ne., 24. listopad 2024 23:15

Předvánoční období a akce Black Friday jako nejlepší čas, kdy se nechat okrást

Ilustrační fotografie. Ilustrační fotografie. Zdroj: Pexels.
Pro podvodné obchody a kyberútočníky je období Vánoc a předvánočních slev nejlepší příležitostí, jak ze zákazníků vylákat nemalé peníze. Spousta lidí se těší na obrovské slevy, zároveň si ale neuvědomuje rizika s tím spojená. Ne vždy se ve skutečnosti jedná o tak výhodné nabídky, jaké prodejci propagují.

Black Friday, který má původ v USA a začíná vždy den po americkém Díkůvzdání, letos připadá na 29. listopadu 2024. V České republice se ale tato akce prodloužila na víkendy, týdny a dokonce i měsíce. Splývá tedy většinou i s nákupy na Vánoce. Bohužel slevy často nebývají tak výhodné, jak se na první pohled zdá. Obchody před začátkem akce pomalu zdražují dané produkty, aby pak v období akce mohly napálit co nejvyšší slevy. Právě na příliš vysoké slevy by si kupující měli dávat pozor. Pokud produkt zlevní například o 90 procent, tak je to přeci jen podezřelé a může to naznačovat, že se jedná o podvod.

„Uživatelé se častěji setkávají s cílenými podvody při vánočních nákupech. Je tedy vyšší pravděpodobnost, že v e-mailových schránkách, na sociálních sítích nebo v reklamách právě v předvánočním období objevíme falešné speciální nabídky”, které se nás budou snažit zmást, dovést do podvodných e-shopů a tam nás připravit jak o peníze, tak o naše cenné osobní údaje,“ říká Jakub Vávra, analytik hrozeb společnosti Gen. Nejde tedy jen o to, že by podvodníci ukradli pouze peníze, zmocnit se mohou též osobních údajl, které pak mohou použít k dalším podvodným činům. Prostřednictvím poskytnutého telefonního čísla či e-mailové adresy může útočník například usilovat o získání bankovních údajů.

„Přestože se 48 procent dotázaných Čechů obává možných podvodů, 21 procent je ochotných nakupovat přes reklamní odkazy na Facebooku nebo na jiných sociálních sítích. Přibližně 14 procent dotazovaných by kvůli výhodnější ceně nakupovalo u neznámého člověka nebo neoficiálního prodejce. 7 procent nakupujících by dokonce bylo ochotných kliknout na podezřelý odkaz,” uvádí tiskové oddělení společnosti Gen. Společnost si na toto téma nechala udělat výzkum v roce 2023, v němž se dotazovala 1024 respondentů.

Jak se bránit?

Občanská poradna Oblastní charity Dvůr Králové na svých internetových stránkách uvádí pár tipů, jak se před těmito podvody chránit. Varuje zejména před falešnými obchody. Před nákupem je důležité zaměřit se na různé překlepy názvů, zkontrolovat URL adresu a podívat se na recenze a historii obchodu. Dále poradna zmiňuje phishingové e-maily a SMS, popřípadě falešné zprávy od přepravních společností, u kterých je důležité neklikat na uvedené odkazy a nevyplňovat osobní údaje. Vynechány nebyly ani již zmíněné uměle nafouknuté slevy nebo podvody na sociálních sítích.

Zobrazeno 143 krát
Naposledy upraveno: st., 27. listopad 2024 17:19
Pro psaní komentářů se přihlaste