čt., 4. květen 2017 10:24

Rozhodčí je od toho, aby se hrálo férově, ne aby si honil ego, říká Pavel Mikšík

Zkušenosti s pískáním získal v Dánsku, Německu i doma v České republice. Čtyřiadvacetiletý rozhodčí nabídl pohled z jiné strany než hráčské. Každý zápas čelí arbitr utkání těžkým situacím, se kterými si musí poradit podle pravidel. Během vteřiny musí situaci vyhodnotit, i proto často dochází ke kontroverzním rozhodnutím.

Asi se shodneme na tom, že hra v prodloužení ve třech hráčích se zatraktivnila. Jaká změna to je pro rozhodčí, mají více času všímat si detailů na hřišti?

Souhlasím, hra se zatraktivnila. Na ledě jdou vidět více především fauly. Pro nás je ta hra náročnější na pohyb, vznikají brejky na obou stranách a my to musíme stíhat. Pro hokej to je ale dobré rozhodnutí.

 

Čím dál více dochází k situacím, kdy jdou hráči do férové bitky, i přesto jim rozhodčí nedovolí pokračovat a ihned jim rozdají tresty. Neubírá to z chlapské stránky na férovosti?

Do bitky zasahuji jen v momentě, že jeden či oba hráči spadli na zem, jeden z hráčů nemá zájem jít do bitky a dostává rány od protihráče. Popřípadě když jsem schopný rozdělit šarvátku ještě před jejím vzniknutím. Většina férových bitek pomůže průběhu utkání, protože opadnou emoce.

 

Nedopouští se pak hráči zákeřností jako bodání holí do břicha a mezi nohy?

Bodání hol do břicha vzniká hlavně z frustrace hráče. Ti takové situace přímo vyhledávají, proto někdy může férová bitka předejít tomuto chování, ale rozhodně to není podmínka. Kolikrát se hráči snaží protivníka vyprovokovat, aby dostali trest a mohli tak „nakopnout“ svůj tým zpět do hry.

 

Jak byste postupoval, kdybyste byl na hřišti v době, kdy Brad Marchand z Bostonu bodne protihráče mezi nohy, vy si toho nevšimnete a pak za vámi jezdí hráči z druhého týmu a ptají se vás, proč jste to nepískl?

Jednoduše odpovím, že jsem ten zákrok neviděl. Alibističtí rozhodčí, kteří si vymýšlí fauly, velmi brzo skončí, protože to pak na něj ostatní zkouší. Zápas pak pokazí mnohem více než ti, kteří ten faul přehlédnou.

 

Berete jako kladný tah zavedení v NHL „challenge“ trenéra, který si může vyžádat služby videorozhodčího? Často pak dochází k tomu, že více vynikne chyba rozhodčího.

Jednoznačně, chybují hráči, trenéři i rozhodčí. Jedná se o pozitivní změnu. Osobně bych uvítal mít možnost podívat se na video. Rozhodčí je od toho, aby se hrálo férově, ne aby si honil ego. Pokud je k tomu dostupná technika, tak by se měla jednoznačně zprovoznit minimálně v nejvyšší soutěži. V tomto závidím NHL? Kde se dělají logické kroky místo politických.

 

Jaké to je poprat se s vlastní chybou vnitřně?

Asi to není příjemné, ale člověk se s tím musí vypořádat. Podle mě je to lepší než si trvat na svojí lži. Rozhodčí by v první řadě neměli škodit hokeji. Hodně situací v extralize je posouzeno jako neofsajd, ale na zpomaleném záběru se často ukáže, že se jednalo o ofsajd. Bohužel takové situace jsou okem nepostřehnutelné (zde je možná jediná výjimka, kdy tří centimetrovým ofsajdem, který na stadionu nikdo neviděl, dojde ke zrušení krásného gólu). Pokud jsem však neviděl metrový ofsajd, tak jedině dobře, že mají mužstva možnost požádat o video. To samé u faulů, pokud hráče odvážejí na nosítkách, tak by měla být možnost podívat se zpětně na video, popřípadě se udělá komerční pauza a hokej, ani fanoušci, nebudou poškozeni.

Zobrazeno 2733 krát
Naposledy upraveno: po., 8. květen 2017 21:13
Pro psaní komentářů se přihlaste