pá., 23. únor 2024 09:21

Je Pro Ana mrtvá?

Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Zdroj: Fotobanka Pixabay
Zkratka Pro Ana zastupuje sousloví „promotion of anorexia“, tedy volně přeloženo, podpora anorexie. Označují se jí lidé, zejména ženy, kteří rozlišují dvě kategorie diagnózy anorexia nervosa. Jednu, která je vnímána jako nemoc, kdy dívky nemají svou „Anu“ pod kontrolou a končí v lékařské péči, a pak tu druhou, se kterou se právě ztotožňují, při které jsou nezdravé metody spojované s tímto onemocněním vnímané jako životní styl, při kterém se člověk udržuje těsně nad hranicí, za níž už jsou vážnější zdravotní problémy. Zdravý člověk samozřejmě vnímá, že hranice mezi těmito kategoriemi je prakticky neviditelná. A proto Pro Ana lidé vyhledávají komunitu, kde budou se svými názory přijati, a není lepší místo než internet, kde se navíc mohou schovat pod rouškou anonymity.

Tu odlišnost dvou kategorií anorexie její členové opírají také o dřívější psychiatrický diskurz, v rámci, kterého byla i homosexulita vnímána jako psychická porucha. Je sice pravda, že tomu tak opravdu bylo a léčebné kúry na homosexualitu nebyly ničím zvláštním, zatímco dnes by to bylo velmi pobuřující. Ale jednak to vycházelo z náboženského založení a jednak vás sexuální orientace nemohla nikdy přímo ohrozit na životě, v tom slova smyslu, že by vám kvůli ní selhávaly orgány. Přesto, že Any, které si to zvolily jako životní styl, se snaží udržovat v takovém stavu, aby k tomu nedošlo, je to našlapování po velmi křehkém ledu, jehož prolomení si často uvědomíte až příliš pozdě. A tak se například provozovatelé sociálních sítí vesměs snaží bránit tomu, aby na jejich platformách vznikaly Pro Ana komunity, anebo zde byly jakkoli podporovány.

Úplnou výjimkou je bohužel sociální síť X, jejíž momentální vlastník Elon Musk si zakládá na její necenzurovanosti a absolutní svobodě slova. To je však v tomto případě dvojsečná zbraň. Zatímco na ostatních sítích musíte být vynalézaví, abyste se dostali k nějakému závadnému obsahu, zde můžete klidně do vyhledávání napsat přímo „pro ana“ a dostanete se k němu bez sebemenších obtíží.

Screenshot 20240221 130245 X 1

Screenshot z aplikace X (vyhledávání "proana")                                                                                                 Zdroj: Veronika Wdówková

Ostatní sociální sítě naštěstí nejsou až takto svolné, když použijete některý, ze známých výrazů spojovaných s tímto onemocnění, dokonce vám většinově nabídnou pomoc (viz. Facebook, Instagram, Pinterest). Bohužel však stačí si trochu pohrát se slovy a dostanete se na místa kde algoritmus nejspíš nedohlédne. Čili, že toto opatření podporovatele anorexie ze zmiňovaných sociálních sítí nevymýtilo, pouze u nich vypěstovalo určitou kreativitu.

Screenshot 20240220 192102 Facebook 1

Screenshot z aplikace Facebook (vyhledávání "pro ana")                                                                                                Zdroj: Veronika Wdówková

Specifický je v tomto Youtube. Tam můžete vyhledat jakýkoli výraz spojený s anorexií a na začátku se vám sice možná budou objevovat motivující videa lidí, kteří s tímto onemocněním bojují nebo už tento boj dokonce vyhráli. Ale když tomu dáte trochu času, tak ani tady nejste před Anou v bezpečí, proklik za proklikem se můžete dostat k nebezpečnějšímu obsahu.

Takže odpověď na otázku z titulku je bohužel, ne, Pro Ana rozhodně není mrtvá. Je sice těžší ji najít, což je rozhodně dobře, ale nemožné to není. V podstatě se vám může stát, že uděláte nezáměrně ve vyhledávaném výrazu chybu a už prolomíte ochranu sociálních sítí.

V neposlední řadě by se měl zmínit trochu staromódnější způsob, jak se dostat mezi další podporovatelky Any, a to jsou blogy. Ty byly velmi populární zhruba před deseti lety. Dnes už je skoro nenajdete, a když ano, tak jsou většinou mrtvé. Příspěvky zde bývají maximálně z let 2020 a 2021. Můžete tam sice najít i novější komentáře pod příspěvky, ale vesměs v nich naštěstí převažuje vyzývání dívek k vyhledání odborné pomoci. Existuje však jeden, na kterých bych chtěla tímto článkem upozornit. Je stále funkční, dokonce má v názvu i rok 2024 (https://proanablog10.blogspot.com/), a kromě galerie fotografií pojmenovaná „Thinspo“, kde se nacházejí fotografie velmi vyhublých dívek, a nebezpečných rad, zde bohužel najdete i odkaz na veřejnou konverzaci v aplikaci Telegram. Už tato konverzace může přivodit husí kůži, když čtete, jak si dívky radí, jak se vyhnout jídlu, když trávíte čas s rodiči nebo jak poznat, že už vám z důvodu hladovky přestávají orgány fungovat tak jak mají. Avšak když se náhodou v rámci něj objeví třeba dívka, která hubne, byť jen trochu zdravějším způsobem, což může znamenat pouze to, že její denní příjem se pohybuje nad 1000kcal, strhne se smršť urážení a poukazování na to, že tato dívka není pravá Ana a nabídka jiné konverzace, tentokrát skrze aplikaci Whats App, do které se však nedostanete bez schválení a jak jsem pochopila z veřejně přístupné konverzace, schválení se vám dostane jen pokud vás někdo z důvěryhodných An zná.

Pro ana chat

Screenshot z veřejné konverzace na blogu                                                         Zdroj: Veronika Wdówková

Pro Ana se z prostředí internetu bohužel asi nedá úplně vymýtit. Možná, že s vývojem umělé inteligence se objeví prostředek pro důslednější očištění sociálních sítí od podporovatelů anorexie, ale zatím je to hudba budoucnosti. A svým způsobem, dokud není zdraví vyloženě ohroženo, mohou si zletilí lidé dělat v podstatě co chtějí. Přeci jen když je člověk v dospělosti hospitalizován s život ohrožující podváhou, může reverz podepsat ve chvíli, kdy je největší riziko zahnáno, i když ne moc daleko. Avšak i ve zmiňované skupině se nacházejí dívky, které jsou nezletilé. Takže je toto trochu i apel na rodiče, aby byli se svými dětmi více v kontaktu a vnímali čemu se věnují. A pokud chtějí svému dítěti pomoct, ale nevědí si moc rady, existuje centrum Anabell, kde vám jsou i online schopni poradit.   

 

Zobrazeno 151 krát
Naposledy upraveno: pá., 23. únor 2024 16:33
Pro psaní komentářů se přihlaste