Eduard se narodil 23. června 1894 jako nejstarší syn Jiřího, vévody z Yorku. Během první světové války sloužil u granátnické stráže. Na základě rozhodnutí ministra války mu jako následníkovi trůnu nebylo povoleno sloužit přímo na frontě, ale přesto mu jeho vojenské zkušenosti vynesly velkou popularitu mezi válečnými veterány.
Ve 20. letech už zastupoval na zahraničních cestách svého otce, krále Jiřího V. Eduard byl pohledný a sympatický a díky tomu se těšil velké popularitě hlavně mezi ženami. Když se pak na začátku 30. let seznámil s, tehdy ještě vdanou, Američankou Wallis Simpsonovou, začalo se schylovat k jednomu z největších skandálů britské monarchie.
V době, kdy se Simpsonová seznámila s budoucím králem, byla již vdaná podruhé. Jejím prvním mužem byl pilot Winnfried Spencer a jejich manželství trvalo 11 let. Když se v roce 1927 poprvé rozvedla, ani ne za rok se znovu provdala, tentokrát za makléře Ernesta Simpsona, který kvůli Wallis opustil svou ženu a dítě.
20. ledna 1936 zemřel král Jiří V. a Eduard se automaticky stal panovníkem. Vztah s Wallis Simpsonovou se už ani nesnažil zakrývat a když se na podzim toho roku rozvedla se svým mužem, bylo jasné, že oba dva touží po svatbě. Britský panovník je však zároveň hlavou anglikánské církve, která s tímto sňatkem důrazně nesouhlasila. Manželství bylo také nepředstavitelné pro většinu britských ministrů a předsedů vlád ostatních zemí dnešního Commonwealthu. Britský premiér Stanley Baldwin navrhl králi tři možnosti – zrušení sňatku, sňatek proti vůli britské vlády (což by však vedlo k ústavní krizi a král si toho byl vědom) či abdikaci.
Král Eduard VIII. se rozhodl abdikovat. Dokument, který jeho krok ztvrdil, podepsal 10. prosince 1936 ve Fort Belvedere a o den později se králem stal jeho bratr Albert, otec současné královny Alžběty II., který přijal panovnické jméno Jiří VI.
Eduard se s Wallis Simpsonovou oženil 3. června 1937 ve Francii. Tím však skandál vévody z Windsoru neskončil. Eduard a jeho žena se nikdy netajili sympatiemi k fašismu. V roce 1937 dokonce navštívili nacistické Německo, kde se setkali s Adolfem Hitlerem. Manželský pár byl tedy převezen na Bahamy, kde podle premiéra Churchilla nehrozilo poškozování britských zájmu z Eduardovy strany. Vévoda zde až do roku 1945 zastával funkci guvernéra. Po skončení druhé světové války se pár vrátil do Francie, kde Eduard v roce 1972 zemřel.