I přes to, že Štramberk není od Olomouce vzdálen ani 100km, jeho dostupnost je celkem špatná. Pokud nechcete jet autem, můžete do města docestovat vlakem či autobusem. Cesta tam v obou případech trvá přibližně hodinu a půl.
Náš výlet začneme v arboretu. Ačkoliv dostat se k němu z vlakové zastávky není složité, je lepší si předem prostudovat mapu, cesta totiž není dostatečně značená. Před vstupem do areálu si můžete přečíst informační tabuli stručně popisující faunu i flóru arboreta. Od dubna je arboretum otevřeno denně od 10 do 17 hodin a vstup je zdarma. Uvnitř areálu vás přivítá jeho správce, který vám může podat menší výklad nejen o rostlinách. Na vápencových skalách můžete za slunného počasí vidět i spoustu horolezců. Arboretum je průchozí, proto jakmile projdete celý areál, můžete dál pokračovat v cestě.
Naše další kroky povedou na Bílou horu, tyčící se nad arboretem. Je to sice trochu do kopce, ale nic náročného to rozhodně není. Na vrcholu stojí 43 metrů vysoká rozhledna jež svým tvarem připomíná strukturu DNA. Rozhledna je zpřístupněna od května do října a to denně mimo pondělky od 8 do 18. Vstupné pro dospělé činní 25kč, děti a studenti zaplatí o 10kč méně. Za jasného počasí můžete z rozhledny vidět nejvyšší vrcholy Beskyd či Jeseníků anebo 50km vzdálenou Ostravu.
Od rozhledny se už konečně vydáme za proslulou Trúbou. Cestu k ní lemují krásné roubené chaty a domy. Samotnou 40 metrů vysokou gotickou věž ze 13. století jistě nepřehlédnete. Je otevřena celoročně, od května do září ji můžete navštěvovat denně od 9 do 19 hodin. Dospělí zaplatí za vstup, stejně jako na rozhledně na Bílé hoře, 25kč, děti od 6 do 15 let bude vstup stát celých 15kč. V areálu hradu si můžete zakoupit občerstvení či suvenýry v Jaroňkově útulně, kde se prodávají i vstupenky na Trúbu.
Jakmile s pokocháte vyhlídkou z ochozu věže, můžete sejít po hradních schodech na náměstí. Dominantou je zde farní kostel sv. Jana Nepomuckého. Na náměstí můžete navštívit Muzeum Novojičínska, městský pivovar anebo některou z mnoha restaurací. Co byste rozhodně neměli minout je cukrárna. Být totiž ve Štramberku a neochutnat jejich vyhlášené Štramberské uši, to by byl věčný hřích. Většinou jsou čerstvě upečené a kromě klasických můžete ochutnat třeba ty s čokoládou, mandlemi anebo s para ořechy. Velkou pochoutkou jsou také uši plněné šlehačkou a ovocem.
Z perníkovou vůní prosáklého náměstí se vydáme k poslednímu bodu naší cesty a tím je jeskyně Šipka. Cestou se můžete zastavit v muzeu Zdeňka Buriana, které je součástí informačního centra města. Jeskyně šipka se nachází na severním svahu hory Kotouč. Vede k ní celkem nenáročná cesta. Chodba jeskyně je dlouhá 45 metrů a komín je vysoký 7 metrů. A co je na této jeskyni tak zajímavého? Roku 1880 zde pan Karel Jaroslav Maška našel ohniště a část čelisti neandrtálského dítěte. Bylo zde také nalezeno velké množství kostěných pozůstatků zvírat. Jen pro zajímavost to byly kosti např. srstnatého nosorožce anebo mamuta.
Jeskyně je součástí Národního sadu a právě zde zakončíme naší cestu. Krásná romantická procházka po sadu vás provede po hoře Kotouč. Celá cesta je lemována památníky a bustami významných Čechů. Ti odvážnější si také mohou prohlédnou vápencový lom, ale pozor, lom i vápenka jsou stále v provozu.
Snad se vám výlet bude líbit. V příštím díle Vás pozvu na opačný konec republiky, do Mariánských Lázní a Karlových Varů.