ne., 13. březen 2016 17:16

Případy leukémie. Co to je a jak je vlastně nebezpečná?

Rakovina. Onemocnění, o kterém všichni ví, ale o němž se moc nemluví. Víte, co to vlastně je? A co provádí s naším tělem například leukémie? 

Jak všichni víme, leukémie je nádorové onemocnění krve, přesněji krvetvorby. Jen málokdo ale ví, co to vlastně znamená. K úplnému pochopení je vhodné si vysvětlit, z čeho se krev skládá a jakým způsobem vzniká.

Věřím, že každý člověk ví, že krev je tekutina obíhající v cévách a má mnoho funkcí. Jedna z nejdůležitějších je rozšíření kyslíku a živin v těle. Krev tvoří plazma a krvinky, které vznikají v kostní dřeni, což je střed kosti houbovité konzistence.

V těchto místech vznikají tři typy buněk

– erytrocyty, neboli červené krvinky, které přenáší kyslík do všech tkání v těle

– leukocyty, alias bílé krvinky, které bojují proti infekcím. Jsou tři typy bílých krvinek, a každý má svůj vlastní úkol v obraně našeho těla, to ale teď není důležité,

– a nakonec trombocyty, čili krevní destičky, které jsou důležitým faktorem pro krevní srážení.

Pro zajímavost zmíním, že červená krvinka vydrží v krvi asi 120 dní, zatímco krevní destičky a bílé krvinky jen pár dní. Celý cyklus vytvoření buněk, jejich růst, odumírání, jejich přežívání a obnovování je velmi pečlivě řízen naším organizmem, aby byl zajištěn čistý průběh a hlavně přesný počet a poměr krvinek. Pokud by nastalo vychýlení, tedy nenormální množení některého typu buňky, bude to mít vliv na tělesné zdraví člověka.

Jak bylo již řečeno, všechny tyto buňky vznikají v kostní dřeni, přesněji z kmenových buněk. Konečně se tak dostáváme k našemu tématu. Leukémie je nádorové onemocnění krvetvorby. Při tomto onemocnění dochází k poruše krvetvorby a kmenové buňky začnou tvořit velké množství nějakého typu krvinek, které jsou nezralé a neplní tedy svou normální funkci, protože toho nejsou schopné. Postupně vyplňují kostní dřeň a následně jsou vyplaveny do krve, což může způsobit jejich shromažďování v různých tělesných orgánech. Kostní dřeň ztratí svou schopnost tvořit dostatečné množství krvinek s normální funkcí a rovnováha krvetvorby je narušená.

Bohužel ve většině případů neznáme příčinu nemoci. Není to infekční nemoc a je velmi pravděpodobné, že ji způsobuje mnoho faktorů, např. kouření, styk s chemikáliemi, radioaktivní zářen. Zaznamenány byly podle všeho také případy dědičnosti, jsou ale velmi vzácné.

V dnešní době je leukémie vyléčitelná, ale záleží na typu leukémie a její pokročilosti. Každý pacient má spíše individuální léčbu, protože onemocnění se u každého člověka mírně liší. Je vícero typů léčby od chemoterapie přes léčbu steroidy po transplantaci.

Leukemie v Česku

Z 1016 lidí, kteří u nás měli v roce 2012 leukemii, jich už 786 nežije.

Ve světě jsou čísla mnohem větší. V roce 2012 leukémií onemocnělo 351 965 lidí, incidence je tedy více jak 346x větší. Z tohoto vysokého počtu nemocných leukémii podlehlo 265 471 pacientů.

Jak můžete nemocným pomoci?

Pomoci můžeme darováním kostní dřeně. Mnoho pacientů má šanci přežít jen pokud se najde vhodný dárce.

Čerpáno z:

AKUTNÍ LEUKEMIE Informace pro pacienty a jejich blízké; Markéta Krahulová a Jiří Vorlíček; Brno 1998

Data převzata z databáze GLOBOCAN (http://globocan.iarc.fr/Pages/fact_sheets_population.aspx)

Zobrazeno 7453 krát
Naposledy upraveno: út., 12. březen 2024 18:12
Pro psaní komentářů se přihlaste