po., 6. duben 2020 17:55

Přeborníci v social distancing aneb co se můžeme naučit od asrtronautů

Americká astronautka Christina Koch loni porazila dosavadní rekord, když strávila 328 dní ve vesmíru Americká astronautka Christina Koch loni porazila dosavadní rekord, když strávila 328 dní ve vesmíru Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Christina_Koch
Samotný termín pocházející z angličtiny nepřesně prezentuje současné nejnápadnější opatření proti šíření Covid-19. To, co nazývá social (společenské, mezilidské) by mělo být nazýváno spíš fyzické. Nákaza se přenáší fyzickým kontaktem, a proto by i opatření, která nyní řídí náš každodenní život měla být pouze fyzická. I přesto trpí především náš sociální život.

Koronavirus téměř všude na světě poznamenal zaběhlý způsob života, odkryl mezery a problémy ve fungování státní správy, zdravotnických systémů, školství, ukázal nepřipravenost podnikatelské sféry a také to, že dnešní silně globalizovaná a sociálními sítěmi protkaná společnost je tváří v tvář jedné nemoci oslabená a zmatená.

„Ve vesmíru jsem strávil šest měsíců s lidmi s různých zemí světa, mluvících jinými jazyky s jinými kulturními zvyky. Komunikace je nejdůležitější. Než jsme odletěli učili nás, jak se adaptovat na sebe navzájem. Klíčové je mluvit o všem otevřeně, řešit problémy bez záště a přistupovat ke každému zádrhelu racionálně. Samotná mise pak byla to nejlehčí,“ říká o izolaci německý astronaut Matthias Maurer. „Měl jsem plán, projekt, na kterém jsem pracoval a okolo sebe lidi, kteří mi pomohli, když jsem to potřeboval. To bylo nejdůležitější.“

„Astronauti se před odletem učí, že vycházet se svými spoluputovníky bude jejich nejvyšší prioritou. Společné harmonie dosáhnou díky dodržování stanoveného plánu, ale i v takových situacích je nutné si uvědomit, že je naprosto v pořádku si občas přispat. Spánek je také důležitý, jen se ujistěte, že máte plán a seznam cílů. Klíčem je vnímat tuto situaci jako příležitost a ne jako přítěž,“ říká antropolog, odborník na izolaci a bývalý poradce pro NASA, Jack Stuster.

Pokud se nám v současnosti daří držet nárůst nových případů na uzdě díky izolaci, neznamená to nutně, že až izolace skončí, dojde k nárůstu nových případů rekordní rychlostí?

„Dokud nebude vyvinut účinný lék, korona s námi zůstane. Aby nedošlo k zahlcení zdravotnických zařízení, v dohledné době pro nás bude izolace a omezený pohyb novou normou,“ vysvětluje zoolog a ekolog Derrick Williams.

Jednou z největších výzev při dlouhodobém pobytu doma je bezpochyby oddělení pracovního a volného času. Fyzicky tyto dvě esenciální složky našeho života oddělit nemůžeme, a to může být hodně skličující. Mějte rutinu, sestavte si ji z věcí, ze kterých máte dobrý pocit. Může to být cvičení, vaření, nebo učení se novým věcem. Můžou to být seriály, které vám dodávají pocit bezpečí. I když teď máte dobrou příležitost dohnat práci, nenechte se jí pohltit.

I když bychom si dokázali v sevření našeho domova vytvořit relativní pohodu, stále se musíme potýkat s tím, že všechny naše informační kanály jsou zahlcené jediným typem zpráv.

„Buďte opatrní s technologiemi. Mít možnost vidět fotky a účastnit se videohovorů s mými blízkými, mi tuhle situaci hodně ulehčilo. Nepodceňujte rozdíl mezi zprávou, že je vaše rodina v pořádku a možností vidět to na vlastní oči. Na druhou stranu moje sociální sítě přetékají příspěvky zvěstovatelů apokalypsy. Osobně potřebuji sociální sítě k práci, ale začal jsem se odhlašovat z Twitteru, když mám po práci a hlídám si čas, který trávím na Facebooku. Pomáhá to,“ radí na Twitteru Peter Martin, Brit žijící v Pekingu, který je už přes dva měsíce v izolaci.

V současnosti má stav nouze trvat v Česku do 30. dubna a další opatření se zatím projednávají. Odborníci se shodují, že se další kroky budou vyvíjet podle toho, jak se virus přizpůsobí změnám prostředí s příchodem jara a léta. Celosvětově se omezení pohybu projednává v řádu měsíců.

Musíme zůstat doma, zároveň je to ale možnost dokončit naše rozdělané projekty, přečíst si knihu na kterou jsme neměli čas, zavolat přátelům a rodině, které jsme předtím odsouvali do pozadí. „Napište lidem, se kterými se běžně nevídáte. Zeptejte se, jak to zvládají. Skutečně jsem ocenil, když několik takových napsalo mně. Ostatním to pomůže, když vidí že se staráte. Sociální kontakt a solidarita vám může taky zlepšit náladu,“ dodává Peter Martin.

Na rozdíl od astronautů, kteří izolaci podstupují dobrovolně jako součást svojí vesmírné mise, zbytek populace si tuto cestu nevybral a ani neměl příležitost se na ni připravit. Dalším rozdílem je ubíjející nejistota. Nevíme kdy a jak se život začne vracet do normálních kolejí. Na druhou stranu i my spolu putujeme skrze časoprostor na vesmírné tělese zvaném Země a od astronautů se toho můžeme hodně naučit.

Zobrazeno 988 krát
Naposledy upraveno: čt., 16. duben 2020 10:18
Pro psaní komentářů se přihlaste