pá., 2. listopad 2018 08:50

Když duše bolí...

Beznaděj - i to je deprese Beznaděj - i to je deprese Zdroj: https://www.shethepeople.tv/news/25-yr-old-mumbai-woman-jumps-off-building
Psychická nemoc, která je mezi naší populaci stále běžnější. Přesto se najdou tací, kteří ji bagatelizují nebo si myslí, že na sebe lidé potřebují upoutat pozornost – DEPRESE.

Určitě jste několikrát za život řekli, nebo alespoň slyšeli větu: „Já mám depku!“ Děje se tak, když vás zaplavuje hromada věcí, které nestíháte anebo se vám nedaří. Tento stav je krátkodobý a bylo by zvláštní, kdyby vám nálada jednou za čas nezakolísala. Jenže tato tzv. „depka“ není skutečná deprese. O depresi můžeme mluvit tehdy, když se jedná o dlouhodobý stav smutku a apatie. V tu chvílli dotyčný ztrácí sebeúctu a utápí se v sebe nenávistných náladách. Bezdůvodně se obviňuje ze všech možných neúspěchů a neštěstí. Ztrácí zájem o své záliby, špatně spí, objevuje se celková slabost, nechuť k jídlu a někdy zas naopak „zajídání“ smutku. Projevy bývají hodně individuální. Nejhorší je pocit, že z vás někdo vysál všechnu energii a sebevražda je jediné řešení.

Sama jsem si touto nemocí prošla a stále procházím a můžu s klidem prohlásit, že bolest „duše“ je horší, než jakákoliv bolest fyzická. O depresi se nedávno mluvilo i v pořadu Českého rozhlasu Zdravíčko. Primáři psychiatrické nemocnice v Bohnicích lékaři Michalu Maršálkovi tam byla položena otázka, jak by člověku, který to nezažil, popsal skutečnou depresi? „Velká deprese se vysvětlit nedá, ta se musí zažít. Jeden pacient trpěl akutním zánětem slinivky, což je velmi bolestivá záležitost, zároveň byl depresivní. Když se ho lékař ptal, co by si zopakoval, kdyby měl na vybranou, okamžitě odpověděl, že zánět slinivky,“ říká Michal Maršálek.

Věřte, že když se pláč, samota a pocit, že nic nemá smysl stane denním chlebem, začne vás to pohlcovat čím dál tím víc. Každý pohyb je vyčerpávající, každá aktivita zbytečná a život nestojí za nic. V tomto případě je nelepší mít kolem sebe lidi, kteří si toho všimnou a donutí vás to řešit. Seberte všechnu svou zbývající sílu a zajděte k lékaři, protože pak už může být pozdě a svůj dar života si vůbec neužijete.

Touto problematikou se zabývá psychiatr. Bohužel problémem je, že psychiatr je v dnešní době stále tabu. Přitom je to lékař jako každý jiný. Tenhle, ale léčí duši. Nejznámějším druhem léčby je nasazení antidepresiv. Rizikem je doba nástupu účinku léku, která je kolem 2-3 týdnů a v této době může dokonce dojít ke zhoršení stavu. Tady platí pravidlo zatnout zuby a vydržet, pak už to bude jen lepší. Hojně se využívá také psychoterapie. Léčba často trvá i několik let. Deprese je zkrátka běh na dlouhou trať s nejistým koncem.

Nakonec je třeba poznamenat, že deprese je téma, kterému je třeba se více věnovat. Vyvrátit mýty a podávat fakta. Nemocných stále přibývá a přibývat bude i zásluhou neustálého tlaku společnosti. Podle světové zdravotnické organizace (WHO) se od roku 2005 do roku 2015 zvýšil počet osob trpících depresí o 18 %. V současné době mají 4 % světové populace tuto nemoc, což je přes 300 miliónů osob, a to je alarmující číslo.

Jestliže se tedy tato nemoc týká přímo vás nebo někoho z vašich blízkých, je důležité se nezdávat a jednat, protože teď už víte, že v tom nejste sami. Jedině tehdy, když porozumíte sami sobě, můžete porozumět ostatním.

Zobrazeno 3259 krát
Naposledy upraveno: pá., 2. listopad 2018 20:00

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste