Dle mého názoru už jenom odmítnutím půllitrové láhve prodlužujeme životnost země. Většina z nás tomu asi moc nevěří, jak přece může jedna malá hloupá láhev zachránit svět. Co když ale v jednom vlaku odmítne takovou půllitrovku řekněme deset lidí? Je to už trochu vyšší počet, ale bohužel je to pořád strašně málo. Užitých lahví na jedné takové cestě vlakem je opravdu hodně. Jedno takové Pendolino může odvést až kolem 650 lidí, ale řekněme, že veze 400 cestujících. Když si každý pasažér vezme láhev vody je to spolu 200 litrů a 400 malých láhví. Většina lidí si ještě vezme sebou i nějakou tu balenou vodu z domu, což jsou další zbytečné plasty.
Udělal jsem si takový malý výzkum o plýtvání právě plastovými láhvemi. Můžu říct, že výsledky mě opravdu vyděsili. Bral sem v úvahu, že v jednom vlaku Pendolino z Ostravy do Prahy se mine 400 láhví, když počítáme, že vlak není plný a někteřý cestující nastoupí postupně během cesty. Denně mezi hlavním městem a Ostravou projede Pendolino 14krát, což je denně kolem 5600 láhví. Týdenně je to kolem 39 000 láhví a ročně až alarmujících 2 000 000 láhví, které se ve vlaku Pendolino v ČR rozdají. Je to strašně moc a to se počítá jenom Pendolino. Kolik láhví se rozdá například v takovém Regiojetu, nebo v jiných vlacích Českých drah.
Myslím si, že při počtu 2 000 000 láhví se oplatí nevzat si právě tu jednu a říct jenom „Ne děkuji.“ Už je to delší dobu, kdy se mě jedna starší paní ve vlaku zeptala, že proč si tu Mattonku nevezmu, když je „zadarmo“. Snažil jsem se jí to vysvětlit, nepoužil jsem sice tato hrozivá čísla, ale paní to pochopila. Hodně lidí si myslí, že když ušetří jeden kus plastu, nic to nezmění. Možná ne ale právě ten jeden plast může zlepšit podmínky životního prostředía a oddálit ekologickou katastrofu znečištění o pár minut.