prof. Mgr. Martin Kudláček, Ph.D.
Martin Kudláček se narodil v roce 1974. Na olomoucké univerzitě, přesněji na Fakultě tělesné kultury UP, vystudoval aplikovanou tělesnou výchovu. Doktorské studium posléze absolvoval na Texas Woman’s University.
Po návratu zpět do Česka v roce 2001 začal pracovat na Univerzitě Palackého, kde působí dodnes. Začínal jako odborný asistent, přes pozici proděkana pro zahraniční vztahy a technologie se vypracoval až na prorektora pro zahraničí.
V roce 2020 byl Martin Kudláček jmenován profesorem kinantropologie. Přes deset let zároveň Kudláček působil ve vedení parahokejové reprezentace, se kterou se podíval také na olympiádu ve Vancouveru v roce 2010. Nyní se Kudláček rozhodl kandidovat na funkci rektora olomoucké univerzity.
„Věřím, že potřebujeme pozitivní vedení, které nám umožní znovu vrátit důvěru a harmonii,“ tvrdí Martin Kudláček ve svém videomedailonku v rámci voleb. „Mým cílem je, aby univerzita byla excelentní výzkumnou univerzitou s mezinárodním charakterem,“ dodává.
prof. PhDr. Jiří Lach, M.A., Ph.D.
Rodák z Frýdku-Místku, devětačtyřicetiletý Jiří Lach, vystudoval na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci politologii a historii. Posléze se ještě přesunul na Středoevropskou univerzitu do maďarské Budapešti, aby se vrátil a dokončil své studium v Olomouci.
Lach poté působil jako historik a politolog právě na univerzitě v Olomouci, kde si zajistil akademické hodnosti docenta a později také profesora, kterým byl jmenován v roce 2015.
Osm let vykonával Lach funkci děkana Filozofické fakulty UP, později se stal prorektorem pro rozvoj. Nyní se uchází o tu nejvyšší pozici, kterou akadmeická samospráva nabízí – pozici rektorskou.
„Kandiduji na rektora proto, abych zásadně změnil některé záležitosti na univerzitě,“ vysvětluje Jiří Lach. „Chtěl bych se zaměřit na důkladnou změnu vedení univerzity. Všichni prorektoři a prorektorky by byly nové,“ dodává ve svém medailonku historik a politolog Lach.
prof. RNDr. Tomáš Opatrný, Dr.
Tomáš Opatrný vystudoval v Olomouci učitelství matematiky a fyziky, po vojně přišel na Přírodovědeckou fakultu UP a začal zde pracovat jako asistent a doktorand. V následujících letech se však přesunul do zahraničí, kde strávil celkem sedm let. Opatrný působil v Německu, USA, a nebo v Izraeli.
Poté se vrátil do Olomouce na „svou“ Přírodovědeckou fakultu, kde se vypracoval až do pozice proděkana. V současné době učí na katedře optiky a zároveň je předsedou akadmeického senátu fakulty.
V roce 2009 získal Opatrný prestižní ocenění. Jako recenzent odborných vědeckých článků totiž obdržel takzvané APS Outstanding Referee. Vyznamenání, kterým se v České republice může pyšnit jen několik málo expertů. Nyní se rozhodl kandidovat na pozici rektora Univerzity Palackého.
„Ve svém životě jsem měl štěstí na své nadřízené. Člověk pak dělá svou práci rád,“ vysvětluje Tomáš Opatrný. „Mým snem je, aby to tak mohlo fungovat i na celé Univerzitě Palackého,“ věří ve svém kandidátském medailonku.
prof. MUDr. Martin Procházka, Ph.D.
Padesátiletý Martin Procházka je absolventem Lékařské fakulty Univerzity Palackého. Po absolvování svého studia začal pracovat na Porodnicko-gynekologické klinice v Fakultní nemocnice v Olomouci. Zároveň se stal také odborným asistentem na Lékařské fakultě, později si vypracoval hodnosti docenta a také profesora.
Během své profesní kariéry pobýval Procházka také v zahraničí, a to v rámci stáží ve Švédsku, Belgii či Nizozemsku.
Od roku 2014 je přednostou Ústavu lékařské genetiky Fakultní nemocnice Olomouc. Odborně se specializuje na vysoce riziková těhotenství, prenatální péči či neplodnost. V roce 2019 se stal děkanem Fakulty zdravotnických věd olomoucké univerzity a nyní se rozhodl bojovat o rektorské křeslo celé olomoucké univerzity.
„Chtěl bych, aby se naše akademické i osobní životy vrátily do normálních kolejí,“ má jasno Martin Procházka. „Zklidnění situace, ovzduší a dobrá komunikace jsou hlavním motem mých rektorských tezí a budou důležité i v následujícím rektorském období,“ dodává.