaye, které jsou na YouTube, vypadaly zajímavě.“

Doporučení lidem stejných zájmů

Pro ty z vás, kteří stále nevědí, tápají v herním světě a mají podobný vkus na hry, jako Tereza, nebojte se následovat její doporučení.

„Z takových těch, podle mě, méně doceněných her bych určitě doporučila Greedfall. S gameplayem a různými monstry se podobá lehce Zaklínači. Děj se točí okolo mladého diplomata De Sardeta, který se snaží vyřešit zamotané vztahy na nově objeveném ostrovu a hledá lék proti nebezpečné chorobě, která se šíří v jeho rodné zemi.“

Za zmínku také stojí videohra Darksiders, kde hrajete za čarodějku Fury, jež se snaží dohnat a polapit sedm smrtelných hříchů.

„A v neposlední řadě bych za on-line hry doporučila srpnovou novinku Fall Guys.“

Je to PVP (hráč proti hráči), kde soutěžíte na náhodně vybrané mapě. Pointa hry je se dostat do cílové rovinky mezi prvními. Jako odměna za vyhrané kola se hráč posunuje po levelech, v nichž dostává vtipné oblečení, do nějž pak může odít svou postavu. Je to zábavná videohra pro více lidí či pro jednotlivce.

Na světě existuje mnoho dalších zajímavých a dobrých videoher. Záleží jen na vkusu a na vašem výběru.

 


[1] Zdroj: https://www.idnes.cz/hry/magazin/hrani-strilecek-z-vlastniho-pohledu-poskozuje-mozek.A170823_174107_bw-magazin_srp

Zobrazeno 997 krát
Naposledy upraveno: po., 2. listopad 2020 12:42
Pro psaní komentářů se přihlaste