čt., 17. listopad 2022 22:28

SHEIN je budoucností rychlé módy

Zaměstnanci společnosti SHEIN Zaměstnanci společnosti SHEIN Zdroj: Public eye
Čínská společnost SHEIN, zaměřená především na rychlou módu, oslovila generaci Z. Za levné ceny se dá koupit téměř cokoliv.

Co je rychlá móda?
Rychlou módou (anglicky fast fashion) se rozumí levné oblečení, které je zrovna v módě. Nejrůznější populární oděvy se vyrábějí v obrovském množství, aby uspokojily poptávku na trhu. Nejdůležitější pro rychlou módu je, aby se nejnovější módní kousky dostaly na trh co nejrychleji ke spotřebitelům, kteří se snaží oblečení nakoupit, dokud je ještě na vrcholu popularity. V mnoha případech se stává, že zakoupené kousky jsou po několika užitích již „zastaralé“, kvůli rychle se měnícímu názoru, co je zrovna trendy a zákazníkům nezbývá nic jiného než oblečení vyhodit. Toto chování představuje velký podíl na znečišťování světa.

Podmínky v továrnách
Britská televizní stanice Channel 4 vyslala tajného pracovníka, aby natáčel ve dvou továrnách v čínském městě Kanton, které dodávají oblečení rychlé módy. V jedné z továren pracovník se zjistilo, že pracovníci dostávají zhruba 556 amerických dolarů (12 985 Kč) na výrobu 500 kusů oblečení za den, přičemž dostávají okolo čtyř centů za vyrobenou položku. Zaměstnanci obou továren pracují až 18 hodin denně a dostávají pouze 1 den volna za měsíc. Nastavená pracovní doba a pracovní podmínky v továrnách porušují čínské pracovní podmínky, například, že zaměstnanec má pracovat maximálně 8 hodin denně, 40 hodin za týden s minimálně jedním dnem volna. Kritika společnosti se týkala i špatných pracovních podmínek, vysoké úrovně toxických chemikálií ve vyráběném oblečení a kopírování děl nezávislých návrhářů.

Chemikálie v oblečení
V roce 2021 kanadské investigativní dozory spotřebitelů odhalili zvýšenou hladinu olova, PFAS (uměle vyrobené chemické látky) a dalších nebezpečných chemikálií ve výrobcích od SHEIN. Zkoumalo se na 38 položkách, včetně kusů oblečení a módních doplňků. Nejde ale o ojedinělý případ, bylo zjištěno, že velké množství značek prodávající oblečení, jako Old Navy a Lululemon, mají ve svých výrobcích toxické chemikálie. Vystavení se těmto látkám v průběhu času může zvýšit riziko vážných zdravotních stavů.

Kradení designů
SHEIN byl několikrát obviněn nezávislými designéry za krádeže jejich děl. Obvinění a soudních případů na toto téma je hned několik.
V srpnu loňského roku návrhářka Bailey Prado, sídlící v Los Angeles a Londýně obvinila společnost z krádeže 45 návrhů. „Přesvědčila jsem se, že o nic nejde, ale nyní jsou mé návrhy, které byly celým mým životem za poslední 3 roky prodány miliónům spotřebitelů, kteří o mě nebudou vědět,“ řekla Prado na sociální síti Instagram.
Designérka Tracy Garcia zjistila, že SHEIN okopírovala její hedvábné halenky. „Jeden z mých sledujících na Instagramu mi poslal soukromou zprávu s odkazem na webovou stránku SHEINu a když jsem na něj klikla, nemohla jsem uvěřit, že vidím přesnou repliku svého návrhu,“ řekla Garcia.

Odpady z výroby
Dle generální ředitelky SHEINu, Molly Miao, společnost vydává 700 až 1 000 nových položek denně a každý produkt se vyrábí pouze v malých počtech (mezi 50-100 kusy), díky tomu se minimalizuje množství plýtvaných surovin. V případě, že je produkt populární, prodává se ve větším množství. Veškerá výroba však přispívá k emisím uhlíku odpadu a klimatické krizi. Mnohé společnosti se v tomto případě snaží snižovat náklady, díky čemuž stále mohou vyrábět oděvy ve velkém množství a výrazně zlevněné ceny.

Vliv rychlé módy na životní prostředí
1. Plýtvání vody
Móda patří mezi největší průmyslové odvětví s největší spotřebou vody. Každý rok se při výrobě oděvů spotřebuje okolo 79 miliard metrů krychlových.
2. Znečištění vod
V oděvech vyrobených ze syntetických tkanin se nachází mikroplasty, které se při praní oblečení uvolňují do vody.
3. Práce v továrnách
Cílem rychlé módy je co nejdříve vydat oblečení, které je momentálně populární. Tisíce lidí, pracujících v továrnách, musí každý den vyrobit velké množství oblečení. V některých případech v továrnách pracují nezletilí, které společnost využívá jako levnou pracovní sílu.

 

Zobrazeno 4845 krát
Naposledy upraveno: pá., 18. listopad 2022 19:25
Pro psaní komentářů se přihlaste