Nahlas se řehtám spolu s dalšími třinácti lidmi v čele s instruktorkou Luckou a nemůžu přestat. Nutím se klopit oči do země a snažím se to prodýchat. Každý pohled na ostatní účastníky, snažící se o totéž, vyvolává další vlnu smíchu. Nakonec se přeci jen zvládnu uklidnit a uložím se na karimatku k závěrečné relaxaci. Cítím se jako po hodině ve fitku, krůpěje potu mi stékají po zádech, jsem rudá až za ušima a začínám pociťovat příjemnou únavu a uvolnění.
I smích může být pěkná dřina
Okusit to na vlastní kůži může kdokoliv včetně dětí i důchodců. Na józe smíchu si nebudete rolovat tělo do krkolomných pozic. V přibližně hodinové lekci vás čekají pouze jednoduchá cvičení vyvolávají smích, která zvládne každý, v kombinaci s pranayamou – hlubokým jógovým dýcháním. Pracuje se zde s očním kontaktem, rytmickým tleskáním či pohybem, skupinovou dynamikou a v neposlední řadě také s čistou dětskou hravostí.
Tento poměrně nový koncept vychází z myšlenky, že se každý může smát i bez vtipů či komedií, zkrátka bez důvodu. Princip hasya jógy spočívá ve faktu, že lidské tělo nedokáže rozeznávat mezi smíchem simulovaným a pravým. Smích, který zažijete při cvičení, není tedy ničím podmíněný a o to více očistný.
Pravidelně se řehtat je prospěšné
Smích tělu přináší uvolnění od stresu, prokrvuje a tím i okysličuje mozek, což nám dodává novou energii. I v případě, že ho jen předstíráme, naše tělo produkuje endorfiny, dopamin a další ,,šťastné chemikálie‘‘, díky kterým se cítíme šťastní. Při smíchu se také posiluje břišní svalstvo a nějaká ta kapka potu téměř zaručeně opustí naše tělo spolu s únavou a špatnými pocity.
Pokud nevěříte, není nic jednoduššího, než si jógu smíchu vyzkoušet. Vždyť už naše babičky říkávaly, že smích je nejlepším lékem na všechno.