so., 13. březen 2021 15:04

Před 43 lety vyrazil do vesmíru Vladimír Remek. Musel shodit dvanáct kilogramů a nezvládal tiskovky

Alexej Gubarev a Vladimír Remek v roce 1978 Alexej Gubarev a Vladimír Remek v roce 1978 Zdroj: TASS
Již čtyřicet tři let uplynulo od chvíle, kdy Československo vyslalo Vladimíra Remka do vesmíru. Stalo se tak 2. března 1978 na palubě sovětské kosmické lodi Sojuz 28 a společnost mu dělal sovětský voják Alexej Gubarev. Remek se stal prvním cizincem vyslaným do vesmíru, který nebyl z USA nebo SSSR. Jeho misi provázelo mnoho zajímavých momentů, které je třeba si připomenout.

Vladimír Remek se již od mládí zajímal o kosmonautiku. Absolvoval Gagarinovou vojenskou leteckou akademii v Moskvě, takže byl jeho výběr víceméně jasný. V prosinci 1976 se začal důkladně připravovat na misi v legendárním Hvězdném městečku. Jediným problémem, kvůli kterému byla jeho účast v ohrožení, byla jeho vysoká hmotnost. Musel se zbavit více než dvanácti kilogramů. Poté mu již nic nebránilo v putování do kosmu.

„Ve skrytu duše jsem o tom vždycky toužil. Byl jsem si však vědom i obrovské zodpovědnosti, která ode mě byla vyžadována, a tak jsem se také k úkolu stavěl. Nevím, proč jsem byl vybrán zrovna já. Myslím si, že každý, kdo byl v užším výběru, by to zvládl stejně,“ komentoval Remek svůj výběr.

Sbírali poznatky a jedli guláš z konzervy

Hlavním cílem cesty bylo spojit se s členy orbitální stanice Saljut 6 - Romaněnkem a Grečkem, což se povedlo. Společně se pak pustili do mnoha experimentů. Zkoumali reakci lidského těla na pobyt v beztížném stavu, zejména pak dopad na psychiku kosmonautů. Součástí programu byl také společný výzkum vlivu beztížného stavu na růst některých jednobuněčných řas.

Kosmonauti se živili jídlem z konzerv, v nabídce byl i guláš, který měl ovšem zcela zvláštní konzistenci, jak později vzpomínal sám Vladimír Remek. „Nikomu bych nikdy nepřál, aby ten guláš dlouhodobě jedl, protože to nebylo jídlo k potěše ducha a oka.“ Litoval také toho, že si s sebou nevzal nějaké české pivo.

Velkým úkolem kosmonautů bylo i natáčení pravidelných reportáží z paluby Saljutu 6. Remek v prvních dnech těžce snášel pobyt v kosmu, a proto byl při tiskových konferencích vždy rozrušený a komunikace s lidmi na Zemi mu moc nešla. Vzhledem k tomu, že strávil více než rok v Sovětském svazu, tak zapomněl mnoho českých slov a mluvil jakýmsi zvláštním mixem češtiny a ruštiny. Doma v Československu mnozí diváci nabyli dojmu, že to není Čech, ale Rus.

Kosmická loď Sojuz 28 se vrátila zpět na Zemi po sedmi dnech. Posádka bezpečně přistála v kazašské stepi.

Stal se Hrdinou Sovětského svazu i českým velvyslancem v Rusku

Po návratu z vesmíru Remek obdržel mnoho ocenění zejména ve státech východního bloku, mimo jiné třeba titul Hrdina Sovětského svazu. Evropská kosmická agentura ho označila za „prvního Evropana ve vesmíru“.
Remek nadále působil v armádě, a to až roku 1995, kdy vstoupil do světa byznysu. Na počátku nového milénia pak kandidoval za KSČM do Evropského parlamentu, ve kterém vydržel až do roku 2013. Následujících pět let strávil v Rusku na pozici velvyslance České republiky. V této funkci ho také zastihla zpráva o smrti jeho kolegy Alexeje Gubareva, který zemřel v roce 2015 ve věku 83 let. Pro Remka to byla velká ztráta. Po vypršení mandátu v roce 2018 se vrátil do České republiky, kde užívá zaslouženého odpočinku a příležitostně poskytuje rozhovory.

Zobrazeno 186 krát
Naposledy upraveno: so., 13. březen 2021 15:13
Pro psaní komentářů se přihlaste