so., 30. listopad 2024 08:46

Project 2025 - jak vypadá "konzervativní slib" Americe?

Donald Trump se během své prezidentské kampaně od Projectu 2025 distancoval, jeho administrativa přesto sestává z autorů dokumentu a figur těžících z navrhovaných reforem Donald Trump se během své prezidentské kampaně od Projectu 2025 distancoval, jeho administrativa přesto sestává z autorů dokumentu a figur těžících z navrhovaných reforem Zdroj: Autor
Project 2025 je dokument zpracovaný konzervativní organizací The Heritage Foundation. Plán nastiňuje postup, jakým by Trumpova administrativa měla reformovat Spojené státy v případě Trumpova (dnes již potvrzeného) znovuzvolení. Projekt se soustředí na změny v oblastech imigrační politiky, klimatické změny, vzdělání a reprodukčních práv. Kritici plán označují za pokus o vytvoření křesťansko-nacionalistické teokracie. Sám budoucí prezident se od dokumentu veřejně distancoval, přesto se někteří z jeho kandidátů na klíčové vládní pozice podílelo na přípravě plánu.

Co je Project 2025?
Project 2025 je přes 900 stran dlouhý politický program vytvořený The Heritage Foundation ve spolupráci s dalšími uskupeními. The Heritage Foundation je konzervativní think-tank (nevládní společnost zpravidla zkoumající ekonomiku a politiku). Podle vlastních slov se snaží o “prosazování konzervativních politik založených na principech svobodného podnikání, omezené vlády, individuální svobody, tradičních amerických hodnot a silné národní obrany“. Organizace vydává doporučení určené republikánským prezidentům. Během Trumpova prvního prezidentství se chlubila, že se prezident většinou řídil jejich radami.

Dokument začal vznikat v dubnu 2022, podle webu, na kterém je publikován, se na jeho vývoji podílelo přes 400 vědců a politických expertů s cílem omezit byrokracii a vliv federální vlády na ekonomiku států a životy Američanů. Poprvé byl publikován v dubnu loňského roku. Jeho největší část zabírá sekce Mandate for Leadership: The Conservative Promise zabývající se návrhy reforem pro jednotlivé federální agentury. Dále lze v projektu najít databázi personálu“- seznam amerických konzervativců ucházející se o místa v prezidentské administrativě, 30 online školení připravující tyto uchazeče na práci ve Washingtonu a sekci 180denní plán tedy model kroků, které by nové vedení státu mohlo podniknout během prvního půlroku ve funkci. Tyto části zatím nebyly uveřejněné z důvodu „citlivé povahy“ informací.


Čím se projekt zabývá?
Jádro dokumentu spočívá v takzvané unitární výkonné teorii. Ta říka, že prezident má mít takřka neomezenou moc a všechny vládní agentury musí jednat v souladu s jeho rozhodnutími. Project 2025 ve výše uvedených sekcích představuje konkrétní reformy, které by měl Trump se svým kabinetem podniknout.

  1. Deregulace federálních agentur
    V rámci snížení byrokracie navrhují autoři projektu kompletní zrušení vybraných vládních agentur, například Ministerstva školství a Ministerstva vnitřní bezpečnosti.
    Jednotlivým státům by se tak rozvázaly ruce v oblasti vzdělávání. Mohly by si vytvářet vlastní kurikula a standardy. Zrušení ministerstva by také znamenalo zastavení plošného financování školství. Projekt ho navrhuje nahradit blokovými granty pro jednotlivé státy. Nerovnoměrné financování by nevyhnutelně vedlo k znevýhodnění žáků z chudších oblastí, zároveň by otevřelo možnost vyšší konkurence mezi jednotlivými školami, rušení veřejných škol a zavádění soukromých nebo charterových  institucí (školy pobírající vládní dotace, ale spravovány neziskovými organizacemi).
    Zrušením Ministerstva vnitřní bezpečnosti by se jeho kompetence, včetně boje proti terorismu a nelegální migraci, přesunuly přímo do rukou prezidenta.
    Dokument dále navrhuje seškrtání financování pro Ministerstvo spravedlnosti, FBI, Agenturu pro ochranu životního prostředí (EPA) nebo Ministerstvo energetiky. Zabývá se i omezením pravomocí Federální komise pro komunikace (FCC) spravující vysílání rádia, televize, kabelu a satelitu, Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a Úřadu pro potraviny a léčiva (FDA).
    Jak už bylo naznačeno v úvodu, autoři projektu by si přáli provést hromadnou výměnu úředníků za Trumpovy loajalisty a zvýšit tak prezidentovu kontrolu nad jednotlivými odvětvími.
  2.  Imigrační politika
    Pro začátek projekt plánuje omezit legální migraci. Samozřejmě má také dojít k posílení hraničních kontrol.
    Trump před nedokončenou částí své zdi ve Pharru oznámil, že na úvod svého uvedení do funkce plánuje hromadnou deportaci všech nelegálních migrantů a odebrání amerického občanství jejich dětem narozených na státní půdě. Kromě deportace si autoři dokumentu vymáhají právo omezení přístupu imigrantů k sociálním dávkám. Všechny kroky by uštědřily ránu federální ekonomice závisející na migrantské práci.
    Aby mohlo k hromadné deportaci dojít, chtějí konzervativci zrušit program DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals) poskytující dočasnou ochranu dětem, které do států přišly nelegální cestou.
  3. Omezení ženských a LGBTQ+ práv
    Jelikož se federální vládě pravděpodobně nepodaří prosadit jejich celoplošný zákaz, snaží se projekt aspoň značně ztížit přístup žen a transgender lidí k potratům. Například cílí využít FDA ke zrušení povolení používat potratovou pilulku Mifepristone a odkázat se na takzvaný Comstock Act regulující obsah posílaný poštou k zákazu zasílání podobných léků na území Spojených států.
    Autoři také chtějí prostřednictvím CDC posílit kontrolu potratových center, což by mohlo narušit soukromí osob vyhledávajících tuto operaci.
    Nejednalo by se o konzervativní dokument, kdyby se nezasazoval o důležitost zachování tradiční nukleární rodiny, tedy jednoho pracujícího muže, jedné ženy v domácnosti a jejich dětí.
    Proto navrhuje přesměrovat finance určené programům pro LGBTQ+ rodiny a svobodné matky na programy podporující tradiční manželství.
    Během své kampaně utratil Trumpův tým 21 milionů dolarů za reklamy stavící se proti queer komunitě s přednostním zaměřením na transgender osoby.
    Projekt definuje pohlaví jako "neměnný biologický fakt". Navrhuje zakázat užívání jmen a zájmen, které by neodpovídaly údajům v dokumentaci daného člověka, znemožnit přístup k genderově afirmativní péči včetně operací, užívání takzvaných blokátorů puberty a hormonální terapie. Zákaz by se vztahoval jenom na transgender osoby, jelikož takový typ péče často vyhledávají i cisgender (člověk jehož genderová identita se shoduje s podobou jeho těla) muži a ženy trpící třeba nedostatečnou hladinou testosteronu či estrogenu.
    Navrhovaná omezení v dokumentu se nevztahují jenom ke zdravotnictví, ale také školství. V praxi by to znamenalo zákaz poskytování informací o queer tématech ve školách, knihovnách i filmu. Autoři tento krok popisují jako „zákaz zobrazování pornografie“. Dále navrhují zrušení sběru dat o genderové identitě a zastavení výzkumů týkajících se genderu a sexuality, včetně všech projektů které „neuznávají lidský život a podkopávají formování rodiny“.

Jak se k Projectu 2025 staví budoucí prezident?
To stále zůstává otázkou. Donald Trump se od projektu veřejně distancoval se slovy, že „netuší, o co se jedná“ a některé jeho myšlenky považuje za „směšné až hrozné“. Přesto hlavní architekt dokumentu Russell Vought na nahrávce skryté kamery prohlásil, že má prezidentovu plnou podporu.

Někteří z autorů Projectu 2025 se pak objevili i mezi Trumpovými vybranými kandidáty do vládních pozic. Konkrétně se jedná o Brendan Carra nominovaného na předsedu FCC a autora kapitoly o FCC v dokumentu, Toma Homana do správy imigrace, jenž zároveň působí v Centru pro bezpečnost hranic a imigraci Heritage Foundation, nebo Johna Ratcliffea, nového ředitele CIA.

Obecně oznámené volby Trumpových jednotlivých úředníků nadzvedly nejedno obočí. Původně chtěl do role Generálního prokurátora dosadit Matta Gaetze, který byl dříve vyšetřován z podezření provozování obchodu s bílým masem. Na pozici Ředitelky Národní inteligence (DNI) Trump vybral Tulsi Gabaard- sympatizantku s Ruskem, která veřejně prohlásila, že syrský prezident Bashar Assad „není nepřítelem USA“. Ministrem obrany nové federální vlády má být Pete Hegseth- moderátor televizní stanice Fox News.

Stejně jako v roce 2016 i letos Trump obešel bezpečnostní prověrky tradičně dělané FBI a obrátil se na soukromé bezpečnostní agentury. Rozhodnutí v obou případech vysvětlil tak, že FBI trvá prověřování příliš dlouho, což by vládě znemožnilo efektivně fungovat.


Je možné Project 2025 realizovat?
Pravděpodobně ne zcela. Masové deportace, rušení agentur a nahrazování úředníků loajalisty jsou všechno procedury vyžadující obrovské množství prostředků - finančních i kapacitních. Americká veřejnost se z většiny k nejradikálnějším návrhům projektu staví s odporem, díky čemuž by od nich mohli kongresmani upustit.

Opozice navíc není zcela bezzubá. Kromě protestů, lobbování a zpochybňování legality jednotlivých reforem mohou senátoři blokovat jmenování kandidátů prosazujících myšlenky projektu. Kvůli extrémní povaze těchto myšlenek se jejich odpůrci nalézají i mezi samotným republikány ovládajícími Kongres. Politici také mohou uplatnit taktiku „filibuster“, u nás používanou především Tomiem Okamurou, spočívající ve zdržování projednávání o novém zákoně s cílem jeho odložení nebo úplného zrušení.

Mnozí kritici projektu poukazují na jeho možné dlouhodobé dopady na americkou společnost. Masové deportace nevyhnutelně povedou k rozdělení imigrantských rodin. Návrat migrantů za hranice může výrazně zhoršit vztahy USA s okolními zeměmi. Orientace projektu na „tradiční křesťanské hodnoty“ implicitně omezuje náboženskou svobodu v zemi, která je ze své podstaty „melting pot“- oblast mísící obrovské množství kultur. Míra cenzury, kterou dokument navrhuje, se dostává za hranici porušení svobody projevu. Omezení v oblasti zdravotnictví ještě prohloubí její krizi, kdy podle Index dostupnosti zdravotní péče West Health-Gallup si 29% Američanů nemůže dovolit zaplatit za zdravotní péči a 52% ji považuje za příliš nekvalitní v porovnání s cenou. Podpora xenofobie, kterou lze vyčíst mezi řádky argumentů pro jednotlivé reformy, taky nepomůže stále výraznější polarizaci Ameriky.

Kritici dále varují, že unitární výkonná teorie přímo směřuje k autoritářskému vládnímu režimu. Prezident podle nich, nepotřebuje další rozšíření pravomocí a nahrazení odborníků ve státní správě loajalisty nezajistí její hladší fungování, jenom dále upevní moc hlavy státu a poslouží dalšímu utlačování demokracie. Project 2025 je podle nich natolik radikální, že poškodí globální obraz Ameriky a ztíží jednání s jejími spojenci.

Budoucnost zavedení principů Projectu 2025 do americké legislativy zůstává nejistá. Kroky, které Donald Trump zatím podniká, nicméně nahrávají teoriím, že se pokusí o splnění onoho konzervativního slibu The Heritage Foundation vůči Americe.

Zobrazeno 144 krát
Naposledy upraveno: so., 7. prosinec 2024 01:57
Pro psaní komentářů se přihlaste