čt., 9. listopad 2023 12:44

„Je to časově jeden z náročnějších sportů,“ komentovala jezdkyně Adéla Kovandová jezdectví a parkurovou sezonu

Adéla Kovandová a její kůň Chico Grande Adéla Kovandová a její kůň Chico Grande Zdroj: Adéla Kovandová
Jezdectví není pouze o sezení na koni, je k tomu potřeba víc, než si lidé myslí. Náročný a zároveň nebezpečný sport, ve kterém je možné dosáhnout velikých úspěchů. O jezdectví panují různé názory. Jak tomu doopravdy je odpověděla Adéla Kovandová, která dělá závodně parkur.

Jak dlouho trvá, než se člověk dopracuje na závodění?
Záleží na jedinci. Někteří můžou začít závodit ihned a někteří se na to vypracovávají několik let. Odvíjí se to od toho, kde začíná jezdec, jakého má koně, trenéra. Je potřeba mít opravdu kvalitního trenéra, kvalitní zázemí a pak to jde lépe. Je to hodně časově náročné. Musí se tomu dát hodně času a úsilí. Lidé si stále myslí, že se nejedná o klasický sport. Je to sport. Je to časově jeden z náročnějších sportů, jelikož mimo tréninky se jezdec musí i postarat o koně a dát do toho svůj čas, energii, peníze. Sportovci se soustředí jen na sebe. Jezdci musí udržovat kondici svou, a i kondici koně.


Musí být jezdec napsaný pod stájí, aby mohl závodit?
Jezdec musí být zapsaný pod subjektem. Já startuju za stáj Petra Netušila. Každý musí startovat za stáj, ale nemusí tam mít ustájeného koně. Stačí, pokud je přihlášený pod danou stájí a může závodit. Záleží na majiteli stáje, jestli to povolí, protože to je jejich vizitka. Většinou majitelé subjektu nechtějí, aby je reprezentoval někdo, kdo u nich netrénuje.


Kdy začíná sezóna? Jak dlouhá bývá sezona?
Sezona začíná většinou v únoru. Začíná se halovými závody a pokračuje se do října, kdy na konci sezony bývají opět halové závody. Sezona probíhá 9 až 10 měsíců v roce.


Je to věkově rozdělené?
Je to rozdělené na kategorie. Děti začínají na ponících od osmi do šestnácti let. U poníků jsou rozdělené kategorie podle centimetrů. Jsou Skový poníci, Ačkový poníci, Bčkový poníci. Další kategorie jsou děti, junioři, mladí jezdci a senioři.


Kolik přibližně stojí ustájení během závodů?
Pořadatelé si cenu určují sami. Může se to pohybovat okolo pět set na den. Pokud jsou závody vícedenní může vyjít na hodně. Naposledy jsem na závodech měla box za devět stovek. Záleží, jestli v ceně boxu je započítané seno a sláma, nebo si to musí každý dovézt sám. Setkala jsem se se situací, kdy seno v ceně nebylo a každý si musel přivézt vlastní.


Kolik závodů stihnete a kolik lidí se většinou účastní závodů?
Já osobně jich moc nestihnu, protože můj kůň bývá často nemocný. Navíc je ještě mladý, tak ho nemůžeme ani moc přetěžovat. Letos jsme stihli čtyři závody na začátku sezony. Následně měl pauzu a teď ke konci sezony jsme jeli tři závody. Záleží na lokalitě, kde se závody pořádají. Ve větších areálech se účastní okolo 100 soutěžících v jedné soutěži. Soutěží tam může být 6 za den, ale většinou u nižších závodů je víc účastníků než u vyšších. Na vyšší soutěže je potřeba víc zkušeností.


Je tam víc disciplín během jednoho dne?
Závody jsou vždy parkurové anebo drezurní. Každá soutěž je hodnocená jinak. Jsou soutěže, kdy 90 cm je soutěž na styl, metr na limitovaný čas, kdy se jezdec snaží přiblížit ke stanovenému času. Vše záleží na pořadateli, jak to určí. Během dne se to může měnit. Nižší soutěže bývají na limit, aby naučili mladší jezdce jezdit správně.


Jak dlouho trvají závody?
Závody můžou být jednodenní, ale můžou být i od středy do neděli. Většinou ve středu se jedou ty nižší soutěže, ve čtvrtek začínají vyšší a jde to postupně až do neděle. V neděli se následně jede finále anebo ty nejvyšší závody.


Kdy se dozvídáte postavení překážek?
Postavení překážek se dozvídáme těsně před závodem. Jdeme si projít celý parkur a rovnou si jdeme sednout na koně a opracovat ho. Většinou to zjistíme tak půl hodiny před soutěží.


Jak jsou seřazeny překážky za sebou?
Systém v tom vyloženě není. Bývá hodně stavitelů a každý stavitel se soustředí na něco jiného. Například na technické parkury. Vyloženě pravidlo, jak překážky mají být za sebou není.


