út., 30. srpen 2022 19:29

Mládežnické organizace táhnou. Co čeká na mladé politiky?

Protesty v roce 2020 v americkém městě Charlotte Protesty v roce 2020 v americkém městě Charlotte Zdroj: Clay Banks, Unsplash
Rostoucí inflace, příliv ukrajinských uprchlíků, boj s dezinformacemi. To jsou jen některé obtíže , které v současné době trápí Česko. Minulá vláda Andreje Babiše tyto problémy moc neřešila, až ta nynější s tím začala něco dělat. A to za pomoci mladých lidí, které tak čeká mnoho úkolů.

Současný svět je na hony vzdálený tomu, ve kterém jsme žili v roce 2019. Po zdrcující pandemii onemocnění covid-19 přišla ruská invaze na Ukrajinu a s ní spojená migrační vlna válečných uprchlíků nejen do České republiky. Všechno zdražuje a některé rodiny již nedokážou splácet energie. Existuje tu někdo, kdo by se s tím mohl v budoucnu vypořádat? Ano, mladí lidé!

A proč? Mladí a chytří lidé vždy přinesli svěží vítr a inovativní nápady na řešení současných problémů. Studenti se navíc nikdy nebáli vystoupit proti nespravedlnosti, zejména pak v letech 1939, 1968 nebo 1989. Také po nástupu Andreje Babiše do vlády a podvody v kauze Čapí hnízdo přišly na Letnou demonstrovat statisíce převážně mladých lidí.

Je třeba propojit ekologii a průmysl
U demonstrací to však nesmí skončit. Jak už bylo napsáno, Českou republiku toho trápí opravdu mnoho. Jedním z největších je energetická závislost na Rusku. Musíme postavit tisíce větrných elektráren, tak jako v Rakousku. Musíme urychleně dostavět jadernou elektrárnu Dukovany, abychom mohli definitivně odstavit tepelné elektrárny a uzavřít poslední uhelné doly. Skončeme s fosilními palivy – místo na benzín budou naše auta poháněna elektřinou nebo vodíkem. Plánování těchto cílů musí být rychlé, ale zároveň kvalitní a věcné. I zde platí, že mnohem větší kus práce udělají mladí politici na ministerstvu průmyslu a obchodu, než na demonstraci za klima, kde vzývají Gretu Thurnberg. Ta sice svými emociálními výlevy upozornila na ochranu klimatu, ale ve výsledku se vozila v tryskáči s obrovskou uhlíkovou stopou. Ani aktivisté blokující významné stavby silnic a železnic, jako například Děti Země, nemohou být vzorem nové generace politiků.

Dalším velkým tématem, které stále zůstává jen na papíře, je digitalizace státu. Navzdory velkolepým úvahám Andreje Babiše v knize O čem sním, když náhodou spím předchozí vláda neudělala v této věci téměř nic. A tak můžeme s povděkem přijmout plány vlády Petra Fialy na zrušení EET nebo na zavedení elektronických dokladů, které budou uloženy v mobilu. Podílet se na tom budou ti nejlepší ajťáci.

Nezapomínejme na vzdělanost
Často slyšíme, že české školy za moc nestojí a že z nich nemohou vzejít žádné talenty. Statisíce vysokoškoláků, kteří jsou politicky aktivní, tento mýtus zcela vyvrací. Nesmíme však usnout na vavřínech. Mnoho žáků během pandemie covidu – 19 ztratilo zájem o vzdělání. Mladí politici tak musí podpořit výchovu učitelů, motivovat žáky ke studiu a také předělat vzdělávací osnovy, protože některé věci, jako je třeba kombinovaná matice, většina z nás v životě nepoužije.

Z hlediska budoucího vývoje Česka je tedy naprosto klíčová podpora školství, které člověku nabídne základní penzum praktických dovedností i politicko – historický přehled. Nedostatečně vzdělaní lidé, kteří adorují totalitní Rusko a mají populistické názory, jsou tím největším nebezpečím pro rozvoj Česka. A kdo nevěří, tak ať pohlédne, jak dopadlo sovětské Rusko nebo nacistické Německo. Hodně špatně.

Zobrazeno 1293 krát
Naposledy upraveno: po., 30. listopad -0001 00:09
Pro psaní komentářů se přihlaste