út., 19. březen 2024 22:38

Přicházejí (znovu) náročné časy pro čínskou aplikaci TikTok?

Logo TikToku Logo TikToku Zdroj: tiktok.com
TikTok – sociální síť známá hlavně díky krátkým na výšku točeným videím – představuje jedinou čínskou sociální síť se skutečným globálním dosahem. I přes její popularitu se s ní však pojí i velké množství problémů, kvůli kterým se za poslední roky mnohokrát řešil její zákaz či regulace. Nyní se toto téma znovu otevřelo v USA poté, co americká Sněmovna reprezentantů velkou většinou schválila návrh zákona, který má donutit vlastníka aplikace, čínskou společnost ByteDance, TikTok v blízké době prodat. Pokud tak neučiní, TikTok by byl ve Spojených státech plošně zakázán. Co americkou Sněmovnu reprezentantů k tomu rozhodnutí vedlo, a blíží se opravdu konec této populární aplikace?

TikTok vznikl v roce 2016 v Číně, pod názvem Douyin. O rok později rozjela čínská společnost ByteDance TikTok byznys s orientací na zahraniční uživatele a popularita na sebe nenechala dlouho čekat. Již v roce 2021, pouhých 5 let po svém vzniku, dosáhl TikTok na miliardu uživatelů. Nejvíce času na něm tráví mladá generace, podle průzkumu dětského publika z roku 2022, který probíhal na vzorku 400 tisíc rodin v USA, UK, Španělsku a Austrálii, se u nich jedná o průměrných 100 minut denně (tedy více než tráví na jakékoli jiné sociální síti, či například na Netflixu). Již zmíněná videa s krátkou pasáží jsou na úvodní stránce řazeny za pomoci algoritmu takovým způsobem, aby si pozornost diváka platforma udržela co možná nejdelší dobu. Kromě původních krátkých videí lze dnes na TikTok publikovat i videoobsah dosahující délky až deseti minut. Koncept tiktokových videí se zároveň pokusili napodobit i další sociální sítě. Instagram přišel již v roce 2020 se záložkou Reels, svoji záložku má i YouTube a Facebook.


Ačkoliv může být TikTok pro mnoho jeho uživatelů zdrojem zábavy a pozitivních interakcí s ostatními, pojí se s ním hned několik problémů. První představuje již zmiňovaný algoritmus. Uživatel TikToku díky němu totiž nemusí aktivně „odebírat“ tvůrce, algoritmus mu obsah sám přizpůsobí na základě statistik získaných z jeho předchozí aktivity a aktivity ostatních uživatelů. Jaké druhy videí sleduje, kolik vteřin průměrně stráví na videích od určitých tvůrců, či jestli si nějaké video přehrál opakovaně – algoritmus všechny tyto informace zpracovává a upraví pak obsah přímo na míru danému uživateli, do kterého přidá videa, jež jsou momentálně na síti populární. Může mu tak vytvořit jeho vlastní realitu, přizpůsobenou tomu, co on chce vidět, opomíjející ostatní témata či úhly pohledu. Psychologové navíc dlouhodobě varují před tím, jaké negativní dopady může mít bezmyšlenkovité sledování videí na mládež – jejich pozornost, spánkový režim, sebevědomí atd. Na TikTok si zároveň jeho uživatelé mohou velmi rychle vybudovat závislost.


O možném zákazu TikToku se mluvilo v minulosti již několikrát. Ani jeden ze zmiňovaných problémů však není hlavním důvodem. Největší problém této sociální sítě představuje, kromě algoritmu, ještě rozsáhlý sběr dat o svých uživatelích. Ten, ač je typický i pro jiné sociální sítě, vzbuzuje v západní společnosti nedůvěru a strach právě z důvodu, že se jedná o čínskou sociální síť, je zde tedy možná nějaká současná či budoucí propojenost s čínskou komunistickou vládou. Data se totiž mimo jiné ukládají i v čínských datacentrech a mohly by pro západní společnost představovat hrozbu, pokud by se je Čína rozhodla využít pro svůj prospěch.


V několika zemích k zákazu TikToku již doopravdy došlo, jmenovitě např. v Indii nebo Íránu. Další státy a organizace jako třeba Belgie, Kanada, Evropská unie nebo USA se jeho používání snaží alespoň omezit. TikTok byl v USA odstraněn ze všech vládních zařízení, k podobným zásahům došlo i v jiných zemích. Používat TikTok na pracovních zařízeních zakázala na přelomu února a března 2023 svým zaměstnancům i Evropská komise. Ta jako hlavní důvod uvedla nevhodný obsah pro děti. Na základě doporučení Evropské komise pak i mnohé české firmy spolu s českými úřady přistoupily k tomuto kroku. Nicméně následně na několik měsíců téma zákazu TikToku poměrně utichlo.


Nyní však znovu ožilo v USA, kde americká Sněmovna reprezentantů, dolní komora Kongresu, schválila velkou většinou (352:65) návrh zákona Protecting Americans from Foreign Aversary Controlled Applications Act, který má donutit ByteDance svou aplikaci TikTok v blízké době prodat. Pokud tak neučiní, TikTok by byl ve Spojených státech plošně zakázán. Jediný významný americký politik, který se staví proti tomuto návrhu je Trump, i přesto, že v minulosti neúspěšně navrhoval podobné zákony týkající se právě této platformy. Negativně se k možnosti zákazu této čínské aplikace pak dále vyjadřují hlavně děti a lidé, kterým publikace videí na této platformě vydělává peníze.


V současné době se uvidí, zdali návrh zákona projde i Senátem, zde se totiž očekává mnohem méně jednoznačný výsledek hlasování. Pokud by však prošel, americký prezident Joe Biden prohlásil, že „v případě souhlasu celého Kongresu zákon určitě podepíše.“ V tu chvíli by se pak hledal možný kupce aplikace (v minulosti projevil zájem např. Walmart) a na prodej své sítě by ByteDance měl dostat půl roku.


Nutno říct, že pokud by ke zrušení TikToku opravdu došlo, neproběhl by ze dne na den. Ani by k němu nedošlo již za pár dní, jak se strachem v očích avizují někteří tvůrci na této síti. Dost možná by se proti rozhodnutí ByteDance odvolal a tím by se řešení situace ještě protáhlo. Spíš, než úplný zákaz se realisticky jeví nějaká forma regulace či právě odkoupení americkou společností. Mezitím však v USA též proběhnou prezidentské volby, a i ty mohou se situací zamíchat.


Kdyby však k zákazu či regulaci došlo, dá se očekávat, že by následovala vlna podobných opatření celosvětově. Tato situace ve Spojených státech by se tak mohla dotknout i 2 milionů uživatelů TikToku v České republice.

Zobrazeno 154 krát
Naposledy upraveno: čt., 21. březen 2024 14:21
Pro psaní komentářů se přihlaste