Jak je vysoká nejvyšší překážka, co se může skákat?
Nejvyšší parkury jsou postaveny na výšce 160 centimetrů, ale to se v Česku nejezdí vůbec, spíše na mezinárodních závodech nejvyšší kvality. Jezdí se soutěž mini maxi, kde jezdci začínají na určité výšce a každé kolo se to zvyšuje. Jezdec, který udělá chybu může najet znova. Pokud udělá chybu podruhé, je vyloučený. Vyhrává jezdec, který přeskočí tu nejvyšší překážku. Ale to se v Česku moc nejezdí opět. Zařazuje se to jako doprovodný program v soutěžním dni.


Kolik se platí startovné?
Nižší soutěže se pohybují okolo čtyř až šesti stovek a vyšší se mohou dostat až na tisíce za start.


Jaké bývají ceny?
Nejnižší soutěže, co jsou určené spíše pro děti, mívají většinou věcné ceny. Děti vyhrávají ohlávku, podsedlovku a tak. U vyšších soutěží výhrou bývají peníze, ale záleží, jak je soutěž dotovaná. Například Memoriál Miroslava Perníčky ve Zduchovicích měl jako hlavní cenu 100 000 Kč.


Jaká pravidla musíte dodržovat?
Během závodu se musí dodržovat dresscode. Pokud není správný dresscode, nesmí jezdec startovat. Dále z pravidel, nesmí mít jezdec v sobě návykové látky. Po boxech chodí kontroly, které kontrolují, jestli koně mají vodu, seno. Kůň nesmí startovat, jakmile na něm jde vidět krev. Může se stát, že se někde odře, v tom případě se musí rána nastříkat, aby to nešlo vidět. Musí být dodržena i řádná výstroj koně. Mladší koně mají určený typ udidel a kamaší. Rychlejší kůň má na opracoviště vždy přednost. Když chce jezdec najíždět na skok na opracovišti, kde bývají například dvě překážky, musí jezdec nahlas oznámit ostatním, který chce skočit. U překážek je červená vlajka vždy po pravé straně a po levé straně je bílá vlajka, aby jezdec věděl z které strany se najíždí.


Jaký je dresscode?
Jezdec musí mít bílé nebo béžové rajtky. Ženy musí mít triko se stojáčkem a muži košili s kravatou a sako. Všichni mají povinně helmu a kožené boty. Boty můžou být vysoké kožené boty anebo krátké boty s koženými čapsami, což jsou ochrany na boty. Kůň musí mít uzdečku, udidlo, otěže a sedlo a kamaše na parkur. Na drezuru kamaše nesmí mít.


Jak funguje bodování?
Některé soutěže pro juniory porotci hodnotí styl. Jak se přibližuje jezdec ke skoku, jak na koni vypadá, jestli mu odlehčuje záda nebo jestli celou dobu sedí. Při normálních soutěžích dostává jezdec mínusové body. Čtyři trestné body za shození překážky, čtyři trestné body, pokud kůň vyhne. Když je u překážky voda a kůň do ní stoupne dostane čtyři trestné body. Pokud kůň třikrát odmítne přeskočit, je to vyloučení. Dále se dostávají trestné body za čas. Je stanovený čas, do kterého musí jezdec zajet. Vyloučení může nastat i za pád koně nebo jezdce. Jakmile jezdec nebo kůň spadne, tak už nesmí jezdec nasednout zpátky.


Jsou nějaké sankce při porušení pravidel?
Pokud jde vidět na koni krev je automaticky vyloučení. Nesmí jezdec udělat kruh před překážkou, za to jsou čtyři trestné body. Za hrubé chování ke koni je vyloučení. Za nesportovní nebo hrubé chování může být i zákaz jezdecké aktivity. Na mezinárodních soutěží to bývá přísně hlídané.


Když se kůň zraní během závodu, je na místě veterinář?
Během závodů musí být na místě vždy veterinář a lékař pro jezdce. Záleží, jak vážná jsou zranění. Může si kůň rozseknout nohu například. K dispozici jsou i kováři, pokud si kůň ušlápne podkovu, jsou schopní ji dobít zpátky. Jestli si kůň zlomí nohu, pokud je to hodně vážný, většinou se musí utratit. Záleží na majiteli, jestli chce a má finance k záchraně koně. V dostizích jsou zranění častější než v parkuru. Kůň se může zranit i jen na vyjížďce, ve výběhu. Je to veliké riziko.


Je mezi jezdci rivalita, nebo je to přátelské prostředí?
Záleží na lidech. Občas se najdou i závistiví lidé, kteří to opravdu nepřejí, ale nikdy se nestalo, že by někdo sabotoval někoho, spíš je to jen sportovní rivalita.


Musí mít jezdci licenci?
Ano, je to základ. Musím mít jezdeckou licenci, abych si mohla udělat následně licenci na trenéra, stavitele nebo rozhodčího. Základní licence se většinou plní od dvanácti leta na velký koně a od osmi let na poníky. Licenci musí jezdec mít, pokud chce jezdit oficiální závody.

Zobrazeno 681 krát
Naposledy upraveno: čt., 9. listopad 2023 17:40
Pro psaní komentářů se přihlaste