út., 30. srpen 2022 19:23

Po nástupu na úřad mě všichni brali jako studenta. Musel jsem ukázat, že na to mám, říká starosta Tetína

Matěj Hlavatý Matěj Hlavatý Zdroj: Archiv Matěje Hlavatého, Facebook
Matěj Hlavatý se v roce 2014 stal ve svých dvaceti letech tehdy nejmladším starostou v Česku. Malebnou obec Tetín vede již druhé volební období a za tu dobu se mu podařilo udělat velký kus práce, i když přiznává, že začátky byly těžké. Je také hodně aktivní na sociálních sítích, zejména na Twitteru, kde se vyjadřuje k aktuálním tématům

V roce 2014 jste se stal tehdy nejmladším starostou v České republice. Bylo obtížné uspět ve volbách?
Starostou jsem byl zvolen dvakrát, v letech 2014 a 2018. V roce 2014 byla cesta za vítězstvím určitě složitější, protože mě všichni brali jako studenta, který nemá vůbec žádné zkušenosti s politikou. Musel jsem ukázat, že na to mám, a že dokážu uspět jak v mém rodném Tetíně, tak i v okolních obcích. V roce 2018 to už bylo podstatně lehčí, protože jsem vyhrál ,,o parník“ na preferenční hlasy.

 

Přišel jsem na čistý úřad, vše jsem musel vypracovat

 

S čím jste se musel vypořádat po nástupu na obecní úřad?
Rozhodně nebudu hanit předchozí vedení obce, protože vzhledem k tomu, jaké byly tehdy možnosti, udělali velký kus práce. Přišel jsem na čistý úřad, a to v tom smyslu, že tam nebyly žádné směrnice, v nepořádku byly také vyhlášky. Když jsem se posadil za stůl v kanceláři, tak jsem se docela zarazil, protože tam byl jeden papír A4 a hned vedle na stole dvě kupy papírů plné vyhlášek a mzdových listů. Za největší úspěch tedy považuji vypracování celé obecní legislativy, zabralo mi to asi šest měsíců. Tehdy jsem na úřadě trávil opravdu hodně času, musel jsem vypracovat všechny vyhlášky a směrnice, kterých je aktuálně kolem čtyřiceti. Jedná se o věci, které pro lidi nejsou hmatatelné, ale pro chod úřadu to bylo nesmírně důležité. Dalším významným činem byla digitalizace obce, a dokonce jsem si během svého prvního funkčního období (2014 – 2018, pozn. red.) vyzkoušel podání žádosti o dotaci. Samotný proces je velmi složitý a ten, kdo o tom nic neví, nemá velkou šanci uspět. Nám se to naštěstí podařilo, a v dalších letech jsme v získávání dotací zdárně pokračovali.

Na co zmíněné dotace posloužily?
Tyto dotace posloužily na opravu kulturních památek v Tetíně. Máme zde šest soch, které byly během mého funkčního období opraveny. Povedlo se také postavit sloupy veřejného osvětlení, které spojuje naše dvě obce (Tetín a Vidoň, pozn. red.) . Rekonstruovali jsme vodní nádrže, vysadili nová stromořadí. Rekonstrukce se dočkal také obecní byt a klubovna na hasičské zbrojnici. Zabýváme se také rozvojem aktivní turistiky. Vybudovali jsme odpočinková místa a koupili na ně grily na opékání. Došlo k obnovení mnoha cest, které zanikly kvůli tomu, že bývalé zastupitelstvo pronajalo pozemky zemědělskému družstvu a to tyto komunikace rozoralo. Bylo to v rozporu s územním plánem, a tak jsem rád, že se na obnově finančně podílelo i samo zemědělské družstvo.

Co plánujete do budoucna?
Zpracovali jsme studii na přestavbu restaurace, kdy se počítá s výstavbou dalšího patra a otevřením penzionu, který by byl vítaným zdrojem financí do obecního rozpočtu, jelikož by zůstal v majetku obce. Pak to bude rozšíření obecní kanalizace, na které jsme dostali dotaci několikrát převyšující rozpočet obce. Dále žádáme o dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj na opravu cest v jedné z místních částí ve výši 2,5 milionu korun. A když nám do konce volebního období vrátí opravené sochy, tak bych řekl, že to bude stačit.

 

Na vesnici je člověk blíž ostatním lidem

 

V čem spatřujete přednosti a nevýhody starosty malé vesnice?
Starostování na vesnici má bezesporu oproti vedení města mnoho výhod, ale má i nevýhody, které nás trápí. Každopádně, jednou z největších výhod je to, že je člověk blíž k přírodě a hlavně k ostatním lidem. Na druhou stranu, musíte občas dělat věci, které nejsou pro spoluobčany tak úplně pochopitelné, jako třeba územní plánování, kde se musíte ohlížet na celkovou koncepci obce. Zde jsou jednání mnohem složitější, protože to vysvětlujete svým známým, které znáte od dětství. Musíte jim vysvětlit tu podstatu, kterou naši spoluobčané ne vždy pochopí.

Chtěl byste v budoucnu zkusit řídit větší město, třeba nedaleký Hradec Králové?
V Hradci Králové mám spoustu zkušených kolegů, kteří do následujících komunálních voleb postaví vlastní kandidátku Starostů a nezávislých. Tito lidé jsou úžasní a já jim budu vždy fandit. Nicméně bydliště měnit nehodlám.

 

Vždy se zamyslím, jestli mé vyjádření nebylo špatné

 

Všiml jsem si, že jste hodně aktivní na sociálních sítích Facebook a Twitter. Která z těchto sociálních sítí má podle Vás potenciál oslovit větší množství lidí?
Na Facebooku mám osobní profil, kde mám i spoustu přátel a známých. Ti často reagují na mé příspěvky o politice, což je příjemné. Nicméně, co se týče Facebooku, tak se pro mě stal celkem toxickým, a to kvůli mnoha „trollům“, kteří se snaží odradit od nějaké práce. Kolikrát ani nejde o to, čeho se to týká. Ty lidi vůbec nezajímá, že jsme něco opravili nebo že jsme rozdávali lidem roušky. Minulý rok se tam na mě „navalilo“ mnoho trollů, kteří se mě ptali na to, proč podporuji pandemii. Co se týče Twitteru, tak tam jsem začal být aktivní před volbami do Poslanecké sněmovny (na podzim roku 2021, pozn. red.). Zdejší prostředí je úplně jiné. Můžete tam reagovat na tweety politiků, kteří si své účty spravují sami a také vám sami odpoví. Takže pro výměnu názorů je určitě lepší Twitter.

Měl jste zde dokonce několik názorových střetů, například s lékařem Lukášem Pollertem, který o LGBT osobách prohlásil, že se jedná o slepou vývojovou větev. Na to jste mu odpověděl: Jste odpad lidstva. Nesouhlasit s něčím je jedna věc, ale vy se chováte doslova jako prase. Myslíte si, že by taková upřímnost prospěla i jiným politikům, aktivním na Twitteru?
Vyjádření pana Pollerta se vyloženě týkalo mé osobnosti. Je to něco, s čím člověk nemůže sám bojovat. Můžete třeba bojovat s tím, jakou si vyberete církev. Veřejně vystupuji se svou sexuální orientací a nehodlám se tím tajit. A teď se tu objeví někdo, kdo se veřejně snaží ovládnout masu, aby vás zesměšňovali. Myslím si, že si to tito lidé dovolit nemůžou. Přiznávám, že to moje vyjádření bylo drobet za hranou, ale neměnil bych na něm nic. I když to někoho z širší veřejnosti může mrzet. Klidně bych mu to poslal i e-mailem a bylo by na něm, jestli to zveřejní nebo ne. Co se týče dalších reakcí, tak zde platí: kdo jak nakoupí, tak taky dostane. Když se třeba já někdy vyjádřím špatně, tak na to dostanu nějakou zpětnou reakci a vždycky se musím zamyslet, jestli to moje vyjádření bylo špatné nnebo ne.

Zobrazeno 1115 krát
Naposledy upraveno: po., 30. listopad -0001 00:09
Pro psaní komentářů se přihlaste