út., 29. říjen 2024 14:24

Ostravské domovy důchodců opět otevírají dveře

Zaměstnanci Domova Iris odklidili první škody Zaměstnanci Domova Iris odklidili první škody Zdroj: Domov Iris
Ostravu v září zasáhly ničivé povodně, které zaplavily několik městských částí a způsobily vážné narušení infrastruktury. Ochromena byla železniční doprava, dálnice D1 i dodávky energií. Provoz musely přerušit také mnohá sociální zařízení, mezi nimi dva domovy důchodců, Iris a Slunovrat. Po měsíčním uzavření domovy opět otevírají dveře svým klientům.
Voda zaplavuje přízemí Domov Iris

Zářijová povodeň v Ostravě po protržení hráze na soutoku Odry a Opavy zaplavila městské části Přívoz, Mariánské Hory, Nová Ves a Svinov. Pro město to znamenalo několik dnů téměř dokonalé izolace od zbytku republiky. Ochromené byly významné železniční uzly, dálnice D1, dodavatelé tepla a elektřiny spolu s čističkou vody, kterou se podle zaměstnanců nepodaří zprovoznit minimálně do Vánoc. Odpadní vody z většiny města tak tečou přímo do Odry.

Popovodňové obnovy nicméně stále postupují vpřed. Po měsíci v evakuaci se dnes vrací 200 klientů dvou ostravských domovů pro seniory Iris a Slunovrat. V zatopených objektech nebylo možné topit a používat elektřinu. Seniorům tak nebylo možné zajistit základní péči včetně přípravy jídel. 104 obyvatel Domova Iris proto bylo spolu se sestrami evakuováno do dalších dvou městských domovů, Domova Čujkovova a Domova Sluníčko. 89 klientů Domova Slunovrat pak našlo zázemí v porubském Domově Slunečnice. S pomocí hasičů a zdravotníků se podařilo nejen transportovat klienty do jejich dočasných domovů, ale zajistit vše potřebné, včetně speciálních polohovatelných postelí a dalších pomůcek.

„Vodou způsobené škody v obou našich domovech jsou poměrně značné a stále ještě nejsou zcela definitivně vyčísleny. V Domově Iris by měly dle předběžných odhadů jistě přesáhnout částku 50 milionů korun. Nicméně prioritní snahou nás všech je odstranit veškeré škody a opravit vše potřebné v co nejkratším termínu, ale určitě ne na úkor kvality, abychom umožnili návrat klientů do jejich stálého zázemí co možná nejdříve. Po zprovoznění kotelny, výtahů a elektrorozvodů a provedení nutných stavebních oprav je nyní třeba zajistit funkčnost potřebných technologií, to znamená především kuchyně, prádelny a mandlovny, což vzhledem k jejich vyspělé technické úrovni může znamenat ve většině případů jejich celkovou obnovu. Vedle toho bude také třeba nahradit zničený mobiliář domova. Dle stávajících předpokladů by se první senioři mohli začít vracet zpět do svého domova zhruba po šesti týdnech a to v úterý 29. října,“ konstatuje Michal Mariánek, ředitel Domova Iris.

Odhad škod v domově se momentálně pohybuje kolem šedesáti milionů korun. Voda během půlhodiny zaplavila sklep a valila se do loby. V následujících dvou dnech vystoupala až ke druhému patru, kde jsou za běžného provozu ubytovaní senioři. Zaměstnanci zajišťující chod domova cestovali do práce a z práce na člunech. Místo dveří vcházeli do budovy oknem v druhém patře. Někteří přespávali v nezasažených kancelářích, jídlo si připravovali grilováním na střeše.

Ihned po opadnutí vody se zaměstnanci spolu s dobrovolníky pustili do odstraňování nánosů bahna, likvidace vodou poničených zařízení a zásob jídla, dezinfekce prostor až po obnovení elektrických rozvodů, zprovoznění výtahů, kotelen a dalších prací. Kvůli rozsahu škod museli pracovníci strhat podlahy, obložení, dveře a několik oken vybitých plujícím nábytkem. Zničená byla také nově otevřená zahrada a hřiště.

