so., 10. duben 2010 19:47

Jak Praha hostila svět

Vilém Válek
8.duben se stal pro Českou republiku zřejmě největší politickou událostí v novodobé historii země. Praha se stává dějištěm mírového setkání významných státníků včele s americkým a ruským prezidentem. Tito dva patrně nejmocnější muži světa přijeli do našeho hlavního města podepsat smlouvu o jaderném odzbrojení. Dochází tak k naplnění Obamovy vize o zastavení šíření jaderných zbraní po celém světě, kterou prezentoval před více jak rokem právě v Praze.

Dohoda navazuje na smlouvu z roku 1991, která byla aktualizována naposledy v roce 2002. Znamená snížení amerických i ruských jaderných hlavic o třetinu a pokles nosičů střel na 700. Co to ovšem znamená pro nás a Prahu?

Není jistě pochyb, že se jedná o zatím největší událost tohoto roku, ale položme si sami otázku, jestli si zadlužená Česká republika v době dopadu ekonomické krize může dovolit hostit mocnosti jako jsou Rusko a USA. V období, kdy nejsou peníze na důchody, sociální služby, či kulturu a musí se počítat každá koruna, sebevědomě posíláme 20 milionů na Haiti a pro několik málo dnů mírového setkání uvolníme dalších 50 milionů z již už tak minusového rozpočtu. Summit sice zní honosně, ale jen do doby, než se o věci začneme podrobněji zajímat. Cílem setkání je svět bez jaderné hrozby. Obama a Medveděv chtějí přimět svět, aby je v jejich počínání následoval, ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se tak dělo. Například Francie, další jaderná mocnost světa odmítla možnost se k odzbrojování přidat. Asi ví moc dobře proč. Podle řady odborníků totiž odzbrojování povede pouze k oslabení USA. Severní Korea a Írán, kteří rozhodně summit nepodpoří, tím získají větší sílu. Možnost hrozby se tedy nezmenší.

Praha se stala na pár dní jedním z nejvíce střežených míst světa, Václav Klaus byl v záři reflektorů a všichni státníci v čele s Obamou si pochvalovali skvělou českou organizaci summitu. Smutným faktem tak zůstává, že smlouva, která zde byla podepsána, ani neponese název po našem hlavním městě, jak by se logicky očekávalo. A tak většina lidí do týdne zapomene, kde se celá ta sláva konala a z názorů, že se Česká republika summitem proslaví se stanou pouze prázdná slova. Ani Obama, ani Medveděv si během svého krátkého programu nenašli čas na české politiky, což by dle mého názoru bylo záhodno, když uvážíme, že je naše země hostí.

Mírové smlouvy nyní čeká náročné schvalování v parlamentech a tak si na finální efekt setkání, kde jednu z hlavních rolí ztvárnila Česká republika budeme muset počkat.

Fotografie použita z http://www.reuters.com

Zobrazeno 2648 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:38

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste