S myšlenkou a následnou realizací přišla redaktorka Českého rozhlasu Vysočina Olga Štrejbarová. „Jsem přesvědčená, že geniální nápady vychází s vnitřní potřebou, že s tím musíte něco udělat,“ řekla Štejbarová v rozhovoru pro organizaci MILA, která se specializuje na pomoc seniorům. Zárodek myšlenky vznikl při natáčení v domově důchodců. Uvědomila si, že ne všichni jsou na Vánoce plní radosti a štěstí. Tato myšlenka motivovala Štejbarovou k založení Ježíškových vnoučat.
V prvním roce se povedlo splnit 600 přání, a to nejen díky rodině a kamarádům Štrejbarové, ale i dalším lidem přes sociální sítě. Dnes Ježíškova vnoučata plní až 16 tisíc vánočních snů ročně. Celkově se jich podařilo splnit už 90 tisíc. Povědomí o akci stoupá a šíří se dál.
Dopis za okno, a sny se plní
Senioři napíší svůj dopis s přáním. To za ně může udělat i někdo jiný, v mnohých případech to bývají pracovníci v domovech, kterým lze plnit i jejich přání. Ti jsou nedílnou součástí celého projektu. Sepíší přání jednotlivých vnoučat a vloží je do databáze na webové stránky projektu.
Přání jsou různorodá, u těch hmotných se jedná většinou o drobnosti. Ozdoby do vlasů, omalovánky, kosmetika. Častokrát se objevují předplatné časopisů, společenské hry, či něco na sebe. Dárci, kterým se říká v této sbírce vnoučata, si mohou jedno z přání vybrat a splnit ho. Dárcovství může i nemusí být anonymní.
Senioři si od Ježíška přejí i terapie, vyšetření, ale i například aby za nimi přijela kosmetička, nebo masérka. Senioři z Toušic si přejí koncert hudební skupiny Kollárovci u nich v domově. O setkání s někým známým si napsala i paní Helena z Mníšku pod Brdy. Přála by si, aby za ní přijel na návštěvu herec Ivan Trojan.
Penězi mohou dárci přispívat i celoročně, nejen o Vánocích. Takové dary jsou pak využívány na volnočasové aktivity pro seniory a pořízení potřebného vybavení a pomůcek. Letos dárci přispěli přes milion korun a tato částka bude určitě větší, letošní ročník končí až Tří královou sbírkou.