Kde vidíte Univerzitní ligu ledního hokeje (ULLH) za pět let? Kam až může univerzitní hokej v ČR vyrůst? Dokáže se vyrovnat zámořským univerzitním soutěžím?
Kdybych to měl brát utopicky, soutěž by byla na úrovni polo až profesionální soutěže v návaznosti na vzdělávací systém a nejvyšší hokejové ligy v ČR. To je ovšem utopie z pragmatických důvodů, a to, způsob financování vysokých škol a způsob financování sportu v ČR. Spoléhat na partnery po těžké době covidové, kdy ekonomické ztráty budou společnosti dohánět několik let a s ohledem na válku která probíhá, je to nejisté prostředí. O děti, studenty, by měl být prioritně zvýšen zájem ze strany státu v rámci rozvoje pohybové aktivity v důsledku na zvyšující se procento obezity, a to nemyslím jen v ledním hokeji, ale komplexně v ČR ve všech sportech.
Jak vás vůbec napadlo založit hokejový tým Univerzity Palackého v Olomouci?
Věděl jsem, že existuje EUHL, ale v Olomouci nebyl žádný tým. Hokej je sport, který jsem dělal od svých šesti let, tudíž jsem v něm chtěl pokračovat i na vysoké škole, kde to podmínky neumožňovali a chtěl jsem s tím něco udělat a nastavit dlouhodobou a organizovanou přípravu, protože jsem věřil, že nejsem jediný, kdo by rád hrdě reprezentoval a rozvíjel lední hokej na akademické půdě. Z mé strany byla vůle, kterou podpořila univerzita a mohli jsme společně pracovat na realizování projektu.
Jak probíhala cesta od nápadu klub založit k prvnímu utkání v EUHL v roce 2017? Co bylo nejtěžší?
Pokud něco vzniká na zelené louce, je vždy těžké získat důvěru a příležitost k realizaci. Ve velmi těsném závěsu je vždy ekonomické zabezpečení projektu. S ohledem na legislativu v pozici statutárního zástupce to je vždy obrovská zodpovědnost a tíha kterou si s sebou neustále nosíte.
Po dvou letech v EUHL jste se rozhodl přesunout klub z evropské univerzitní hokejové ligy do nově vzniklé ryze české ULLH, jak zpětně toto rozhodnutí hodnotíte?
Když pominu ty strasti, „porodní“ bolesti a organizační povinnosti, marketingové výsledky mluví za vše. O ligu se zajímají partneři i nadnárodního formátu, Český svaz ledního hokeje přijal ligu do svých struktur, o lize je slyšet v národních největších médiích, ze stran klubů přichází zprávy o enormních zájmech (s ohledem na velikost města), univerzity využívají hokejové kluby jako marketingové nástroje, takže projekt jako takový má velký potenciál a svého rozhodnutí zajisté nelituji už jen z toho důvodu, že máme již za sebou skvělé sportovní výsledky přes velmi ztížené podmínky a před sebou kus práce k rozvoji klubu a i samotné ligy.
Jaké máte vize do budoucna pro HCUP a co podle vás klub nejvíce brzdí?
Vize přenášíme do cílů, na kterých jsme již od konce sezóny 21/22 začali pracovat s novým realizačním týmem, vezmu to hierarchicky podle zacílení věkové kategorie. Mimo sportovní výsledky máme v procesu projekt zaměřený na rozvoj ledního bruslení u mládeže školou povinné v okrajových obcích, dále, troufnu si říct potřebujeme, aby se hráči nezajímali jen o pohybový projev, ale i to co stojí za ním, jednoduše řečeno, propojili vědomosti a na nich stavěli dovednosti, to se budeme snažit implementovat do republikového projektu v před-přípravném období, než začne soutěž. V soutěžním období máme za cíl organizovat ve spolupráci s městem Olomouc 1-2 utkání v Olomouci s charitativní tématikou a vyprodaným stadionem. V neposlední řadě nesmíme opomínat na všechny naše bývalé hráče a členy realizačního týmu a v této souvislosti bychom rádi zavedli obdobu „Síně slávy“, jelikož jsme všem, ať už hráčům nebo bývalým kolegům vděční za jejich sounáležitost a výsledky, které pro klub vykonávali.