ne., 8. listopad 2015 22:38

Místo kurdského chlapce utopení manažeři

Praha - Dnes už se najde jen málokdo, kdo se ještě nesetkal se slovem uprchlík. Troufám si říct, že skoro každé médium na nás chrlí články o uprchlické krizi. Ať už z pozitivního nebo negativního úhlu pohledu. Každý na to má svůj názor, někdo raději nemá názor žádný. Rakouský umělec Oliver Ressler toto téma pojal jednoznačně.

V galerie Artwall nyní probíhá výstava již zmíněného rakouského umělce. Potrvá až do 30. listopadu. Prostor galerie se nachází na Nábřeží Kapitána Jaroše a Edvarda Beneše, konkrétně na opěrné zdi Letenských sadů. Výstava nese název Ztroskotaní a představuje několik fotografii, které znázorňují právě uprchlickou krizi. Je zde ale jedna odlišnost od ostatních fotografií, které „zdobí“ úvodní strany našich největších médií. Místo uprchlíků, které bychom na fotografiích čekali, zde najdeme muže oblečené v černých oblecích bezvládně ležící na plážích. Jedná se i o odkaz na dnes už velice známou fotografii malého kurdského chlapce. „Tyto snímky by mohly zobrazovat ty, kteří jsou zodpovědní za politiku vedoucí ke smrti uprchlíků. Fotografické obrazy odkazují k něčemu, co by se mohlo stát v budoucnosti, pokud bude pokračovat kolaps kapitalistického systému. ,Ztroskotaní’ ukazují, co by mohlo nastat, kdyby byli manažeři současné ekonomiky sami hozeni přes palubu,“ konstatuje Ressler při rozhovoru pro galerii. 

„Mám pocit, že to je takové znamení toho, že některým z těch uprchlíků se to úplně nemuselo podařit. Určitě to nutí k zamyšlení,“ říká jeden z kolemjdoucích. Objevují se ale i opačné názory „Myslím, že tohle už je na hraně umění,“ pronáší další návštěvník. „Uprchlická krize ukazuje selhání našich politiků, kteří si nad osudy uprchlíků myjí ruce a pohodlně se vezou na vlně populismu a médii rozdmýchávaného strachu z neznámého, místo toho aby solidárně přijali díl kolektivní zodpovědnosti,“ dodává kurátorka výstavy Zuzana Štefková na oficiálních stránkách výstavy. Názor má jasný. Také dodává, že si je vědoma toho, že výstava je provokativní. Zájmem výstavy je vyvolat nějakou konfrontační situaci. „Myslím, že je alarmující s jakou lhostejností se často uprchlíci, kteří jsou skutečně v krizové situaci, setkávají. A s jakým cynismem této situace využívají někteří naši vrcholní politici ke svému zviditelnění,“ dodává Štefková.

Zobrazeno 1849 krát
Naposledy upraveno: st., 21. únor 2024 17:20

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste