Onemocnět nemusí pouze děti
Ne každý ví, že za plané neštovice může virus varicella-zoster z čeledi herpes virů. Jak už tomu název napovídá, tak se jedná o virové infekční onemocnění, které je vysoce nakažlivé a do těla vstupuje skrz dýchací cesty či spojivky. Jak je možné, že jsou neštovice jedním z nejčastějších onemocněních? Plané neštovice se přenášejí kapénkovou infekcí (virus se šíří vzduchem – pozn. red.) nebo přímým kontaktem s nakaženým jedincem. A jak už bylo řečeno, zdrojem jsou většinou nakažené děti v předškolním a mladším školním věku, které se vyskytují v místnosti školky či školy s větším počtem dětí, a ty jsou spolu v častém kontaktu.
Ovšem onemocnět nemusí pouze děti. Velký pozor by si před planými neštovicemi měli dávat těhotné ženy, osoby s oslabenou imunitou a rodiče by měli dávat pozor i u novorozeňat. Zatímco děti prodělávají lehčí průběh nemoci, u těchto jedinců může nastat těžší průběh a s tím i nepříjemné komplikace, jako je třeba zápal plic nebo zánět středního ucha.
Neštovice pouze jednou za život
Když proděláte neštovice neznamená to, že se virus z těla nadobro vytratí. Virus přežívá v gangliích (nervová uzlina, která je tvořena neurony – pozn. red.), a když je náš organismus oslaben může tento schovaný virus za vznik pásového oparu. Občas si rodiče mohou splést alergickou vyrážku a plané neštovice, a poté mohou tvrdit, že jejich dítě prodělalo neštovice víckrát. To je chybná záměna, protože neštovice může prodělat podruhé pouze dospělý člověk nebo dítě, které nemá dostatečně velkou imunitu proti neštovicím, ale i těchto případů je malé množství.
Není vyrážka jako vyrážka
Jak už bylo zmíněno, občas si můžeme splést alergickou vyrážku od vyrážky z neštovic. Proto se podíváme, jaké příznaky neštovice tedy vlastně mají a jak vyrážka vypadá. Plané neštovice sebou nepřináší pouze kožní problémy, ale někdy se objeví i horečka, únava, bolest hlavy, ale třeba i nechuť k jídlu. Symptomy, které jsou podobné mnoha jiným nemoc, ale právě specifickým příznakem planých neštovic je vyrážka. Během 2-6 dnů se po těle začnou objevovat svědící, začervenalá skvrny, které se potupně změní na puchýřky s tekutinou a poté na stroupky. Vyrážka se začíná objevovat v oblasti obličeje a vlasů. Následně jí lze zpozorovat na hrudi a zádech, a poté už se rozšíří po celém těle. Je doporučováno vyrážku nijak neškrábat, ale pouze mazat tekutým pudrem nebo antiseptickou mastí, které svědění lehce potlačí.
Upadá výskyt neštovic v České republice?
Podle dat, která jsou dostupná na webu Státního zdravotnického ústavu, lze vyčíst, že v České republice v roce 2021 počet případů oproti předchozím rokům prudce klesl. Roku 2019 bylo 439,3 případů na 100 000 obyvatel, kdežto v roce 2021 se číslo snížilo na 97,2. Mezi lety 2012 až 2019 se číslo nakažených pohybovalo relativně v podobných číslech. Ovšem poté v roce 2020 nastal první zlom a číslo se z 439,3 snížilo na 167,7 případů na 100 000 obyvatel.
Plané neštovice jsou endemickým onemocněním, jelikož se se v naší společnosti vyskytují trvale. Nejvíce případů se objevuje na konci zimy a začátkem jara. Opakem slovu endemie je pojem epidemie. To znamená, že se nějaké onemocnění objeví najednou v dané oblasti a postihne určitou část populace. Epidemiologickým onemocněním byly třeba pravé neštovice.
Pravé vs plané neštovice
Plané neštovice jsou oproti těm pravým procházkou růžovým sadem. Pravé neštovice jsou také velmi nakažlivé a na rozdíl od těch planých mají vysokou úmrtnost. Pokud někdo pravé neštovice přežil, zůstali mu na těle znetvořující jizvy nebo dokonce mohl i oslepnout. V 18. století, kdy epidemie pravých neštovic vrcholila, zemřelo zhruba 60 miliónů lidí. Jelikož bylo toto onemocnění velkou hrozbou pro světovou společnost, muselo se s tím něco udělat. Světová zdravotnická organizace (WHO) se zasloužila o vymýcení pravých neštovic tím, že se zaměřila na ohniska nákazy a tam provedla masivní očkování. S tímto nápadem přišel český vědec Karel Raška, který byl ředitelem oddělení přenosných nemocí WHO. Momentálně se pravé neštovice považují za vymýcené onemocnění, ale ve společnosti stále panuje názor, že by mohly být někdy uměle vytvořeny a použity jako biologická zbraň.
Ochrání mě očkování?
Před neštovicemi se můžete nechat preventivně naočkovat. Jde o dvě dávky vakcíny a vakcinace je přes 90% účinná. Pokud se naočkujete nemusí vás to vždy ochránit před onemocněním, ale na rozdíl od neočkovaných budete mít lehčí průběh. Děti se mohou očkovat od věku 9 měsíců a druhou dávku dostanou po 6 týdnech. Dospělí, kteří onemocnění neprodělali nebo nemají protilátky, mají také možnost se naočkovat. Očkování proti neštovicím je v České republice dostupné od roku 2002.