Vůbec první famfrpálový tým v České republice vznikl v roce 2015 v Olomouci. Jmenoval se UPOL Quidditch a založila ho studentka Markéta Šťovíčková. V následujících letech se přidávali i další mančafty. V roce 2017 se místní klub přejmenoval na Occamy Olomouc. Nyní je součástí týmu 15 lidí a klubové barvy jsou fialová a modrá.
Olomoučtí famfrpálisté trénují dvakrát týdně, a to v úterý a ve čtvrtek. Na své facebookové stránce pravidelně zvou všechny příznivce na otevřené tréninky, které se konají na venkovním hřišti ZŠ Řezníčkova. Jediné, co si návštěvník musí vzít s sebou je pohodlná sportovní obuv a oblečení. Košťata a všechno ostatní náčiní poskytne klub.
Týmová fotografie famfrpálistů z Olomouce. Zdroj: Occamy Olomouc
Tréninky zahrnují počáteční rozcvičku svalstva a následné trénování herních situací. Nejvíce se trénuje střelba na obruče a přihrávky do letu. „Obruče máme pojmenované podle velikosti. Nevyšší obruči říkáme obr, střední je člověk a nejmenší je trpaslík. Díky těmto pojmenování se snadněji orientujeme,“ doplňuje famfrpálovou terminologii zkušený reprezentant Pavel Herinek.
Na konci všech cvičení se hráči rozlosují do týmů a začíná samostatná hra. Ta je velice dynamická a člověk se u ní snadno zapotí. Pokud se začne brzy stmívat, hráči týmu Occamy mají možnost zapnout reflektory, které herní plochu celou osvětlí. Nestane se tak, že by večerní tréninky nabourala nepříjemná tma.
Na tréninky famfrpálu ale zavítají i hráči z jiných týmů. „Ligu normálně hraji za Brno. Nyní ale studuji v Olomouci, a tak zde chodím na tréninky s místním klubem,“ sdělil hráč Matěj Bělohoubek. Zkušenosti má ale i s mezinárodním famfrpálem. „Minulý rok jsme se dokonce kvalifikovali na European quidditch cup, což je něco jako fotbalová Liga mistrů,“ dodává Matěj.
Famfrpálový hráč Matěj Bělohoubek v dresu Brno Bansheers. Zdroj: Tomáš Kolátor
Pravidla mudlovského famfrpálu
Mudlovský famfrpál je podle knižní předlohy označení pro famfrpál, který se hraje mezi lidmi. Sport kombinuje prvky házené, vybíjené a rugby. Nerozlišuje se zde kategorie ženská a mužská, a proto jsou jen týmy smíšené. V České republice se nachází 6 oficiálních týmů a další 3 jsou neoficiální, rozvíjející se týmy. V roce 2016 příznivci založili i českou famfrpálovou asociaci.
Famfrpálový tým se skládá ze 7 členů, kteří mají různé pozice a liší se barevnými čelenkami. Brankář a 3 střelci hrají s míčem zvaný camrál, který se snaží prohodit kteroukoliv stranou obruče. Pokud se jim to povede, tým získá 10 bodů. Brankář navíc nemůže být napadán uvnitř svého brankoviště.
Dva odražeči hrají s třemi míči, kterým se říká potlouky. Potloukem se odražeči snaží zasáhnout protihráče do kterékoliv části těla nebo do koštěte. Pokud je někdo zasažen, musí sesednout a do hry se smí vrátit až v momentě, kdy se dotkne jedné ze svých obručí.
V 18. minutě nastupuje do hry chytač, který se snaží chytit zlatonku. Zlatonka je malý míček zavěšený za trenky nestranného hráče. Pokud se mu zlatonku podaří ulovit, jeho tým získá 30 bodů a hra končí.
Trénink týmu Occamy Olomouc. Zdroj: Tomáš Kolátor