po., 27. březen 2023 20:38

Jak se heslo „Sláva Ukrajině“ stalo populárním?

Sláva Ukrajině! Sláva Ukrajině! Zdroj: Alexandra Koch
Heslo „Sláva Ukrajině“ s odpovědí „Hrdinům sláva!“ má svůj původ před více než sto lety. Do popředí se dostalo za Ukrajinské lidové republiky, používali ho banderovci a v současnosti ho zná celý svět.

Na sociálních sítích se 6. března objevilo video, na kterém ruští vojáci zastřelí ukrajinského zajatce poté, co pronese „Sláva Ukrajině.“ Jeho slova zahýbala médii po celém světě a ukázala, jak důležitou mohou hrát roli. Tento slogan získal svůj význam již v časech Ukrajinské lidové republiky (1918–1919). Po dvou letech ukrajinské autonomie byla však země obsazena a začleněna do Sovětského svazu. Heslo „Sláva Ukrajině“ začali znovu používat členové nacionalistických skupin, v té době bylo odpovědí „Sláva celé zemi.“ Slogan tak, jak jej známe dnes pochází z roku 1941 a pojí se se s národním hnutím kolem Stepana Bandery. V letech 1942-1960 ho pak Ukrajinská povstalecká armáda rozšířila po celém západu země.

„Mimochodem, ve sbírce děl Stepana Bandery není uveden jemu připisovaný populární citát: A nadejde čas, kdy jeden řekne Sláva Ukrajině! a miliony odpoví Hrdinům sláva!“ doplňuje historik Jurij Juzič. Znovu se heslo objevilo během studentského protestu roku 1990 v předvečer rozpadu SSSR. Poté jej používali především národní demokraté a ukrajinští nacionalisté. Při událostech Euromajdanu na přelomu let 2013 a 2014 se stalo jedním z hlavních hesel demonstrantů odmítajících proruského prezidenta Janukoviče.

V roce 2018 se slogan stal oficiálním pozdravem armády a národní policie a nahradil sovětské „Buďte zdráv, soudruhu!“ a odpověď „Buďte zdráv.“ Od napadení Ukrajiny v únoru 2022 vyjadřuje heslo světovou podporu Ukrajině, mimo jiné americký prezident Joe Biden zapsal toto heslo do knihy hostů během své výroční návštěvy Kyjeva. Opakovaně s ním končí své projevy i český premiér Petr Fiala.

Zobrazeno 745 krát
Naposledy upraveno: st., 29. březen 2023 11:28
Pro psaní komentářů se přihlaste