„Došlo k zatopení přilehlých pozemků, kde máme zahrady, ale hlavně byl zatopen suterén a přízemí. Tam byla kuchyň, kotelna, společná jídelna, prádelna, zbrusu nová místnost s keramickou pecí pro volnočasové aktivity klientů, rehabilitace, šatny zaměstnanců, kanceláře sociálních pracovníků, údržba, archiv a spousta skladů. Nebyly ušetřeny ani výtahy. Mimo tyto ztráty jsme samozřejmě přišli o spoustu věcí jako jsou stoly, židle, skříně, dveře, kompletní vybavení údržby apod.,“ shrnul Mariánek.

Zkáze povodňové vody neunikl ani Domov Slunovrat. „Stále nefunguje v plném rozsahu elektřina, topení, výtahy. Aktuální teplota v domově je 10 stupňů Celsia. Škody v našem zařízení jsou nyní předběžně odhadovány ve výši okolo 50 milionů korun. Ústředními body naších aktivit je oprava kotelen, elektrorozvodů, výtahů. V plánu je také zprovoznění kuchyní, prádelny, nutných výmaleb, stavebních prací, stejně jako vybavení zatopených prostor, kde došlo ke zničení mobiliáře užívaného klienty – veškerého nábytku, skříní, stolů, židlí, křesel, nočních stolků a mnohého dalšího. V Domově Slunovrat práce nutné k zajištění standardního provozu zatím pokračují, věříme že se vše podaří připravit tak, aby se klienti mohli vrátit v nyní předpokládaném termínu 18. listopadu. Uděláme vše, co je v našich silách, abychom to stihli,“ říká Vojtěch Curylo, ředitel Domova Slunovrat.

„Přestože hladina vody, která opět zasáhla dva z našich domovů pro seniory, zde nedosáhla úrovně povodní v roce 1997, i tak v nich napáchala značné škody. Nefungovala elektřina, výtahy, byla přerušena dodávka tepla, a tak nebylo žádných pochyb o nutnosti evakuace klientů. S nadsázkou lze říci, že to bylo neplánované ostré cvičení, které s pomocí perfektně fungujících emergentních složek, ale také úžasné obětavosti zaměstnanců dvou evakuovaných i tří hostitelských domovů, se nám podařilo skvěle zvládnout a v řádu hodin pak přemístit všechny klienty do náhradních prostor tak, aby o ně bylo dobře postaráno. Byl jsem přímým svědkem toho, s jakou vervou a úsilím se pracovníci postižených domovů i za pomoci mnoha dobrovolníků, a to i z řad jejich rodinných příslušníků, pustili do odstraňování následků povodní, aby se veškeré škody, co možná nejdříve odstranily. Byť mi sami klienti potvrdili, že v náhradním ubytování z hlediska kvality poskytované péče nijak nestrádají, všichni touží po návratu do prostředí, na které jsou zvyklí. Cítím potřebu vyjádřit velké poděkování jednak těm, kteří zajišťovali evakuaci klientů ze zatopených domovů, ale stejně tak všem, kteří se podíleli a stále podílejí na tom, aby se klienti z řad seniorů mohli co nejdříve vrátit zpět domů,“ dodává Zbyněk Pražák, náměstek primátora pro sociální oblast.

Pomocnou ruku v prvních dnech nabídli jak jednotlivci, tak různé projekty (např. Nadační fond Českého rozhlasu v rámci veřejné sbírky „Pomáhejte s námi“ a další). Oba ředitelé uvedli, že jakákoliv pomoc je s ohledem na značné zasažení obou domovů povodněmi stále vítána a vyzývají zájemce o kontaktování přímo jich. Obě organizace také otevřou transparentní účet, kde bude umožněno přispívat na co nejrychlejší úplnou obnovu zařízení.

Zobrazeno 143 krát
Naposledy upraveno: ne., 3. listopad 2024 23:15
Pro psaní komentářů se přihlaste