ne., 27. duben 2014 23:07

Jak se liší mobilní displeje

Michael Chrobok
Displej je patrně nejdůležitější součástí mobilních zařízení. Bez nich můžeme mít uvnitř telefonu seberychlejší procesor nebo sebevýkonnější grafiku, ale bez obrazovky, která nám převede jedničky a nuly na stravitelný obraz, je nám to k ničemu. Přitom není displej jako displej. V čem se vlastně liší?

V současné době se do smartphonů vyrábí spousta různých typů displejů, které mají mnohdy až bizarní marketingová označení. Nicméně nejrozšířenější jsou pouze čtyři. Ty se od sebe mnohdy velmi liší, a to nejen kvalitou obrazu, ale také pozorovacími úhly, spotřebou energie nebo životností.

TFT

Dnes již téměř prastará technologie, která je sice na ústupu, ale díky ceně stále hojně využívaná především pro zařízení nižší cenové kategorie. Tyto displeje jsou založeny na technologii LCD (Liquid crystal display). Ta pro zobrazení nepoužívá světlo, ale podsvětlovací zařízení. Díky tomu nemá problém zobrazit dobře bílou barvu, černá je ale problém. „Černá vzniká vypnutím podsvětlení pixelů, což u LCD nejde, vždy nějaké světlo projde a kontrast jde dolů. Černá pak není úplně černá, ale spíše taková tmavě šedá,“ zmiňuje také Jaromír Tykal z webu Svět Androida. Další výraznou nevýhodou je pomalá odezva. Celkově tak tento typ displeje neexceluje ani ve kvalitě zobrazení, pozorovacích úhlech nebo čitelností na přímém slunci.

SLCD

Tato technologie přímo vychází ze staršího TFT, což se projevuje především v posílení silnějších stránek a oslabení těch slabších. SLCD displeje zobrazují bílou jako skutečně bílou, ale v černé má pořád rezervy. Energetickou náročnost se oproti TFT podařilo snížit, nicméně je stále závislá na intenzitě jasu. Zlepšily se také barvy, pozorovací úhly a s čitelností na přímém slunci už to také není žádná tragédie.

IPS

I přesto, že tento typ displeje také vychází z LCD, v porovnání s TFT hraje úplně jinou ligu. Podání barev je nejvěrnější ze všech typů displejů, pozorovací úhly jsou obstojné a čitelnost na slunci rozhodně nepatří mezi nejhorší. IPS však ztrácí body především v rychlosti odezvy a kontrast také není úplně špičkový.

OLED

Jedna z modernějších technologií, za kterou se již nemusíte stydět. Na rozdíl od předchozích typů založených na LCD technologii, OLED displeje nepoužívají k prosvětlení podsvětlovací trubice. Místo toho rozsvěcují každý jednotlivý pixel. Z toho vyplývají i hlavní výhody a nevýhody. Mezi přednosti patří perfektní zobrazení černé, sytější barvy, rychlá odezva, výborné pozorovací úhly nebo skvělá čitelnost na slunci. Všechny tyto výhody jsou ale vykoupeny tvrdou daní. Nejpalčivější z nich je nízká životnost pixelů nebo vypalování statického obrazu.


Zdroj obrázku: Palmaddict

 

Zobrazeno 1664 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:48
Pro psaní komentářů se přihlaste