čt., 22. prosinec 2022 19:54

Ježíškova vnoučata plní vánoční přání seniorům

Od roku 2016 probíhá celoroční projekt Ježíškova vnoučata. Zajišťuje ho Nadační fond Českého rozhlasu. Vyvrcholením celé akce je právě předvánoční sbírka, která probíhá od poloviny listopadu. Dárci jsou v roli Ježíška a plní přání seniorům, kteří přišli o zájem vlastní rodiny, nebo ji už nemají. Někdo si zažádá o hmotný dárek či zážitek, jiný o finanční pomoc.

S myšlenkou a následnou realizací přišla redaktorka Českého rozhlasu Vysočina Olga Štrejbarová. „Jsem přesvědčená, že geniální nápady vychází s vnitřní potřebou, že s tím musíte něco udělat,“ řekla Štejbarová v rozhovoru pro organizaci MILA, která se specializuje na pomoc seniorům. Zárodek myšlenky vznikl při natáčení v domově důchodců. Uvědomila si, že ne všichni jsou na Vánoce plní radosti a štěstí. Tato myšlenka motivovala Štejbarovou k založení Ježíškových vnoučat.

V prvním roce se povedlo splnit 600 přání, a to nejen díky rodině a kamarádům Štrejbarové, ale i dalším lidem přes sociální sítě. Dnes Ježíškova vnoučata plní až 16 tisíc vánočních snů ročně. Celkově se jich podařilo splnit už 90 tisíc. Povědomí o akci stoupá a šíří se dál.

Dopis za okno, a sny se plní

Senioři napíší svůj dopis s přáním. To za ně může udělat i někdo jiný, v mnohých případech to bývají pracovníci v domovech, kterým lze plnit i jejich přání. Ti jsou nedílnou součástí celého projektu. Sepíší přání jednotlivých vnoučat a vloží je do databáze na webové stránky projektu.

Přání jsou různorodá, u těch hmotných se jedná většinou o drobnosti. Ozdoby do vlasů, omalovánky, kosmetika. Častokrát se objevují předplatné časopisů, společenské hry, či něco na sebe. Dárci, kterým se říká v této sbírce vnoučata, si mohou jedno z přání vybrat a splnit ho. Dárcovství může i nemusí být anonymní.

Senioři si od Ježíška přejí i terapie, vyšetření, ale i například aby za nimi přijela kosmetička, nebo masérka. Senioři z Toušic si přejí koncert hudební skupiny Kollárovci u nich v domově. O setkání s někým známým si napsala i paní Helena z Mníšku pod Brdy. Přála by si, aby za ní přijel na návštěvu herec Ivan Trojan.

Penězi mohou dárci přispívat i celoročně, nejen o Vánocích. Takové dary jsou pak využívány na volnočasové aktivity pro seniory a pořízení potřebného vybavení a pomůcek. Letos dárci přispěli přes milion korun a tato částka bude určitě větší, letošní ročník končí až Tří královou sbírkou.

Zobrazeno 500 krát
Naposledy upraveno: po., 30. listopad -0001 00:09

Související články

GLOSA: Svatý Babiš v Prezidentském duelu
GLOSA: Svatý Babiš v Prezidentském duelu
  ne., 22. leden 2023 22:38
V Česku přibývá trans dětí
V Česku přibývá trans dětí
  čt., 19. leden 2023 22:31
Kauza Tate
Kauza Tate
  so., 21. leden 2023 10:22

2 komentáře

Pro psaní komentářů se přihlaste