členové Generace Mendel
Zdroj: Archiv studentů
15 cílevědomých studentů z Brna spojilo síly a vytvořilo spolek Generace Mendel. V rámci spolku se rozhodli zúčastnit celosvětové soutěže iGem, do které vymysleli projekt na čištění vodních nádrží od přemnožených sinic. Mluvčí Generace Mendel Michal Sikorai zodpověděl několik otázek o samotném spolku i o soutěži iGem.
Jak byste Generaci Mendel představil?
Generaci Mendel bych představil jako skupinu patnácti nadšených studentů z Masarykovy univerzity a VUT. Kromě molekulárních biologů a biochemiků máme mezi sebou v týmu i odborníky přes marketing, finance i PR. Jsme odhodlaní dát do iGEMu všechno a dostat se s naším projektem až na Giant Jamboree v Bostonu, které se letos koná na přelomu října a listopadu.
Co byl první impulz k zahájení činnosti spolku?
Na začátku byli dva nadšení molekulární biologové, naši zakladatelé Barča a Standa, kteří se na brněnské hvězdárně skrze přednášku dozvěděli o iGEMu, který je okamžitě nadchl a hned začali shánět tým. Vyvěsili letáčky, zorganizovali první schůzku a nakonec vybrali finální sestavu týmu.
V týmu je vás patnáct. Teto počet byl od začátku pevně stanoven, nebo se osazenstvo rozšiřovalo za chodu?
Na první schůzku nás přišlo téměř třicet, ale většina byla molekulárních biologů a biochemiků, takže bylo potřeba vybrat jen ty nejlepší, jelikož takto vysoký počet lidí by bylo velmi těžké zorganizovat. Finální počet členů ale ještě není definitní, jelikož momentálně zvažujeme, že bychom do týmu přibrali ještě další studenty z VUT, kteří by byli schopní postavit prototyp našeho zařízení.
Jak funguje spolupráce mezi studenty ze dvou různých vysokých škol? Je to spolupráce jako každá jiná? Není obtížnější se setkávat?
Schůzky jsou mírně náročnější na organizaci, jelikož jsme studenti nejen z různých vysokých škol, ale i oborů a ročníků. Nicméně pro tyto účely nám skvěle slouží aplikace Doodle, kde si každý zvolí čas kdy se může dostavit a podle toho se schůzky organizují. Jinak je to spolupráce jako každá jiná.
Oproti jiným projektům má Generace Mendel veliký přesah. Plánujete pořádat přednášky pro střední školy, akce pro veřejnost a celkově popularozovat vědu. To bylo od začátku v plánu? Byla to iniciativa někoho konkrétního, nebo to všechny členy vedlo tímto směrem?
Tyto akce v byly předem plánované, jelikož součástí požadavků na úspěch v soutěži je i kategorie s názvem Human practicies, a pro úspěch v této kategorii jsou dané akce nezbytné. Nápadů na akce jsme měli spoustu, ale vždy bylo potřeba se sejít, prodiskutovat možnosti a jednohlasně odsouhlasit, že danou akci skutečně budeme dělat.
Mohl byste prozradit, jak budou probíhat přednášky pro střední školy a co chystáte pro veřejnost?
V rámci této soutěže budeme pořádat přednášky pro veřejnost a pro studenty středních škol. Přednáška se bude zabývat především problematikou GMO, na začátku bude krátce vysvětlena molekulární podstata manipulace s geny a poté budou představeny příklady GMO, které už byly vytvořeny a které fungují. V další části přednášky se budeme zabývat nejčastějšími mýty, které o GMO ve společnosti kolují, a budeme se snažit studentům ukázat, jak je to s nimi doopravdy. Na závěr představíme možnosti, kde by se GMO mohly uplatnit v budoucnu. Cílem přednášky je jednak informovat veřejnost o GMO a také ukázat studentům, že moderní biologie má velký potenciál. Přednáška je určená především pro studenty třetích a čtvrtých ročníků a dá se přizpůsobit jak na biologický seminář, tak i pro celé třídy, kde ne všichni biologii podrobně rozumí (v tomto případě by se několik tříd mohlo shromáždit v aule).
Teď k soutěži iGEM. Dle informací, které jsem našla, jste se rozhodli soutěžit s projektem na čištění vodních nádrží od přemnožených sinic. Na stránkách však píšete, že jste vybírali z více projektů. Podle jakých kritérií jste vybírali vítězný projekt a jaké byly další návrhy?
Další projekty nad kterými jsme uvažovali byla tvorba vaječných bílkovin ve kvasinkách a likvidace kůrovce pomocí syntetického parazita. Tyto projekty však byly po diskuzi s našimi vedoucími zamítnuty jako příliš komplexní a nedaly by se realizovat v tak krátkém čase nebo málo zajímavé pro následnou prezentaci v Bostonu.
Zmínil jste vaše vedoucí. Konzultujete tedy průběh práce i s lidmi, kteří nejsou členy spolku?
Vedoucí sice nejsou oficiálními členy spolku, ale jsou členy iGEM týmu jako principal investigators a advisors a už nyní je můžete najít na našich webových stránkách.
Bude Generace Mendel pokračovat i po soutěži iGEM?
Určitě bychom rádi i nadále popularizali vědu jak mezi širokou veřejností tak i studenty vysokých a středních škol a pokud se podaří tak se příští rok přihlásili do soutěže znovu.
Co konkrétně vás vedlo ke členství právě v tomto spolku?
Mě osobně přivedla ke členství možnost využít prakticky mé teoretické znalosti ze školy a šance vyzkoušet si práci ve vědeckém týmu ještě během studia.