pá., 30. duben 2010 02:00

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic patří do dneška ke zvykům stále dodržovaným, a proto i dnes večer v mnoha vesnicích a městech vzplanou symbolické ohně.

Pálení čarodějnic nebo také Filipojakubská noc, Valpuržina noc či Beltine probíhá v noci z 30.dubna na 1.Máje a lidé se schází u velkých ohňů, aby oslavili příchod jara. Podle legend přesně o půlnoci před sv. Jakubem zlé síly nejvíce škodily a také bylo možno najít skryté poklady. Ochranou proti temným silám byl údajně květ kapradí nebo svěcená křída. Lidé věřili, že v povětří létají čarodějnice, které se právě v tuto noc slétaly na sabat.

Čarodějnice se údajně před sabatem potíraly kouzelnou mastí, díky které mohly létat na košťatech z jasanového dřeva a vrbových a březových proutků. Na sabatu pak byla volena královna čarodějnic, která vládla následující hostině. Zde si pak, jak lidé kdysi věřili, vyprávěly o tom, co zlého stihly od minulého sabatu lidem natropit.

Neexistovaly však pouze zlé čarodějnice, ale také ty hodné, které vládly magii zcela jiné. Prostřednictvím bylinek a hojivých mastí uměly zahánět nespočet nemocí. Těch se lidé sice báli, ale také si jich vážili.

Mnoho českých zvyků a tradic vychází přímo z pohanství. Oslavy přírody jsou však hodně ovlivněny křesťanstvím, které se pohanství snaží vykořenit. Podobný svátek jako je u nás pálení čarodějnic se slaví i v mnoha jiných zemích, jakými jsou například Skotko, Irsko, Wales, Švédsko, Finsko, Polsko, Německo a Rakousko.

Zobrazeno 2931 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:38

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste