st., 23. říjen 2019 10:33

Prokrastinace vládne světu

Prokrastinace Prokrastinace Zdroj: www.konec-prokrastinace.cz
VAROVÁNÍ: Nápad na napsání tohoto článku vznikl v moment, kdy jsem odkládala napsání jiného aneb vítejte v začarovaném kruhu jménem prokrastinace. Pozor, Nakažlivé!

Většinou to začíná opatrně a pozvolna, máte připravený výstražný papírek v barvě neonu, který jste si v záchvatu odpovědnosti koupili na začátku nového semestru (nebo toho předešlého a prostě jste je nepoužívali), na něm předepsané úkoly pro daný den. Opodál leží propiska, která je absolutně nažhavená, až bude moct všechny povinnosti odškrtnout a nechat zmizet v propadlišti dějin. A co uděláme my? Většinou následuje dlouhé rozhlédnutí se po místnosti, v hlavě se nám začnou motat myšlenky o věcech, které kolem sebe běžně přehlížíme a činnostech které neděláme a začnou nás napadat věci jako „páni, mám takový nepořádek ve skříni, ten bych už měla vážně uklidit, nebo si najednou začnete všímat prachu na poličkách a špinavého nádobí od oběda, které se vám kupí na stole a nejhorší možná věc, kterou můžete udělat je, zapnout sociální sítě. V ten moment jde totiž veškerá aktivita k čertu a vy nejdřív projíždíte Instagram, potom Facebook, když už jsme v tom, podíváme se i na email, zkoukneme několik videí na Youtube a vše končí tím, že se fascinovaně díváme na video o hmyzu a přemýšlíme, co se to k čertu děje s naším životem.

Odborníci definují prokrastinaci jako chorobné odkládání povinností, zejména nepříjemných, na pozdější dobu. Ovšem na rozdíl od lenosti nebo relaxu nám nepřináší jakékoli pocity uvolnění, ale dotyčný se naopak cítí provinile, protože své povinnosti nedokázal splnit a dostává se tak do začarovaného kruhu.

I když se s tímto fenoménem bojuje přes několik generací, opravdu vědecky zkoumat se začíná až v dnešní době. Nejvíce účinným lékem proti prokrastinaci je ovšem vysoká motivovanost každého člověka. K tomu v dnešní době můžeme přidat nespočet kurzů a workshopů, které se zaměřují na to, jak změnit svoje myšlení a přestat s odkládáním věcí na později. Dále existují různé knihy a motivační videa. Velmi známým autorem je například Petr Ludwig a jeho kniha „Konec prokrastinace“. Tématu se ale v minulosti velice vtipnou formou věnoval například i aktuálně tančící youtuber Kovy, nebo různí stand-up komici. Nezanedbatelnou tečkou je potom ultramotivační video, ve kterém figuruje americký herec Shia LaBeouf, to by mělo „zvednout ze zadku“ i toho největšího z lenochů.

Zobrazeno 1196 krát
Naposledy upraveno: čt., 24. říjen 2019 19:35

Související články

Jak jsem proběhla Paříží za víkend
Jak jsem proběhla Paříží za víkend
  so., 13. duben 2024 17:47
Módní trendy na jaro a léto 2024
Módní trendy na jaro a léto 2024
  po., 11. březen 2024 18:14
Pro psaní komentářů se přihlaste