so., 5. prosinec 2020 12:51

Planeta volá o pomoc

Převržené odpadky Převržené odpadky Zdroj: Aneta Pavelková
O problémech s odpadky se ve společnosti obecně ví, ale málokdo si reálně uvědomuje o jak velký problém se jedná. V tomto článku se pokusím Vám aspoň trochu přiblížit tuto globální krizi a poradit také pár tipů, které můžeme doma dodržovat my všichni a tím tak pomoct naší planetě.

Každý rok se do oceánů dostane cca 8 milionů tun plastů, což je pro nás sice velké číslo, ale málokdo si pod tím dokáže představit, jak to vlastně vypadá. Smutným faktem je, že podle odhadů bude v roce 2050 v mořích více odpadu než ryb. V dnešní době 40% mořských savců a 44% druhů vodního ptactva trpí pozřením mořského odpadu. To se pro ně může následně stát smrtelným. Každý rok tak zemře 100 000 mořských savců a nespočet ryb.
I když tuto problematiku z velké části tvoří právě plasty, tak se nejedná pouze o to. Planetu ničí také například toxiny, což jsou odpady z chemických a farmaceutických továren, těžba ropy, radioaktivní znečištění a mnoho dalších.
V Tichém oceánů se nachází tzv. Velká tichomořská oceánová skvrna, která se nachází mezi 135-155 stupněm z.d. a 35-42 stupněm s.š. a nelze přesně určit, jak je velká. Odborníci odhadují, že dnes by mohla být velká asi jako Francie, Španělsko a Německo dohromady. Důvodem, proč se odpad hromadí zrovna zde, je setkávání mořských proudů. Skupina ochránců prostředí v roce 2017 navrhla, že by se ze skvrny mohl udělat samostatný stát – Souostroví odpadků.
Této krize se ujala společnost Greenpeace, která se stará o životní prostředí. Greenpeace upozornilo na to, že v roce 2016 bylo vyprodukováno o 1 miliardu více plastových láhvích Coca-Cola než v roce 2015. Rok 2021 by mohl být přelomový, protože si připravili snad pro všechny státy světa Globální oceánskou úmluvu. A o co se vlastně jedná?
Už v roce 2006 Greenpeace navrhlo systém rezervací, které chrání velké části tzv. volných moří, tedy části vod, které nepatří žádnému státu a je tak extrémně náročné o ně pečovat. Tato moře patří nám všem a je nejvyšší čas na změnu. To nejmenší, co můžeme udělat, je podepsat petici, kterou vytvořilo Greenpeace. Podpoříme tak projekt, aby mohl dále růst.
Petici je k nalezení na oficiálním webu Greenpeace. Pro lepší přehled přikládám odkaz: https://www.greenpeace.org/czech/

Pár rad, které může každý z nás zavést do běžného života:
1) Noste s sebou vždy plátěnou tašku!
- V dnešní době jsou „plátěnky“ krásným módním doplňkem.
- V obchodě nemusíte kupovat igelitovou tašku, takže Vám to časem ušetří i nějakou tu korunku.
- Plátěné tašky vydrží mnohem déle než obyčejné igelitky.

2) Brčka nebo sáčky? Existují náhrady!
- Dnes jsou velkým hitem kovová či bambusová brčka, která nejen že dlouho vydrží, ale v drinku budou vypadat mnohem lépe než plastová.
- Stejně tak jako plátěné tašky si můžeme pořídit i plátěné sáčky – ušetříte hodně odpadu tím, že si zeleninu, ovoce a pečivo nebudete brát do normálního sáčku.

3) Třiďte.
- Tohle je tip, který asi každý zná a snad také praktikuje. Třídění odpadů by měl být základ každé domácnosti.
- Pokud už nejste fanoušci třídění, tak aspoň používejte koše. Možná si teď říkáte, že to snad dělá každý. No není tomu tak. Spousta odpadů skončí na ulici a zbytečně to znečišťuje naše okolí.

4) Nakupujte co nejvíce bez obalů.
- Tento bod se pojí s bodem číslo 2, kde jsme si zmínili plátěné sáčky.
- V dnešní době existují také obchody, kde si můžete nakoupit bez obalu. Jednoduše si přinesete vlastní krabičku, plátěný sáček nebo cokoliv jiného. Ušetříte tak spoustu odpadů a budete ze sebe mít dobrý pocit.

5) Krása slow fashion
- Znáte ten pocit, když jdete jen tak do obchodu a odnesete si tři trička, která reálně vůbec nevynosíte, ale nemohli jste je tam za tu cenu nechat? Před pandemií to byl často každodenní ženský problém.
- Bohužel ale i tohle není pro naši planetu zdravé.
- Zkuste se někdy místo velkoobchodních řetězců podívat do second handu, zaručeně tam najdete něco, čemu by se dalo dát nový život. Navíc si odnesete kousek, který pravděpodobně nikdo z vašeho okolí nemá!
6) Přemýšlejte a mluvte!
- Poslední a nejzásadnější bod. Změna vždycky začíná u nás. Zkuste popřemýšlet, jak byste mohli pomoct vy a následně sdělte své poznatky přátelům, sociálním sítím a podobně. I malý krok se počítá.

Zobrazeno 908 krát
Naposledy upraveno: so., 5. prosinec 2020 23:01
Pro psaní komentářů se přihlaste